Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Ból pięty przyczyny i leczenie

Ból pięty przyczyny i leczenie

Za ból pięty może odpowiadać co najmniej kilka schorzeń. Jeżeli ból w pięcie jest najsilniejszy rano i zmniejsza się po rozchodzeniu to może być to zapalenie rozcięgna podeszwowego lub ostroga piętowa. Jeżeli ból pięty nasila się przy chodzeniu możesz cierpieć na zapalenie ścięgna Achillesa, którego przyczepy znajdują się właśnie w okolicy pięty.

Fala uderzeniowa skupiona w Krakowie
Logotyp Google
4.9
na podstawie 238 opinii.
Zobacz opinie

Niekiedy za dolegliwości bólowe w obrębie pięty odpowiadają takie jednostki chorobowe jak atrofia poduszki tłuszczowej stopy, czy też entezopatia zapalna. W przypadku bólu pięty powinno się wykonać zdjęcie RTG na którym będzie widać kość piętową. Może się okazać, że jest pęknięta lub złamana i wtedy będzie jasne skąd ten ból pięty. Wykonanie rentgena pozwoli też potwierdzić ewentualną ostrogę piętową lub ją wykluczyć. Jak widać, przyczyny bólu pięty mogą być różne i by podjąć właściwe leczenie trzeba wykonać badania obrazowe. Z reguły najpierw zdjęcie rentgenowskie, a jeżeli ono nic nie wykaże, to również badanie USG ortopedyczne. Ból pięty przyczyny czytaj dalej…

Ból pięty w trakcie chodzenia – ostroga piętowa

Dość często zdarza się, że ból pięty przy chodzeniu spowodowany jest ostrogą piętową. Jest to niewielkie zwapnienie na kości piętowej, które podczas poruszania się drażni okoliczne tkanki miękkie powodując silny ból i stan zapalny. Ból pięty w trakcie chodzenia w przypadku ostrogi piętowej pacjenci opisują jako kłujący i przeszywający. Ból pięty najsilniejszy jest rano, gdy stopy nie są jeszcze „rozchodzone”. W miarę kolejnych kroków ból maleje, ale nie znika zupełnie. Dopiero spoczynek i rozmasowanie stopy przynosi pacjentowi pewną ulgę. Leczenie ostrogi piętowej polega na noszeniu specjalnych wkładek ortopedycznych, które muszą być idealnie dopasowane do stóp pacjenta. Pięta jest w nich odciążona, by dać szansę chorym tkankom na wygojenie się. Druga kwestia to terapia falą uderzeniową, której skuteczność w leczeniu ostrogi piętowej sięga aż 80% falą rozproszoną (radialną) i nawet 90% w przypadku terapii falą skupioną! Niekiedy już po kilku zabiegach ból pięty zmniejsza się, tak samo jak stan zapalny. W zdecydowanej większości przypadków w leczeniu ostrogi piętowej zalecamy wykonanie pełnej serii, a więc 8 zabiegów falą skupioną. Zdarzają się jednak przypadki, rzadko bo rzadko, że tych zabiegów potrzeba wykonać więcej. Ból pięty przyczyny, poniżej kolejne schorzenia…

Ostroga piętowa

Ból pięty podczas chodzenia – zapalenie rozcięgna podeszwowego

Ból pięty podczas chodzenia może być też związany ze stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego, do którego dochodzi na skutek mikro-urazów rozcięgna. Przyczyną tego schorzenia najczęściej jest chodzenie w źle dopasowanym obuwiu, z płaskimi, fabrycznymi wkładkami. One bardzo szkodzą stopom. Również nadwaga może mieć duży wpływ na rozwój omawianego schorzenia. Niekiedy też za zapalenie rozcięgna podeszwowego mogą odpowiadać takie deformacje stóp jak płaskostopie poprzeczne lub płaskostopie podłużne. Zapalenie rozcięgna podeszwowego leczy się podobnie jak ostrogę piętową. Niekiedy wystarczy pochodzić parę tygodni w indywidualnych wkładkach ortopedycznych, by rozcięgno się wygoiło. Do tego należy w miarę oszczędzać chorą stopę. Jeżeli pacjent chce szybko pozbyć się bólu i stanu zapalnego to najlepszym wyjściem jest terapia falą uderzeniową. Aby nie dopuścić do ponownego zapalenia rozcięgna podeszwowego warto chodzić w wygodnych wkładkach ortopedycznych na stałe. Takie wkładki również są nieodzowne, gdy pacjent cierpi na płaskostopie.

