Otyłość to przypadłość, z którą zmaga się duża część społeczeństwa. Znacznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i bardzo mocno wpływa na ogólną kondycję oraz stan zdrowia osób, które z jej tytułu cierpią. Otyłość nie oddziałuje jedynie na układ krwionośny, dla którego jest śmiertelnie niebezpieczna, ponieważ wywołuje nadciśnienie, miażdżycę, a także cukrzycę. Otyłość jest również bardzo szkodliwa dla układu kostno-szkieletowego. Nadwaga i otyłość wpływają na ograniczenie motoryki i codziennej aktywności do absolutnego minimum, co dodatkowo, negatywnie oddziałuje na stawy. Nadwaga i otyłość przyspieszają także deformację stóp, sukcesywnie je spłaszczając, stąd płaskostopie poprzeczne i podłużne. Również wpływ na tkanki miękkie jak rozcięgno podeszwowe, czy ścięgno Achillesa jest bardzo negatywny. Wiesz, że większość osób, które leczą się w naszym gabinecie na ostrogi piętowe to osoby z nadwagą? Dowiedz się, jak otyłość wpływa na stawy i nie tylko oraz jak przeciwdziałać jej negatywnemu wpływowi. 

Otyłość – zagrożenie dla stawów

Otyłość, a więc kilkanaście (lub więcej) kilogramów ponad normę, to masa która oddziałuje na stawy i układ kostno-szkieletowy w sposób ciągły, 24h. W zależności od uwarunkowań genetycznych ludzkie kości są mniej lub bardziej podatne na złamania i usterki mechaniczne, dlatego nie można powiedzieć, że otyłość wpływa na ich większą łamliwość lub osłabienie, jednak należy mieć na uwadze, że niezdrowa dieta, która często jest przyczyną otyłości, rzadko kiedy jest źródłem wszystkich niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu substancji odżywczych. Braki niektórych pierwiastków, jak chociażby magnezu czy też wapnia, mogą mieć negatywny wpływ na strukturę kości, a co za tym idzie całego układu kostno-szkieletowego. W połączeniu z dużym obciążeniem na wystąpienie schorzeń narażone zostają tak stawy, jak i kręgosłup. 

Choroba zwyrodnieniowa stawów, a otyłość

Poza ogólnym pogorszeniem kondycji i stanu zdrowia otyłość wpływa na występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów. Jednym z głównych czynników ją powodujących jest właśnie nadmiar tkanki tłuszczowej, co związane jest z pogorszeniem zdolności metabolicznych organizmu. Tkanka tłuszczowa odpowiada za magazynowanie energii oraz produkcję niektórych hormonów (w tym: cytokiny, leptyny i adiponektyny). Leptyna to hormon, który odpowiedzialny jest za metabolizm, jednak w przypadku, gdy nie pełni on swojej funkcji właściwie (co ma miejsce w przypadku pacjentów z otyłością) jego nadmiar prowadzi do niszczenia chrząstki stawowej. Poza wzmożoną aktywnością leptyny na pogorszenie kondycji stawów i wystąpienie stanów chorobowych wpływa również ich nadmierne obciążenie. Badania dowodzą, że na chorobę zwyrodnieniową stawów szczególnie narażone są stawy kolanowe, których praca jest niezbędna dla poruszania się, zmiany pozycji ciała i wielu innych, codziennych aktywności. W przypadku przekroczenia norm BMI o nawet 1kg ryzyko wystąpienia choroby wzrasta o nawet 15%. 

Otyłość a przeciążenie stawów kolanowych i biodrowych

Otyłość to schorzenie, które przede wszystkim obciąża stawy kolanowe, ale oddziaływać może również na pogorszenie kondycji bioder. Głównym powodem, dla którego otyłość oddziałuje przede wszystkim na stawy kolanowe, jest to, że to właśnie one dźwigają cały ciężar ciała. Po czym rozpoznać, że stawy są stale przeciążone? Do pierwszych objawów należeć będą ograniczenie sprawności ruchowej oraz doraźne dolegliwości bólowe. Wraz z postępem choroby zwyrodnieniowej do objawów dołączyć mogą: chrzęszczenie i “strzelanie” stawów, trwały i nieustępliwy ból, a także sztywność stawów, która znacznie utrudnia swobodne nimi poruszanie. Konsekwencje zaniedbań i rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów może skutkować ich zniekształceniami i deformacjami, a w następstwie konieczności operacyjnego leczenia. Warto pamiętać, że otyłość to nie jedyny czynnik, który może wpływać na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów – wpływ na jej występowanie mają również wiek oraz tryb życia.  

Otyłość, a profilaktyka chorób stawów

Czynników wywołujących chorobę zwyrodnieniową jest naprawdę wiele, dlatego prawdopodobieństwo tego, że nigdy się na nią nie zapadnie jest naprawdę niskie. Nie zmienia to jednak faktu, że czas wystąpienia jej pierwszych objawów, a także sam czas zachorowania można znacznie odsunąć w czasie. Jak? Na przykład poprzez podejmowanie aktywności fizycznych, które nie obciążają kolan. Najbardziej wskazane jest w tym przypadku pływanie. W profilaktyce uwzględnić należy również zdrową dietę oraz, w przypadku chęci, suplementy diety lub maści wspomagające regenerację nadwyrężonych stawów.

Leczenie chorych stawów rozpoczyna konsultacja fizjoterapeutyczna

Leczenie chorych stawów, po wystąpieniu pierwszych objawów, rozpoczyna się od konsultacji fizjoterapeutycznej. Trzeszczenie stawów? Problemy z rozprostowaniem kolan? Bóle bioder? To wszystko powody, dla których warto wybrać się do dobrego fizjoterapeuty. Wiedza i doświadczenie, jakie mają fizjoterapeuci przyjmujący w Body Move Kraków pozwalają nie tylko na kompleksową diagnostykę i zweryfikowanie kondycji stawów, ale również wdrożenie leczenia, które przywróci ich sprawność w największym z możliwych zakresów. Niezależnie od tego, czy przyczyną chorób stawów jest otyłość, wiek, czy też jest ona skutkiem usterek mechanicznych wywołanych wzmożoną aktywnością fizyczną, fizjoterapeuci z Body Move Kraków służą pomocą i szeregiem zabiegów pozwalających na regenerację i rehabilitację nadwyrężonych stawów. W trakcie konsultacji fizjoterapeuci wybierają najskuteczniejsze metody, które zapewnią jak najszybszy powrót do zdrowia. 

Body Move Kraków- rehabilitacja, czyli leczenie chorych stawów

W Body Move Kraków prowadzimy kompleksowe leczenie chorych stawów. Opieramy się na najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metodach leczenia stosując w tym celu terapię falą uderzeniową skupioną, a także rehabilitację manualną. Podstawowym zadaniem rehabilitacji jest przywrócenie maksymalnego z możliwych zakresu ruchów, dlatego w tym celu w naszym gabinecie stosujemy sprawdzone rozwiązania, których skuteczność potwierdzają badania oraz testy. Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na konsultację fizjoterapeutyczną każdego, kto zmaga się z bólami stawów kolanowych oraz sztywnością stawów utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Klinika Body Move Kraków zlokalizowana jest przy Krowoderska 46, wejście od ul. Szlak (narożna kamienica, dawniej ul.Szlak 12)

Indywidualne wkładki ortopedyczne przy nadwadze

Indywidualne wkładki ortopedyczne mają na celu przede wszystkim zahamowanie postępujących deformacji stóp i stawów skokowych wynikających z nadmiernego obciążenia spowodowanego otyłością. Ponadto wkładki ortopedyczne na zamówienie mają poprawić komfort poruszania się pacjenta, co ma mu pomóc w powrocie do choćby lekkiej aktywności fizycznej. W przypadku otyłości bardzo często występują również problemy z tzw. ostrogami, których najbardziej charakterystycznym objawem jest kłujący ból w obrębie pięty lub/i śródstopia. To właśnie ostrogi piętowe są najczęstszym ze schorzeń, jakie leczymy w naszym gabinecie falą uderzeniową skupioną. Wspomniana terapia w połączeniu z indywidualnym wkładkami ortopedycznym, które odciążą pięty, a dodatkowo poprawią stabilizację stóp i stawów skokowych dają naprawdę bardzo dobre efekty u osób z nadwagą i otyłością. Jeżeli masz problemy ze stopami to tego typu wkładki są dla Ciebie wręcz koniecznością. Pomogliśmy już kilku tysiącom osób z nadwagą, mamy sprawdzone metody które dają bardzo dobre rezultaty, pomożemy również Tobie. Zapraszamy do naszego gabinetu w centrum Krakowa.

Zadzwoń teraz
Zapisz się online