Leczenie przewlekłego zapalenia prostaty niebakteryjnego

gru 31, 2023 | Fizjoterapia uroginekologiczna

Przewlekłe zapalenie prostaty jest chorobą trudną do wyleczenia ze względu na nie do końca poznane przyczyny schorzenia. W zdecydowanej większości przypadków przewlekłe zapalenie prostaty nie jest wynikiem zakażenia, wówczas mówimy o niebakteryjnym zapaleniu prostaty. Szacuje się, że nawet 9/10 pacjentów cierpiących na zapalenie prostaty to pacjenci z tzw. przewlekłym bólem miednicy lub inaczej zespołem przewlekłego stercza. Tylko 10% przypadków zapalenia prostaty skorelowane jest z infekcją bakteriami gram-ujemnymi, wśród których zdecydowana większość to bakterie Escherichia coli. To generalnie dobra wiadomość, ponieważ gdyby istniała metoda łagodząca objawy przewlekłego zapalenia prostaty, a w niektórych przypadkach wręcz powodująca całkowite zniesienie dolegliwości to 90% pacjentów cierpiących z powodu zapalenia prostaty miałoby szansę po prostu na lepsze życie. Tylko mężczyzna chorujący miesiącami na przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego wie jak bardzo ta choroba jest w stanie obniżyć jakość życia i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jak wygląda u nas skuteczne leczenie niebakteryjnego zapalenia prostaty?

Kto choruje na zapalenie gruczołu krokowego?

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest przeważnie diagnozowane u pacjentów z przedziału wiekowego 35-50 lat, a więc u mężczyzn w sile wieku. Szacuje się, że co piąty facet na jakimś etapie życia został dotknięty zapaleniem gruczołu krokowego! Od 5 do 10% to są przypadki zapalenia bakteryjnego prostaty, pozostałe to wspomniany już zespół przewlekłego zapalenia prostaty lub inaczej zespół przewlekłego bólu miednicy mniejszej. Zanim dowiesz się na czym polega leczenie niebakteryjnego zapalenia prostaty zapoznaj się z przyczynami schorzenia.

Przyczyny przewlekłego zapalenia prostaty

Rozróżnia się cztery rodzaje zapalenia prostaty. W zależności od rodzaju lekarz przepisuje konkretne leczenie. Zapalenie gruczołu krokowego może być:

  • ostre bakteryjne
  • przewlekłe bakteryjne
  • niebakteryjne tzw. zespół przewlekłego bólu stercza (miednicy mniejszej)
  • bezobjawowe

Poza czwartym rodzajem zapalenia prostaty, który nie daje żadnych objawów, diagnozowany jest przypadkowo podczas badania PSA i nie wymaga leczenia pozostałe trzy rodzaje zapalenia gruczołu krokowego powinny być tematem wizyty u urologa. Tym bardziej, że niekiedy objawy zapalenia prostaty są podobne do tych, jakie daje rak prostaty.

Jak już zostało wspomniane na wstępie bakteryjne zapalenie prostaty wywołują bakterie, głównie Escherichia coli, która normalnie wchodzi w skład flory bakteryjnej jelita grubego człowieka. Jeżeli ta bakteria znalazła się w gruczole krokowym to albo na skutek nieszczelności jelita grubego, którego ściany przylegają do gruczołu krokowego (stąd badanie prostaty per rectum) lub też na skutek dostania się do układu moczowo-płciowego przez cewkę moczową. Zapalenie bakteryjne prostaty może być następstwem zakażenia układu moczowego. Leczenie bakteryjnego zapalenia prostaty polega na antybiotykoterapii, najlepiej na podstawie posiewu moczu i nasienia. Dobranie właściwych antybiotyków leży w gestii urologa. O ile wiadomo dużo na temat powodów ostrego zapalenia bakteryjnego prostaty oraz przewlekłego zapalenia bakteryjnego prostaty (ostre zapalenie gruczołu nie zostało wyleczone i przeszło w formę przewlekłą) to nadal niewiele wiadomo na temat przyczyn zapalenia prostaty rodzaju III, czyli o przewlekłym bólu stercza, który specjaliści określają też mianem zespołem przewlekłego bólu miednicy mniejszej. Wśród możliwych przyczyn wymieniane są stres, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia natury psychicznej czy też zaburzenia hormonalne. Mimo, że za stan zapalny i dolegliwości nie odpowiadają bakterie to chory może odczuwać szereg dolegliwości występujących również w zapaleniu bakteryjnym.

