Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Kolano biegacza – rehabilitacja Kraków

Kolano biegacza – rehabilitacja Kraków

Fala uderzeniowa
27 lutego, 2019 r.
Kolano biegacza - objawy
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

Czym jest kolano biegacza?

Najkrócej można by napisać, że kolano biegacza to kolejny uraz wynikający z przeciążenia stawu. Warto jednak przybliżyć ten problem ponieważ brak podjęcia leczenia może mieć trwałe, negatywne skutki dla mobilności całej kończyny. Kolano biegacza to schorzenie dotykające staw rzepkowo-udowy, czyli tam, gdzie rzepka łączy się z kością udową. To miejsce odpowiedzialne jest za przenoszenie sił wielokrotnie przekraczających ciężar człowieka. Omawiany staw największą pracę wykonuje przy takich ćwiczeniach jak przysiady, czy aerobik. O ile zdrowe kolano nie ma problemów przy tego typu aktywnościach to już w przypadku „kolana biegacza” występuje szereg dolegliwości. O nich jednak w dalszej części tekstu. Wpierw zajmijmy się przyczynami schorzenia. Rehabilitację kolana biegacza zostawmy na później.

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Kolano biegacza – przyczyny

Przyczyną „kolana biegacza” są nawarstwiające się mikro-urazy w obrębie stawu rzepkowo-udowego. Przez wiele tygodni, czy nawet miesięcy pacjent może nie odczuwać żadnych dolegliwości. Gdy nagromadzenie mikro-urazów jest na tyle duże, że organizm sam nie jest w stanie ich zregenerować wówczas pojawia się stan zapalny. To jest przyczyna bezpośrednia kolana biegacza natomiast przyczyny pośrednie to głównie nadmierna aktywność fizyczna, często bez odpowiedniej rozgrzewki lub niedostosowania poziomu intensywności aktywności do aktualnej formy. Poza tym długotrwałe siedzenie z ugiętymi kolanami, czy też chodzenie na wysokich obcasach – te czynniki też mogą stanowić przyczynę kolana biegacza. Powodem rozwinięcia się stanu zapalnego jest przypieranie rzepki do kości udowej, co prowadzi do podrażnienia struktur, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie rzepki oraz ucisk na chrząstkę. Przyczyną rozwinięcia się kolana biegacza mogą być też zaburzenia w produkcji mazi stawowej. Czasami przyczyną dolegliwości w obrębie stawu rzepkowo-udowego może być też tzw. zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Zdarza się, że schorzenie jest skutkiem nadmiernej rotacji piszczeli co ma podłoże w płaskostopiu podłużnym. Diagnozę zawsze powinien postawić ortopeda w oparciu o badania obrazowe i testy kliniczne. W kolejnym akapicie przeczytasz o charakterystycznych objawach schorzenia, a w dalszej części tekstu przedstawimy na czym polega rehabilitacja kolana biegacza.

Kolano biegacza rehabilitacja

Objawy kolana biegacza

Jak już zostało wspomniane na początku tekstu wraz z rozwojem stanu zapalnego pojawia się ból w stawie rzepkowo-udowym, może wystąpić też obrzęk i uczucie trzeszczenia, przeskakiwania. Niekiedy chorzy skarżą się na uczucie niestabilności w stawie. Dolegliwości bólowe są największe zwłaszcza podczas aktywności fizycznej, np. przy robieniu przysiadów, kucaniu i powrocie do postawy wyjściowej, również ból może doskwierać po dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej. Kolano biegacza wiąże się także z zanikiem mięśni, które odgrywają ważną rolę w pracy kolana, głównie dotyczy to mięśnia czworogłowego uda. Dlatego też tak ważne jest by poza fizykoterapią wdrożyć do rehabilitacji kolana ćwiczenia wzmacniające poszczególne mięśnie.

Kolano biegacza rehabilitacja Kraków

Rehabilitacja kolana biegacza powinna obejmować zarówno zabiegi fizykoterapeutyczne jak i specjalnie dobrane ćwiczenia wzmacniające oraz ćwiczenia rozciągające. Systematyczne ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem rehabilitanta – jest to klucz do sukcesu. Z kolei leczenie fizykoterapeutyczne można oprzeć na nowoczesnych, skutecznych zabiegach jak terapia falą uderzeniową oraz laserem wysokoenergetycznym, można też zastosować krioterapię. Dobre rezultaty daje połączenie zabiegów fizykoterapeutycznych z terapią manualną, która zmniejsza napięcie struktur ułatwiając ich regenerację. W przypadku zastosowania tych metod zbędna jest raczej farmakoterapia, która ma niską skuteczność przeciwzapalną, a obciąża układ pokarmowy. By poprawić stabilizację stawu można wykorzystać kinesiotaping, a więc kolorowe plastry tak popularne w świecie sportu. W ciężkich przypadkach gdy leczenie zachowawcze kolana biegacza nie daje zadowalających rezultatów można pomyśleć o artroskopii. Trzeba pamiętać, że po operacji konieczna będzie kilku miesięczna rehabilitacja kolana.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

27 września, 2023 r.

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw, który każdego dnia poddawany jest wyzwaniom stąd też jego narażenie na urazy i kontuzje.
Więcej

21 września, 2023 r.

Potrzebna rehabilitacja kolana w Krakowie?

Codziennie tysiące ludzi w Polsce doświadcza bólu i ograniczeń związanych z kolanami. Dlaczego pojawiają się problemy przeważnie z tym stawem i dlaczego konieczne bywa przeprowadzenie rehabilitacja kolana? Kolano jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie, który odgrywa kluczową rolę w naszej zdolności do poruszania się.
Więcej

5 kwietnia, 2023 r.

Jak otyłość wpływa na stawy?

Otyłość to przypadłość, z którą zmaga się duża część społeczeństwa. Znacznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i bardzo mocno wpływa na ogólną kondycję oraz stan zdrowia osób, które z jej tytułu cierpią. Otyłość nie oddziałuje jedynie na układ krwionośny, dla którego jest śmiertelnie niebezpieczna, ponieważ wywołuje nadciśnienie, miażdżycę, a także cukrzycę.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie