Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Choroby trzeszczek palucha – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroby trzeszczek palucha – przyczyny, objawy i metody leczenia

Terapia manualna
10 lipca, 2023 r.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

Choroby stawu palucha to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Jedną z najczęstszych dolegliwości jest choroba trzeszczek palucha. Ta dolegliwość może powodować ból, sztywność i ograniczenie ruchomości w stawie. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy i metody leczenia choroby trzeszczek palucha.

Czym są trzeszcze stawowe?

Przed omówieniem choroby trzeszczek palucha, warto zdefiniować, czym są trzeszcze stawowe. Są to dźwięki wydawane przez stawy podczas ruchu. W większości przypadków są one nieszkodliwe i wynikają z ruchu ścięgien, torebek stawowych oraz przesuwania się kości. Trzeszczenie stawowe nie zawsze oznacza, że istnieje choroba trzeszczek palucha.

Przyczyny choroby trzeszczek palucha

Choroba trzeszczek palucha jest wynikiem uszkodzenia chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnię kości w stawie palucha. Chrząstka stawowa zapewnia amortyzację i gładkie przesuwanie się kości podczas ruchu. Kiedy chrząstka jest uszkodzona, kości tarcia przesuwają się bezpośrednio na siebie, co powoduje ból i trzeszczenie stawowe.

Przyczyny uszkodzenia chrząstki stawowej:

 • Starzenie się organizmu – wraz z wiekiem chrząstka stawowa ulega naturalnemu zużyciu i traci swoją elastyczność.
 • Przewlekłe obciążenie stawu – powtarzające się ruchy stawu mogą prowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej.
 • Urazy stawu – urazy i kontuzje stawu mogą prowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej.
 • Choroby autoimmunologiczne – takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, mogą prowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej.

Objawy choroby trzeszczek palucha:

 • Trzeszczenie stawowe podczas ruchu stawu palucha.
 • Ból w stawie palucha, szczególnie podczas aktywności fizycznej.
 • Sztywność stawu palucha.
 • Ograniczenie ruchomości stawu palucha.

Metody leczenia choroby trzeszczek palucha:

Leczenie choroby trzeszczek palucha zależy od stopnia uszkodzenia chrząstki stawowej. W początkowym stadium choroby, można stosować nieinwazyjne metody leczenia, takie jak:

 • Unikanie powtarzających się ruchów
 • Zmniejszenie obciążenia stawu poprzez utratę wagi lub zmniejszenie aktywności fizycznej.
 • Fizjoterapia – ćwiczenia i masaże, które mogą pomóc wzmocnić mięśnie wokół stawu i zmniejszyć ból.
 • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego w stawie.

W przypadkach zaawansowanej choroby trzeszczek palucha, może być konieczna interwencja chirurgiczna. Najczęściej stosowaną metodą chirurgiczną jest artroplastyka stawu palucha, czyli zastąpienie uszkodzonej chrząstki sztucznym implantem. Inne metody chirurgiczne obejmują resekcję stawu palucha lub artroskopię, która polega na usunięciu uszkodzonej chrząstki i pobudzeniu procesu gojenia.:

Choroby trzeszczek palucha to powszechny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Przyczyną choroby jest uszkodzenie chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnię kości w stawie palucha. Objawy choroby trzeszczek palucha obejmują trzeszczenie stawowe, ból, sztywność i ograniczenie ruchomości stawu palucha. Leczenie choroby zależy od stopnia uszkodzenia chrząstki stawowej i może obejmować nieinwazyjne metody, takie jak fizjoterapia i leki przeciwbólowe, oraz interwencje chirurgiczne, takie jak artroplastyka stawu palucha. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na objawy choroby trzeszczek palucha i zasięgnąć porady lekarza w przypadku dolegliwości bólowych lub ograniczeń ruchomości stawu.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

27 września, 2023 r.

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw, który każdego dnia poddawany jest wyzwaniom stąd też jego narażenie na urazy i kontuzje.
Więcej

21 września, 2023 r.

Potrzebna rehabilitacja kolana w Krakowie?

Codziennie tysiące ludzi w Polsce doświadcza bólu i ograniczeń związanych z kolanami. Dlaczego pojawiają się problemy przeważnie z tym stawem i dlaczego konieczne bywa przeprowadzenie rehabilitacja kolana? Kolano jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie, który odgrywa kluczową rolę w naszej zdolności do poruszania się.
Więcej

5 kwietnia, 2023 r.

Jak otyłość wpływa na stawy?

Otyłość to przypadłość, z którą zmaga się duża część społeczeństwa. Znacznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i bardzo mocno wpływa na ogólną kondycję oraz stan zdrowia osób, które z jej tytułu cierpią. Otyłość nie oddziałuje jedynie na układ krwionośny, dla którego jest śmiertelnie niebezpieczna, ponieważ wywołuje nadciśnienie, miażdżycę, a także cukrzycę.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie