Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Kinesiotaping w ciąży

Kinesiotaping w ciąży

Ciąża to czas pełen zmian, zarówno emocjonalnych, jak i fizycznych. Niestety te zmiany często bywają uciążliwe, czy wręcz bolesne. Mogą pojawić się bóle pleców, bóle w stawach skokowych i kolanowych, problemy z poruszaniem. W tym okresie przyszłe mamy szukają sposobów na złagodzenie dolegliwości związanych z ciążą.

Taping w ciąży Kraków
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

O ile w przypadku kostek i kolan można poprawić amortyzację i stabilizację wkładkami ortopedycznymi, które można wykonać na podstawie badania stóp, o tyle w przypadku pleców trzeba szukać innych rozwiązań. Jedną z metod, która zyskuje na popularności, jest kinesiotaping – technika powszechnie stosowana przez fizjoterapeutów, mająca na celu wsparcie ciała, od pewnego czasu coraz chętniej stosowana przez „fizjo” u kobiet w ciąży.

Co to jest kinesiotaping?

Kinesiotaping, znany również jako taping, to metoda polegająca na aplikacji specjalnych elastycznych taśm na skórę. To bezpieczna i nieinwazyjna metoda, którą można stosować u kobiet podczas całego okresu ciąży i również po samym porodzie. Taśmy te nie ograniczają ruchów, a jednocześnie wspierają mięśnie i stawy. W ciąży, kinesiotaping może być wykorzystywany do zmniejszenia bólu pleców, poprawy postawy, a także do wsparcia brzucha. Zastosowanie taśm jest bardzo szerokie, dlatego kinesiotaping powinien być nie odłącznym „pomocnikiem” kobiet ciężarnych. Sprawdź, jakie są zalety tapingu w ciąży i umów się na aplikację do Justyny, naszej fizjoterapeutki uroginekologicznej, w centrum medycznym Body Move przy ul. Kapelanka 13 w Krakowie.

Kinesiotaping w ciąży zalety

Kinesiotaping w ciąży ma wiele zalet. Przede wszystkim, to bezpieczna metoda, która może być stosowana przez większość przyszłych mam. Pomaga ona w łagodzeniu bólu pleców, który jest częstym problemem w trakcie ciąży. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet połowy przyszłych mam! Nic dziwnego skoro zmienia się postawa ciała i środek ciężkości, a całą pracę muszą wykonać mięśnie pleców. Podczas ciąży cierpi każdy odcinek kręgosłupa. Zaletą kinesiotapingu w ciąży jest przede wszystkim to, że odciąża plecy i szyję, szybko przynosząc ulgę. Taśmy, odpowiednio zaaplikowane, mogą również pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy, co jest kluczowe w zapobieganiu dalszym komplikacjom. Zdecydowana większość kobiet podziela ma pozytywne doświadczenia z kinesiotapingiem  w ciąży. Opowiadają o znacznym zmniejszeniu bólu pleców, lepszym samopoczuciu i większej mobilności. Te historie mogą, a wręcz powinny być inspiracją dla innych przyszłych mam, które rozważają taping jako część swojej opieki prenatalnej. Jeżeli jesteś w ciąży i doświadczasz omawianych dolegliwości nie wahaj się skontaktować z nami i umówić termin wizyty na do terapeutki uroginekologiczej w Krakowie przy ul. Kapelanka 13.

Jak stosować kinesiotaping w ciąży?

