Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Bolesne miesiączki – cichy problem kobiet

Bolesne miesiączki – cichy problem kobiet

Endometrioza, mięśniaki, stany zapalne czy też zrosty. To często przyczyny uciążliwych, bolesnych miesiączek. Rzadziej ból może być powiązany z wadami anatomicznymi, takimi jak choćby tyłozgięcie macicy, czy też z nowotworami rozwijającymi się w obrębie narządów rodnych. Jeżeli cierpisz na bolesne miesiączki koniecznie przeczytaj ten tekst.

bolesne miesiączkowanie kraków
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

Pamiętaj, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą w przypadku wątpliwości. Bolesne miesiączkowanie, znane również jako dysmenorrhea, jest problemem, który dotyka wiele kobiet na całym świecie, w różnym wieku. Pomimo to, że jest to powszechny problem, to mówi się o nim za mało! Nadal jest często bagatelizowany, niekiedy nawet przez same kobiety. Zatem przyjrzyjmy się bliżej temu, czym jest bolesne miesiączkowanie? Jakie są jego przyczyny i skutki oraz oczywiście, jak możemy poprawić jakość życia codziennego kobiet, które się z nim zmagają?

Ważne, by zrozumieć bolesne miesiączkowanie

Bolesne miesiączkowanie jest zjawiskiem, które może znacząco wpłynąć na codzienne życie kobiety. Jego objawy mogą obejmować skurcze brzucha, ból pleców, nudności, a nawet ból głowy. Przyczyny mogą być różnorodne, od niegroźnych skurczy mięśni macicy do nie pożądanych zmian, takich jak endometrioza, czy mięśniaki macicy. Zrozumienie tych przyczyn jest kluczowe dla efektywnego leczenia i profilaktyki. To ważne, ponieważ bolesne miesiączki nie są tylko problemem fizycznym. Mają one również znaczący wpływ na życie społeczne i psychiczne kobiet. Ból podczas miesiączek prowadzi do nieobecności w pracy lub szkole, co może mieć długoterminowe konsekwencje dla kariery zawodowej, czy edukacji. Poza tym, przewlekły ból może przyczyniać się do problemów emocjonalnych, takich jak stres, depresja, a nawet obniżenie samooceny.

Bolesne miesiączki przyczyny

Dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza oraz odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa, które pojawiają się w okresie miesiączki nie są rzadkością. Niekiedy bolesnym miesiączkom towarzyszą bóle piersi, bóle głowy oraz pleców, nudności i wymioty. Przyznacie, że to już naprawdę konkretny zestaw problemów, prawda? W tym miejscu trzeba jednak rozdzielić przyczyny bolesnych miesiączek na te pierwotne i na te wtórne. Pierwotne przyczyny bolesnego miesiączkowania nie są związane z nieprawidłowościami w obrębie narządów rodnych kobiety i pojawiają się w ciągu roku od pierwszej miesiączki. Przyczynami pierwotnego bolesnego miesiączkowania jest najczęściej wzmożone wydzielanie prostaglandyn. Wtóre bolesne miesiączki są związane najczęściej ze wspomnianą już endometriozą, mięśniakami macicy, polipami szyjki macicy, adenomiozą, zapaleniem narządów miednicy mniejszej, torbielami jajników, stosowaniem wkładki wewnątrzmacicznej, czy chorobami płciowymi.

bolesne miesiączkowanie kraków

Bolesne miesiączki – jak je złagodzić?

Nie jest prawdą, że okres musi być koszmarem, w trakcie którego trzeba cierpieć! Bolesne miesiączki to problem, z którym trzeba się zwrócić do ginekologa celem diagnozy. Jeżeli problem nie leży w przyczynach wymienionych powyżej tylko w zbyt dużym napięciu w obrębie mięśni dna miednicy, przywodzicielach, czy w pośladkach to wówczas jest to sprawa dla fizjoterapeuty uroginekologicznego. Powodem bolesnych miesiączek, który można rozwiązać z pomocą urofizjoteraputy jest też wzmożone napięcie przepony, co sprawia że nieprawidłowo oddychamy. Także nieprawidłowa postawa ciała może wpływać na bolesne miesiączkowanie. Pamiętaj, jeżeli cierpisz z powodu bolesnych miesiączek nie warto zwlekać. Jeżeli termin oczekiwania do ginekologa jest wydłużony lub jesteś już po diagnozie i nic zagrażającego zdrowiu lub życiu nie stwierdzono warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego. To węższa dziedzina fizjoterapii, która zajmuje się jeszcze takimi dysfunkcjami jak m.in. nietrzymanie moczu, bolesny stosunek, a także stanowi wsparcie dla kobiet w trakcie ciąży i po porodzie.

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

W Body Move Kraków fizjoterapeutką uroginekologiczą jest Justyna Gucwa, która jeżeli trafisz do niej na wizytę przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad (zobaczysz, że ma w sobie wiele empatii i bardzo lubi sobie pogadać). Następnie za pomocą testów funkcjonalnych i badania przez pochwę sprawdzi kondycję mięśni dna miednicy. Nierzadko już na takiej konsultacji wychodzi problem i można zaproponować skuteczne rozwiązanie w postaci terapii manualnej połączonej z indywidualnie wybranymi ćwiczeniami, które pacjentka powinna według zaleceń wykonywać w domu. Pamiętaj, że „te dni” wcale nie muszą być dniami wyjętymi z życia, w trakcie których leżysz w łóżku i zwijasz się z bólu, łykając tabletki przeciwbólowe jak Skittles’y. Umawiając się na wizytę otrzymasz specjalistyczną pomoc, dzięki której bolesne miesiączki mogą pozostać jedynie przykrym wspomnieniem. Przekonaliśmy Cię? Świetnie! Widzimy się zatem na fizjoterapii uroginekologicznej w Krakowie, przy ul. Kapelanka 13a.

Bolesne miesiączkowanie, a edukacja

Jesteśmy zdania, że sama diagnoza, terapia i ćwiczenia to wciąż za mało. Wierzymy, że edukacja na temat bolesnego miesiączkowania jest kluczowa w walce z tym problemem. Należy podnosić świadomość zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, aby zrozumieć, że nie jest to tylko „normalny” aspekt kobiecości, ale niekiedy poważny problem zdrowotny wymagający uwagi. Wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół może okazać się nieocenione w zapewnieniu kobietom komfortu i zrozumienia, w tym trudnym dla nich czasie.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

19 stycznia, 2024 r.

Fala uderzeniowa na zapalenie prostaty

Cierpisz z powodu uciążliwego bólu w kroczu? Musisz często korzystać z toalety? Twoje życie seksualne jest w rozsypce? Jest rozwiązanie. Fala uderzeniowa na zapalenie prostaty, które zostało zdiagnozowane jako niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego stosowana jest z powodzeniem od wielu lat, na całym świecie u coraz większej rzeszy pacjentów.
Więcej

6 stycznia, 2024 r.

Polecana fizjoterapia uroginekologiczna w Krakowie

Na początek kilka słów wyjaśnienia, bo pewnie zastanawiasz się skąd w ogóle pomysł na taki buńczuczny, czy wręcz bezczelny tytuł? Po prostu w Body Move pacjentów przyjmuje świetna specjalistka od dna miednicy, Justyna Gucwa, do której nie ma szans zapisać się z dnia na dzień, czy nawet z tygodnia na tydzień, a z każdym miesiącem przybywa pacjentek i pacjentów z polecenia.
Więcej

1 stycznia, 2024 r.

Kinesiotaping w ciąży

Ciąża to czas pełen zmian, zarówno emocjonalnych, jak i fizycznych. Niestety te zmiany często bywają uciążliwe, czy wręcz bolesne. Mogą pojawić się bóle pleców, bóle w stawach skokowych i kolanowych, problemy z poruszaniem. W tym okresie przyszłe mamy szukają sposobów na złagodzenie dolegliwości związanych z ciążą.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie