Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Wkładki supinujące do butów – jak prawidłowo dobrać, by były skuteczne?

Wkładki supinujące do butów – jak prawidłowo dobrać, by były skuteczne?

Ten wpis postanowiliśmy poświęcić tematowi wkładek supinujących do butów.

Wkładki ortopedyczne
15 października, 2018 r.
Wkładki supinujące do butów
Logotyp Google
4.9
na podstawie 226 opinii.
Zobacz opinie

Często dzwonicie i pytacie, czy wykonujemy wkładki supinujące, czy to dla dorosłych czy też dla dzieci? Odpowiedź brzmi: oczywiście TAK. Wkładki supinujące są po prostu rodzajem wkładek ortopedycznych. Ich zadaniem, tak jak innych wkładek ortopedycznych jest korekcja deformacji stóp, czy też (w przypadku osób dorosłych) zahamowanie ich rozwoju. Im wcześniej rozpocznie się korekcję, tym lepiej – po prostu będzie można osiągnąć lepsze efekty. Jeżeli lekarz ortopeda poradził Ci byś kupił wkładki supinujące to znaczy, że masz nadmierną pronację, czyli stopy podczas poruszania się „uciekają” do wewnątrz. Wówczas masz dwie możliwości: nabyć gotowe wkładki supinujące w sklepie ortopedycznym lub wykonać wkładki supinujące na zamówienie. O plusach i minusach obu rozwiązań przeczytasz w tym tekście. Zacznijmy jednak od najważniejszego…

…co to jest nadmierna pronacja?

By objaśnić o co chodzi z nadmierną pronacją musimy najpierw wytłumaczyć kwestię rozkładu nacisku na podłoże podczas poruszania się. Prawidłowo ciężar ciała powinien się rozkładać w stopie na I oraz V głowie kości śródstopia oraz na pięcie. Gdy tak nie jest występują zaburzenia biomechaniki chodu, co ma przełożenie na dolegliwości bólowe nie tylko w obrębie stóp, ale też stawów skokowych, kolan, a nawet bioder. Nogi szybciej się męczą, więc siłą rzeczy ogranicza się codzienną aktywność. Z czasem przybywa kilogramów, co w jeszcze większym stopniu negatywnie wpływa na stopy. O nadmiernej pronacji mówimy wtedy, gdy nacisk podczas poruszania się rozłożony jest na wewnętrzną krawędź stopy. Niekiedy stopy pronują w tak dużym stopniu, że efekty można zauważyć na podeszwach butów, których krawędzie wewnętrzne są w większym stopniu zniszczone, niż krawędzie zewnętrzne.

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Wkładki supinujące do butów

Wkładki supinujące na objawy nadmiernej pronacji

Nadmierna pronacja może skutkować przeciążeniami oraz stanami zapalnymi rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa. Z kolei kolana i stawy skokowe cierpią na skutek niedostatecznej amortyzacji, bo trudno o odpowiednią absorpcję wstrząsów, gdy ciężar ciała podczas poruszania się opiera się głównie na wewnętrznej krawędzi stopy. Biegacze o stopach nadmiernie pronujących są więc bardziej narażeni na urazy i kontuzje. U osób z nadmierną pronacją częściej dochodzi przez to do skręcenia stawów skokowych, bóli przeciążeniowych.  Jak więc wyrównać nadmierne obciążenia na krawędzie wewnętrzne podczas biegania? Najprostszym rozwiązaniem są specjalne wkładki supinujące, wykonane pod konkretne stopy. Celem takich wkładek jest odciążenie stopy i prawidłowe rozłożenie nacisków na podłoże. W przypadku wkładek supinujących celem jest podparcie pięty od strony wewnętrznej, by podczas poruszania się stopa już „nie uciekała” do wewnątrz. Często już same wkładki supinujące mogą dać dużą ulgę w przypadku dolegliwości bólowych – pod warunkiem, że bardzo dobrze pasują do stopy.

Wkładki supinujące – gotowe czy na zamówienie?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest głównie od możliwości finansowych pacjenta. Gotowe wkładki supinujące można kupić bowiem już za 30-40 zł. Problem jednak polega na tym, że na świecie nie ma dwóch takich samych stóp, więc dlaczego wkładki wykonane według jednego szablonu miałby pasować zarówno dla stóp Kowalskiego, Nowaka, jak i Malinowskiego? Przecież Kowalski może mieć większą supinację niż pozostali, a Nowak dodatkowo może mieć płaskostopie poprzeczne. Różnorodność ludzkich stóp, waga człowieka, wzrost, obecne deformacje – to wszystko sprawia, że gotowe wkładki supinujące ze sklepu ortopedycznego w większości przypadków nie rozwiążą problemu, a może się tak zdarzyć, że jeszcze pogorszą sprawę. Droższym rozwiązaniem, ale na pewno zdecydowanie bardziej sensowym z punktu widzenia zdrowia stóp (a w zasadzie całych kończyn dolnych) są wkładki supinujące wykonane na zamówienie, a więc wkładki indywidualne. Temat wkładek ortopedycznych, które są dopasowane do stóp rozwiniemy w dalszej części tekstu.

Indywidualne wkładki ortopedyczne supinujące

Indywidualne wkładki ortopedyczne supinujące w odróżnieniu od wkładek gotowych dopasowane są do każdej ze stóp indywidualnie. Najlepiej, gdy wkładki supinujące są równocześnie wkładkami termoplastycznymi, czyli formowanymi na ciepło. Dzięki temu można je wymodelować do kształtu stopy. Co więcej, istnieje również możliwość ich przemodelowania, co sprawia, że efekty terapeutyczne są lepsze. Wkładki supinujące termoplastyczne są też wygodniejszym rozwiązaniem niż gotowe wkładki ortopedyczne. Dlaczego? Ano dlatego, że są dopasowane do konkretnych stóp, a nie dobrane tylko na podstawie rozmiaru buta. Koszt dobrych wkładek supinujących to około 200 zł. Trwałość, przeciętnie 2-3 lata w zależności od intensywności użytkowania i wagi ciała. Reasumując, jeżeli tylko możesz sobie pozwolić finansowo na indywidualne wkładki supinujące to nie ma się nad czym zastanawiać. To tak jak z suknią szytą u krawcowej i kupowaną w sklepie. Gotowy produkt nie będzie pasować każdemu, natomiast wykonany pod klienta, to zupełnie inna bajka.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

19 lipca, 2024 r.

Płaskostopie poprzeczne i podłużne - kompendium wiedzy

Aby zrozumieć istotę płaskostopia, warto najpierw poznać prawidłową budowę stopy. Zdrowa stopa posiada dwa główne łuki:…
Więcej

15 czerwca, 2023 r.

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego to schorzenie dotyczące stawów skokowych, które powoduje stopniowe pogarszanie się ich funkcjonowania oraz ból. Wraz z postępem choroby, stawy stają się coraz mniej ruchome i trudniejsze w użytkowaniu, co wpływa na jakość życia pacjentów. W artykule zostaną przedstawione przyczyny i objawy choroby, a także metody leczenia.
Więcej

5 czerwca, 2023 r.

Deformacja Haglunda - Przyczyny, Objawy i Metody Leczenia

Deformacja Haglunda, znana również jako choroba Haglunda lub choroba trzewna kości piętowej, jest schorzeniem, które dotyczy struktury kostnej kości piętowej. Stan ten charakteryzuje się bolesnymi zmianami na tylnej części kości piętowej, zwykle na wysokości guza kości piętowej.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 226 opinii.
Zobacz opinie