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Ból pięty przyczyny – zapalenie ścięgna Achillesa

Za ból pięty może odpowiadać też zapalnie ścięgna Achillesa. Jest to najdłuższe ścięgno w ludzkim organizmie. Rozpoczyna się w obrębie pięty i ciągnie aż do łydki. Stan zapalny ścięgna Achillesa można jednak dość łatwo rozpoznać. Wystarczy spróbować wspiąć się na palcach stóp. Jeżeli pojawi się ból w pięcie lub wyżej, nawet promieniujący do łydki to będzie to prawdopodobnie stan zapalny ścięgna Achillesa. Jeżeli wspięcie na palcach nie będzie bolało, to raczej nie Achilles odpowiada za dolegliwości bólowe w okolicy pięty. Leczenie ścięgna Achillesa opiera się przede wszystkim na przeprowadzeniu pełnej terapii falą uderzeniową. Jest to metoda, która daje najlepsze efekty w przypadku stanów zapalnych ścięgien. W przypadku przewlekłych kontuzji terapię falą uderzeniową uzupełnia się o iniekcje z osocza bogatopłytkowego. W sytuacji, gdy pacjent ma problemy z Achillesem zaleca się wykonanie specjalnych wkładek termoplastycznych, które odciążają chore ścięgno i ułatwiają regenerację tkanek miękkich. Ból pięty przyczyny, dalsza część artykułu…

Ból pięty przyczyny inne 

Ból pięty może powodować również schorzenie zwane piętą Haglunda. Wyróżnia się ono obrzękiem w okolicy guza piętowego. Pięta Haglunda to skutek przeważnie urazów pięty, intensywnego treningu biegowego, czy też chodzenia w zbyt ciasnych butach. Pacjenci borykających się z tym schorzeniem poza bólem skarżą się na niedogodności przy ubieraniu obuwia. Jest to oczywiste, ponieważ na pięcie występuje wyraźny obrzęk. Leczenie opiera się głównie na noszeniu wkładek ortopedycznych oraz terapii falą uderzeniową. Ważne, by nie nadwyrężać stopy podczas leczenia oraz do miesiąca po terapii. Ból pięty może być też związany z pęknięciem lub złamaniem kości piętowej. Dlatego pierwszym badaniem diagnostycznym w tym przypadku powinien być rentgen stopy. Na zdjęciu RTG będzie widać ewentualne przerwanie ciągłości tkanki kostnej. Metody leczenia w przypadku pęknięcia kości piętowej podejmuje ortopeda. To do niego, należy się zwrócić w pierwszej kolejności, gdy ból pięty utrzymuje się przez kilka dni.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

21 października, 2024 r.

Indywidualne wkładki ortopedyczne - zdrowie dla Twoich stóp

Indywidualne wkładki ortopedyczne, znane również jako wkładki na zamówienie, są projektowane i wykonywane specjalnie dla Ciebie,…
Więcej

9 października, 2024 r.

Ból łokcia - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Staw łokciowy to złożona struktura anatomiczna, łącząca kość ramienną z kośćmi przedramienia (łokciową i promieniową). Jest…
Więcej

28 lipca, 2024 r.

Gdzie w Krakowie skuteczna fala uderzeniowa na cellulit?

Zanim zagłębimy się w temat fali uderzeniowej, warto zrozumieć, czym właściwie jest cellulit i co powoduje…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 238 opinii.
Zobacz opinie