Stosowanie kinesiotapinu w ciąży powinno odbywać się pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. To ważne, aby taśmy były aplikowane prawidłowo, by nie powodować dodatkowego dyskomfortu. Fizjoterapeuta może również udzielić porad dotyczących częstotliwości zmiany taśm i obszarów, które powinny być objęte tapingiem. O ile pacjent może nauczyć się samemu zakładać taśmy np. na kolano, czy łydkę to założenie prawidłowo tapingu na plecy w odcinku lędźwiowym, piersiowym czy szyjnym jest zadaniem niemożliwym do wykonania we własnym zakresie. Kinesiotaping w ciąży to nie jest duży wydatek (to kwota rzędu kilkudziesięciu złotych), a naprawdę potrafi zdziałać cuda niwelując ból i dyskomfort u przyszłych mam. Kiedy rozpocząć taping? Moment rozpoczęcia kinesiotapingu w ciąży zależy od indywidualnych potrzeb i dolegliwości. Niektóre kobiety zaczynają stosować taśmy już w drugim trymestrze, kiedy to zwiększa się obciążenie pleców. Inne decydują się na taping w trzecim trymestrze, kiedy to wzrost brzucha jest najbardziej znaczący.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Chociaż taping jest uważany za bezpieczną metodę, to istnieją pewne przeciwwskazania, w przypadku których nie należy używać taśm lub zachować szczególną ostrożność. Kobiety cierpiące na schorzenia skórne, alergie na kleje używane w taśmach, czy też te z określonymi problemami zdrowotnymi, powinny skonsultować użycie kinesiotapingu z lekarzem prowadzącym. Zawsze należy pamiętać, że bezpieczeństwo matki i dziecka jest najważniejsze. Wybór odpowiednich taśm również ma ogromne znaczenie. W naszym centrum medycznym w Krakowie fizjoterapeuta uroginekologiczny używa taśm nie powodujących podrażnień skórnych, dla wrażliwych, tzw. sensitive. Niby szczegół, ale niezwykle istotny.

Integracja kinesiotapingu w ciąży z innymi metodami

Kinesiotaping może być doskonałym uzupełnieniem innych form wsparcia w ciąży, takich jak joga, pilates czy basen. W połączeniu z innymi aktywnościami, taping może przynieść jeszcze większe korzyści, poprawiając ogólną kondycję i samopoczucie przyszłej mamy. Podsumowując, kinesiotaping w ciąży to skuteczna i bezpieczna metoda wsparcia przyszłych mam. Poprzez łagodzenie bólu, poprawę postawy i wsparcie mięśni, może znacznie poprawić jakość życia przyszłych mam. Ważne jest, aby pamiętać o konsultacji z lekarzem prowadzącym i fizjoterapeutą uroginekologicznym przed rozpoczęciem korzystania z kinesiotapingu. Wszystko po to, aby osiągnąć maksimum korzyści przy zachowaniu 100% bezpieczeństwa.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

19 stycznia, 2024 r.

Fala uderzeniowa na zapalenie prostaty

Cierpisz z powodu uciążliwego bólu w kroczu? Musisz często korzystać z toalety? Twoje życie seksualne jest w rozsypce? Jest rozwiązanie. Fala uderzeniowa na zapalenie prostaty, które zostało zdiagnozowane jako niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego stosowana jest z powodzeniem od wielu lat, na całym świecie u coraz większej rzeszy pacjentów.
Więcej

9 stycznia, 2024 r.

Bolesne miesiączki – cichy problem kobiet

Endometrioza, mięśniaki, stany zapalne czy też zrosty. To często przyczyny uciążliwych, bolesnych miesiączek. Rzadziej ból może być powiązany z wadami anatomicznymi, takimi jak choćby tyłozgięcie macicy, czy też z nowotworami rozwijającymi się w obrębie narządów rodnych. Jeżeli cierpisz na bolesne miesiączki koniecznie przeczytaj ten tekst.
Więcej

6 stycznia, 2024 r.

Polecana fizjoterapia uroginekologiczna w Krakowie

Na początek kilka słów wyjaśnienia, bo pewnie zastanawiasz się skąd w ogóle pomysł na taki buńczuczny, czy wręcz bezczelny tytuł? Po prostu w Body Move pacjentów przyjmuje świetna specjalistka od dna miednicy, Justyna Gucwa, do której nie ma szans zapisać się z dnia na dzień, czy nawet z tygodnia na tydzień, a z każdym miesiącem przybywa pacjentek i pacjentów z polecenia.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie