Leczenie przewlekłego zapalenia prostaty niebakteryjnego

sie 7, 2023 | Super indukcyjna stymulacja

Przewlekłe zapalenie prostaty jest chorobą trudną do wyleczenia ze względu na nie do końca poznane przyczyny schorzenia. W zdecydowanej większości przypadków przewlekłe zapalenie prostaty nie jest wynikiem zakażenia, wówczas mówimy o niebakteryjnym zapaleniu prostaty. Szacuje się, że nawet 9/10 pacjentów cierpiących na zapalenie prostaty to pacjenci z tzw. przewlekłym bólem miednicy lub inaczej zespołem przewlekłego stercza. Tylko 10% przypadków zapalenia prostaty skorelowane jest z infekcją bakteriami gram-ujemnymi, wśród których zdecydowana większość to bakterie Escherichia coli. To generalnie dobra wiadomość, ponieważ gdyby istniała metoda łagodząca objawy przewlekłego zapalenia prostaty, a w niektórych przypadkach wręcz powodująca całkowite zniesienie dolegliwości to 90% pacjentów cierpiących z powodu zapalenia prostaty miałoby szansę po prostu na lepsze życie. Tylko mężczyzna chorujący miesiącami, a niekiedy latami na przewlekłe zapalenie prostaty wie jak bardzo ta choroba jest w stanie obniżyć jakość życia i utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Kto choruje na zapalenie gruczołu krokowego?

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest przeważnie diagnozowane u pacjentów z przedziału wiekowego 35-50 lat, a więc u mężczyzn w sile wieku. Szacuje się, że co piąty facet na jakimś etapie życia został dotknięty zapaleniem gruczołu krokowego! Od 5 do 10% to są przypadki zapalenia bakteryjnego prostaty, pozostałe to wspomniany już zespół przewlekłego zapalenia prostaty lub inaczej zespół przewlekłego bólu miednicy mniejszej.

leczenie-gruczołu-krokowego-krakow

Przyczyny przewlekłego zapalenia prostaty

Rozróżnia się cztery rodzaje zapalenia prostaty. W zależności od rodzaju lekarz przepisuje konkretne leczenie. Zapalenie gruczołu krokowego może być:

 • ostre bakteryjne
 • przewlekłe bakteryjne
 • niebakteryjne tzw. zespół przewlekłego bólu stercza (miednicy mniejszej)
 • bezobjawowe

Poza czwartym rodzajem zapalenia prostaty, który nie daje żadnych objawów, diagnozowany jest przypadkowo podczas badania PSA i nie wymaga leczenia pozostałe trzy rodzaje zapalenia gruczołu krokowego powinny być tematem wizyty u urologa. Tym bardziej, że niekiedy objawy zapalenia prostaty są podobne do tych, jakie daje rak prostaty.

Jak już zostało wspomniane na wstępie bakteryjne zapalenie prostaty wywołują bakterie, głównie Escherichia coli, która normalnie wchodzi w skład flory bakteryjnej jelita grubego człowieka. Jeżeli ta bakteria znalazła się w gruczole krokowym to albo na skutek nieszczelności jelita grubego, którego ściany przylegają do gruczołu krokowego (stąd badanie prostaty per rectum) lub też na skutek dostania się do układu moczowo-płciowego przez cewkę moczową. Zapalenie bakteryjne prostaty może być następstwem zakażenia układu moczowego. Leczenie bakteryjnego zapalenia prostaty polega na antybiotykoterapii, najlepiej na podstawie posiewu moczu i nasienia. Dobranie właściwych antybiotyków leży w gestii urologa. O ile wiadomo dużo na temat powodów ostrego zapalenia bakteryjnego prostaty oraz przewlekłego zapalenia bakteryjnego prostaty (ostre zapalenie gruczołu nie zostało wyleczone i przeszło w formę przewlekłą) to nadal niewiele wiadomo na temat przyczyn zapalenia prostaty rodzaju III, czyli o przewlekłym bólu stercza, który specjaliści określają też mianem zespołem przewlekłego bólu miednicy mniejszej. Wśród możliwych przyczyn wymieniane są stres, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia natury psychicznej czy też zaburzenia hormonalne. Mimo, że za stan zapalny i dolegliwości nie odpowiadają bakterie to chory może odczuwać szereg dolegliwości występujących również w zapaleniu bakteryjnym.

supinacja

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Objawy przewlekłego zapalenia prostaty

Objawy przewlekłego zapalenia prostaty są dość charakterystyczne i mogą utrzymywać się miesiącami. W formie ostrej zapalenia prostaty występuje gorączka czy objawy typowe dla zakażenia układu moczowego, jak palenie i ból podczas oddawania moczu. W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty chorzy doświadczają takich dolegliwości jak:

 • konieczność częstego oddawania moczu
 • ból w trakcie oddawania moczu
 • ból w prąciu lub jądrach
 • ból promieniujący do lędźwi
 • słaby strumień moczu
 • bolesna wytrysk lub ból w trakcie stosunku,
 • krew w nasieniu
 • zaburzenia erekcji
 • ból w pachwinie
 • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza

Niestety przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego może trwać miesiącami, a skrajnych przypadkach latami, w trakcie których dochodzi naprzemiennie do zaostrzenia objawów oraz ich osłabienia. Może dochodzić do częstszych stanów zapalnych w obrębie układu moczowego, którym towarzyszyć mogą dolegliwości bólowe.

Leczenie niebakteryjnego zapalenia prostaty Kraków

W przypadku wystąpienia wyżej opisanych dolegliwości należy koniecznie poszukać pomocy u lekarza specjalisty. Dolegliwości spowodowane zapaleniem gruczołu krokowego są wyjątkowo uciążliwe i potrafią poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie, choćby przez częste oddawanie moczu oraz ból w obrębie odbytu i moszny. Każda praca w takich okolicznościach staje się prawdziwym wyzwaniem. Jeżeli diagnoza lekarska brzmi niebakteryjne zapalnie prostaty warto wówczas rozważyć indukcyjną stymulację elektromagnetyczną, która jest coraz bardziej powszechną formą leczenia zespołu bólowego miednicy mniejszej i przynosi zadowalające rezultaty. Dlaczego tak skuteczne jest leczenie niebakteryjnego zapalenia prostaty? To dlatego, że stymulacja krocza impulsami elektromagnetycznymi rozluźnia dno miednicy, zmniejszając napięcia w tym obszarze. Poprawia się miejscowo ukrwienie co sprawia, że tkanki są lepiej odżywione. W naszym gabinecie w Krakowie leczenie niebakteryjnego zapalenia prostaty za pomocą indukcyjnej stymulacji elektromagnetycznej wykonujemy na nowoczesnym sprzęcie pod opieką wykwalikowanych specjalistów. Wystarczy, że usiądziesz wygodnie w specjalnym fotelu na 20-25 minut, a precyzyjne impulsy elektromagnetyczne zrobią całą resztę.

zespół bólowy miednicy leczenie kraków

Inne metody leczenia zespołu bólowego miednicy mniejszej

Dawniej przewlekłe zapalenie prostaty próbowano leczyć za pomocą akupunktury, wstrzyknięcia botoksu, który miał na celu rozluźnić dno miednicy, czy w skrajnych przypadkach wycinając po prostu gruczoł krokowy. Obecnie są na szczęście metody leczenia zachowawczego, które przy odpowiednio zastosowanym protokole dają dobre rezultaty w leczeniu dolegliwości. Niestety nie wszystkim pacjentom możemy pomóc w naszym gabinecie w Krakowie w leczeniu niebakteryjnego zapalenia prostaty za pomocą indukcyjnej stymulacji elektromagnetycznej. Choć jest to nieinwazyjna metoda leczenia to jednak są pewne przeciwwskazania do jej zastosowania u mężczyzn. Są to przede wszystkim: aktywna choroba nowotworowa, rozrusznik serca, pompa insulinowa, obecność metalowych implantów, infekcja, nieuregulowane nadciśnienie, zakrzepica żylna lub tętnicza. Jeżeli nie dotyczy Cię żadne z powyższych, a od dłuższego czasu zmagasz się z niebakteryjnym zapaleniem prostaty, inaczej zespołem bólowym miednicy mniejszej to zapytaj swojego urologa o stymulację impulsami elektromagnetycznymi i jeżeli wyrazi zgodę to widzimy się u nas w gabinecie, w Krakowie.

supinacja

Zobacz również

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw,...

Potrzebna rehabilitacja kolana w Krakowie?

Codziennie tysiące ludzi w Polsce doświadcza bólu i ograniczeń związanych z kolanami. Dlaczego pojawiają się problemy przeważnie z tym stawem i dlaczego konieczne bywa przeprowadzenie rehabilitacja kolana? Kolano jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w...

Gdzie jest dobra rehabilitacja w Krakowie?

Zadając to pytanie na pewno masz na myśli specjalistów z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem w rehabilitacji pacjentów z różnymi kontuzjami i pacjentów w różnym wieku. Pisząc o wieku trzeba mieć świadomość, że inaczej może wyglądać rehabilitowanie aktywnego...

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego to schorzenie dotyczące stawów skokowych, które powoduje stopniowe pogarszanie się ich funkcjonowania oraz ból. Wraz z postępem choroby, stawy stają się coraz mniej ruchome i trudniejsze w użytkowaniu, co wpływa na jakość życia...

Deformacja Haglunda – Przyczyny, Objawy i Metody Leczenia

Deformacja Haglunda, znana również jako choroba Haglunda lub choroba trzewna kości piętowej, jest schorzeniem, które dotyczy struktury kostnej kości piętowej. Stan ten charakteryzuje się bolesnymi zmianami na tylnej części kości piętowej, zwykle na wysokości guza...

Jak otyłość wpływa na stawy?

Otyłość to przypadłość, z którą zmaga się duża część społeczeństwa. Znacznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i bardzo mocno wpływa na ogólną kondycję oraz stan zdrowia osób, które z jej tytułu cierpią. Otyłość nie oddziałuje jedynie na układ krwionośny, dla...

Oddział Kraków

Krowoderska 46, wejście od ul. Szlak (narożna kamienica, dawniej ul.Szlak 12)
Pon-Pt 8:00 – 20:00, Sb 9:00 - 14:00
krakow@bodymove.pl

Pin It on Pinterest

Share This

Pomocny artykuł?

Jeżeli tak to zapraszamy Ciebie abyś udostępnij go znajomym!

Zadzwoń teraz
Zapisz się online