Dokucza Ci ból z tyłu pięty, pojawił się w tym miejscu obrzęk, przez co każdy kolejny krok stanowi wyzwanie? Wśród kilku schorzeń, które mogą dawać opisane wyżej objawy jest właśnie tzw. pięta Haglunda, nazywana też jałową martwicą kości piętowej. Chcesz się dowiedzieć jak wygląda w naszej placówce leczenie pięty Haglunda Kraków ? Przeczytaj dokładnie ten tekst, a dowiesz się jakie są skuteczne metody leczenia, które można wdrożyć. I pamiętaj, nie zwlekaj z leczeniem ponieważ to schorzenie samo nie przejdzie. Bez wątpienia z czasem dolegliwości bólowe mogą być trudne do zniesienia.
Przede wszystkim kilka zdań na temat samego schorzenia. Pięta Haglunda to choroba, w której dochodzi do martwicy tkanki kostnej. Schorzenie swoją nazwę wzięło (jak to najczęściej bywa) od nazwiska lekarza, który ją „odkrył” i szczegółowo opisał – Patricka Haglunda, szwedzkiego chirurga ortopedy. Spośród dolegliwości, które jej towarzyszą najczęściej z pewnością należy wymienić silny ból z tyłu pięty, może występować obrzęk i tkliwość okolicy, na pewno charakterystyczna jest też narośl, która wygląda jak guz, a w skrajnych przypadkach… jak dodatkowa pięta przyczepiona do pięty. Nierzadko dochodzi też do rozwinięcia się stanu zapalnego w kaletce Achillesa i w związku z tym chodzenie jest mocno utrudnione. Bez wątpienia o obuwiu z twardym zapiętkiem można zapomnieć tak więc buty wizytowe odpadają. Często tzw. Pięta Haglunda mylona jest z ostrogą piętową górną lub zapaleniem ścięgna Achillesa ponieważ przyczep ścięgna łączy się z kością piętową, tak więc usytuowanie jest bardzo podobne. Bezsprzecznie w tym wypadku trzeba wykonać dokładną diagnostykę, zanim wogóle rozpocznie się leczenie pięty haglunda Kraków.
Jak to zazwyczaj bywa w przypadku schorzeń ortopedycznych nie ma jednego, konkretnego czynnika wywołującego problem. Nie inaczej jest w przypadku pięty Haglunda. Bardzo często przyczyną jałowej martwicy kości piętowej są nawracające mikrourazy i stany zapalne w obrębie przyczepu ścięgna Achillesa. Z pewnością za jeden z głównych czynników uważa się też nieprawidłowości w budowie i biomechanice stóp (co też bezpośrednio może się łączyć ze stanami zapalnymi w obrębie przyczepu Achillesa). Na skutek nie prawidłowego ustawienia stóp i sposobu ich przetaczania podczas poruszania się struktury wyżej położone, a więc mięśnie łydki, ścięgno Achillesa i więzadła w stawie skokowym pracują w nieprawidłowy sposób. Jest to proces ciągły, który z czasem prowadzi do patologicznych zmian, których świetnym przykładem jest właśnie jałowa martwica kości piętowej, czyli omawiana pięta Haglunda. Innym czynnikiem, prozaicznym wręcz jest niewygodne obuwie, często przyciasnawe jak buty wizytowe, gdy musisz pracować w garniturze albo też gdy jesteś piłkarzem – wtedy winne są tzw. korki – buty do piłki nożnej mają twardą podeszwę, twardy zapiętek i są bardzo dopasowane, by zapewnić zawodnikowi lepsze czucie piłki przy uderzeniu.
Masz pytanie? Zadzwoń!
W przypadku pięty Haglunda możemy wymienić objawy, które są częstsze wśród pacjentów, jak i te które są dość nietypowe. Być może należałoby wymienić wszystkie, jednak skupimy się na tej pierwszej grupie. W przypadku jałowej martwicy kości piętowej przeważnie pojawia się:
Ważnym aspektem jest, zresztą już wspomnieliśmy wcześniej o tym, że te dolegliwości nie są charakterystyczne tylko dla jałowej martwicy kości piętowej. Bardzo podobne objawy daje ostroga piętowa górna, dlatego tak ważne jest by pokazać piętę ortopedzie, który wykona testy palpacyjne, a w razie wątpliwości skieruje na dalsze badanie – mamy tu na myśli wykonanie zdjęcia RTG. Jeżeli lekarz podejrzewa uszkodzenie Achillesa może dodatkowo wykonać USG albo zlecić rezonans magnetyczny. Kończąc ten wątek, a przechodząc do następnego, w kolejnym akapicie przeczytasz jak powinno wyglądać skuteczne leczenie pięty Haglunda Kraków.
W tym akapicie omówimy tylko zachowawcze leczenie pięty Haglunda. Leczenie inwazyjne, a więc operacyjne zostawiamy chirurgom – ortopedom. Skupimy są tylko na fizjoterapii, a więc tej działce, w której jesteśmy specjalistami. Zacznijmy od prostych środków zaradczych. Przede wszystkim pacjent, który cierpi na jałową martwicę kości piętowej powinien wystrzegać się ciasnego obuwia z twardym zapiętkiem. Najlepiej wskoczyć w wygodne buty sportowe, których miękki zapiętek otuli podrażnioną, tkliwą piętę, a podeszwa zapewni odpowiednią amortyzację. Jeżeli chodzi o zabiegi fizykoterapeutyczne to przeważnie przepisywana jest jonoforeza, fonoforeza, krioterapia, magnetoterapia czy fale uderzeniowe. Właśnie ta ostatnia terapia z naszego doświadczenia jest najskuteczniejsza. Najbardziej intensywna i trochę bolesna ale ze skutecznością sięgającą niekiedy 80%. Leczenie pięty Haglunda falą uderzeniową jest długotrwałe ale godnym uwagi jest fakt, że daje najlepsze rezultaty. Obok leczenia osoczem bogatopłytkowym naszym zdaniem jest to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie. Reasumując, gdybyśmy mieli odpowiedzieć na pytanie: jak najskuteczniej przeprowadzić leczenie pięty Haglunda w Krakowie, w naszym gabinecie to wskazalibyśmy na terapię falą uderzeniową w połączeniu z suchą igłoterapią i terapią powięziową. Z pewnością zadziałalibyśmy wielotorowo. Na koniec, zapamiętaj, że zawsze przed leczeniem operacyjnym warto spróbować leczenia zachowawczego, być może nawet każdej dostępnej metody, która może dać korzystne rezultaty poprawiając stan pacjenta.
Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!
28 lipca, 2024 r.
27 września, 2023 r.
21 września, 2023 r.