Objawy przewlekłego zapalenia prostaty

Objawy przewlekłego zapalenia prostaty są dość charakterystyczne i mogą utrzymywać się miesiącami. W formie ostrej zapalenia prostaty występuje gorączka czy objawy typowe dla zakażenia układu moczowego, jak palenie i ból podczas oddawania moczu. W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty chorzy doświadczają takich dolegliwości jak:

  • konieczność częstego oddawania moczu
  • ból w trakcie oddawania moczu
  • ból w prąciu lub jądrach
  • ból promieniujący do lędźwi
  • słaby strumień moczu
  • bolesna wytrysk lub ból w trakcie stosunku,
  • krew w nasieniu
  • zaburzenia erekcji
  • ból w pachwinie
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza

Niestety przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego może trwać miesiącami, a skrajnych przypadkach latami, w trakcie których dochodzi naprzemiennie do zaostrzenia objawów oraz ich osłabienia. Może dochodzić do częstszych stanów zapalnych w obrębie układu moczowego, którym towarzyszyć mogą dolegliwości bólowe.

Leczenie niebakteryjnego zapalenia prostaty Kraków

W przypadku wystąpienia wyżej opisanych dolegliwości należy koniecznie poszukać pomocy u lekarza specjalisty. Dolegliwości spowodowane zapaleniem gruczołu krokowego są wyjątkowo uciążliwe i potrafią poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie, choćby przez częste oddawanie moczu oraz ból w obrębie odbytu i moszny. Każda praca w takich okolicznościach staje się prawdziwym wyzwaniem. Jeżeli diagnoza lekarska brzmi niebakteryjne zapalnie prostaty warto wówczas rozważyć wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który terapią manualną i ćwiczeniami może bardzo pomóc. Być może warto będzie wdrożyć do leczenia indukcyjną stymulację elektromagnetyczną, która jest coraz bardziej powszechną formą leczenia zespołu bólowego miednicy mniejszej i przynosi zadowalające rezultaty. Dlaczego tak skuteczne jest leczenie niebakteryjnego zapalenia prostaty? To dlatego, że stymulacja krocza impulsami elektromagnetycznymi rozluźnia dno miednicy, zmniejszając napięcia w tym obszarze. Poprawia się miejscowo ukrwienie co sprawia, że tkanki są lepiej odżywione. W naszym gabinecie w Krakowie leczenie niebakteryjnego zapalenia prostaty za pomocą indukcyjnej stymulacji elektromagnetycznej wykonujemy na nowoczesnym sprzęcie pod opieką wykwalikowanych specjalistów. Wystarczy, że usiądziesz wygodnie w specjalnym fotelu na 20-25 minut, a precyzyjne impulsy elektromagnetyczne zrobią całą resztę.

leczenie prostaty kraków

Leczenie niebakteryjnego zapalenia prostaty indukcyjną stymulacją elektromagnetyczną

Leczenie niebakteryjnego zapalenia prostaty – inne metody

Dawniej przewlekłe zapalenie prostaty próbowano leczyć za pomocą akupunktury, wstrzyknięcia botoksu, który miał na celu rozluźnić dno miednicy, czy w skrajnych przypadkach wycinając po prostu gruczoł krokowy. Obecnie są na szczęście metody leczenia zachowawczego, które przy odpowiednio zastosowanym protokole dają dobre rezultaty w leczeniu dolegliwości. Niestety nie wszystkim pacjentom możemy pomóc w naszym gabinecie w Krakowie w leczeniu niebakteryjnego zapalenia prostaty za pomocą indukcyjnej stymulacji elektromagnetycznej. Choć jest to nieinwazyjna metoda leczenia to jednak są pewne przeciwwskazania do jej zastosowania u mężczyzn. Są to przede wszystkim: aktywna choroba nowotworowa, rozrusznik serca, pompa insulinowa, obecność metalowych implantów, infekcja, nieuregulowane nadciśnienie, zakrzepica żylna lub tętnicza. Jeżeli nie dotyczy Cię żadne z powyższych, a od dłuższego czasu zmagasz się z niebakteryjnym zapaleniem prostaty, inaczej zespołem bólowym miednicy mniejszej to zapytaj swojego urologa o stymulację impulsami elektromagnetycznymi i jeżeli wyrazi zgodę to widzimy się u nas w gabinecie, w Krakowie.

W leczeniu zespołu przewlekłego zapalenia stercza/przewlekłego bólu w miednicy stosuje się jeszcze takie metody, jak: akupunktura, elektroakupunktura, stymulacja nerwów, wstrzyknięcia toksyny botulinowej (botoksu), leki przeciwdepresyjne lub stosowane w leczeniu padaczki, leki rozluźniające mięśnie, psychoterapię, różne techniki treningu behawioralnego, techniki relaksacyjne, częste, regularne ejakulacje, resekcję gruczołu krokowego (tylko w przypadkach bardzo nasilonych dolegliwości, gdy inne sposoby leczenia były nieskuteczne.

Wy leczenie niebakteryjnego zapalenia prostaty jest możliwe?

W przypadku bakteryjnego przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego trwałe wyleczenie uzyskuje się u około 50–60% mężczyzn. U pozostałych choroba nawraca po jakimś czasie, a niekiedy występują liczne nawroty w ciągu roku. Całkowite wyleczenie w zespole przewlekłego zapalenia stercza/przewlekłego bólu w miednicy uzyskuje się rzadziej, niż w zapaleniu bakteryjnym. Natomiast w przypadku tej postaci choroby zdarza się, że dolegliwości ustępują samoistnie i trwale.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego?

Gdy objawy ze strony układu moczowo-płciowego utrzymują się po zakończeniu leczenia antybiotykiem, konieczna jest dalsza ocena przez urologa w celu wykluczenia przyczyny leżącej u podłoża zapalenia stercza, takiej jak przeszkoda w odpływie moczu z pęcherza. Po zakończeniu leczenia antybiotykiem lekarz może zlecić wykonanie kontrolnego posiewu wydzieliny stercza lub moczu pobranego po masażu stercza. Jeżeli stężenie PSA we krwi było nieprawidłowo duże, należy wykonać badanie kontrolne (nie wcześniej niż 3 mies. po zakończeniu leczenia zapalenia stercza). Gdy wynik tego oznaczenia jest również nieprawidłowy, konieczne mogą być dalsze badania, zwłaszcza w celu wykluczenia raka gruczołu krokowego.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego?

Bakteryjne przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego może być powikłaniem zakażenia układu moczowego, zwłaszcza gdy występuje przeszkoda w odpływie moczu z pęcherza. Skuteczne leczenie tych zaburzeń prowadzi do uniknięcia części przypadków zapalenia stercza. Innym czynnikiem ryzyka są zakażenia przenoszone drogą płciową, a unikanie ryzykownych zachowań seksualnych pozwala uniknąć części zachorowań. Skuteczne, tzn. odpowiednio długie, leczenie aktualnego epizodu bakteryjnego zapalenia stercza jest najpewniejszym sposobem uniknięcia nawrotu choroby w bliskiej przyszłości.

Przyczyny zespołu przewlekłego zapalenia stercza/przewlekłego bólu w miednicy są niejasne, dlatego nie są znane pewne sposoby zapobiegania tej chorobie. Wydaje się, że stany przewlekłego stresu sprzyjają wystąpieniu tego zespołu, dlatego ich unikanie może być sposobem zapobiegania części przypadków tej postaci zapalenia stercza.

Zobacz również

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw,...

Najpopularniejsze choroby i urazy nadgarstków

Nadgarstki to wrażliwe i nad wyraz często narażone na urazy i choroby stawy. Ich sprawność całkowicie uzależnia dłonie i poważnie oddziaływuje na możliwości motoryczne każdego z nas podczas codziennych aktywności. Bóle i schorzenia nadgarstków są przyczyną wielu...

Terapia manualna w Body Move

Cierpisz na dolegliwości bólowe w obrębie pleców? A może doznałeś kontuzji i potrzebujesz dojść do pełnej sprawności? Przedstawiamy ciekawą rozmowę, której tematem jest terapia manualna oraz mnogości jej zastosowań. Na pytania odpowiada nasz fizjoterapeuta. Co to jest...

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Masz pytanie? Zadzwoń!

Jesteśmy dla Państwa już w 3 miastach,
dziękujemy za zaufanie!

Oddział Warszawa +48 (22) 300 15 77
Oddział Kraków +48 (12) 300 48 84
Oddział Skierniewice +48 (46) 816 77 77
Zadzwoń teraz
Zapisz się online