Przejdź do głównej treści
Bon podarunkowy w Body Move - zamów teraz
Dowiedz się więcej
Strona główna / Blog / Najpopularniejsze choroby i urazy nadgarstków

Najpopularniejsze choroby i urazy nadgarstków

Nadgarstki to wrażliwe i nad wyraz często narażone na urazy i choroby stawy. Ich sprawność całkowicie uzależnia dłonie i poważnie oddziaływuje na możliwości motoryczne każdego z nas podczas codziennych aktywności. Bóle i schorzenia nadgarstków są przyczyną wielu niedogodności.

Terapia manualna
5 stycznia, 2023 r.
Choroby nadgarstka kraków
Logotyp Google
4.9
na podstawie 251 opinii.
Zobacz opinie

Uniemożliwiają zarówno wykonywanie obowiązków służbowych wymagających użytkowania komputera lub laptopa, jak również prowadzenie pojazdów oraz podejmowanie się obowiązków domowych takich jak gotowanie, sprzątanie czy też opieka nad dziećmi. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze choroby i urazy nadgarstków oraz w jaki sposób je leczyć.

Objawy chorób i urazów nadgarstka – ból i nieruchomość

Wśród najpopularniejszych objawów chorób i urazów nadgarstka znajdują się sztywność nadgarstków oraz występujące w ich okolicach dolegliwości bólowe. W przypadku, kiedy te są tak silne, że nie pozwalają na swobodę ruchu dłońmi oraz wpływają na motorykę przedramion należy wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z pomocy specjalisty takiego jak ortopeda, fisjoterapeuta lub też rehabilitant. Zarówno dolegliwości bólowe, jak również sztywność stawów można pokonać poprzez zastosowanie specjalistycznych zabiegów i procedur medycznych, które uśmierzają ból i przywracają konsekwentnie maksymalny do osiągnięcia zakres ruchów nadgarstków.

Jak działa nadgarstek i jak jest zbudowany?

Nadgarstki to stawy zbudowane z kosteczek łączących się z kośćmi przedramienia oraz śródręcza. Ich kompleksowa budowa i swoboda ruchów o zakresie 180 stopni w prawo-lewo i góra-dół sprawiają, że mięśnie pozwalają obrać dłoni bardzo precyzyjną i pożądaną pozycję. To połączone z nadgarstkiem i kośćmi promieniową i łokciową mięśnie i ścięgna odpowiadają za to, w jaki sposób porusza się nadgarstek, jednak to jego budowa pozwala na chwytanie przedmiotów i wykonywanie szeregu precyzyjnych operacji, takich jak ukierunkowywanie dłoni, ich właściwe położenie, a także przenoszenie ciężkich przedmiotów. To również nadgarstki umożliwiają wykonywanie skomplikowanych ruchów bocznych, a także swobodne odwracanie dłoni w pożądanym kierunku – wierzchem do góry lub do dołu.

Co powoduje urazy nadgarstka?

Urazy nadgarstka, podobnie jak inne schorzenia związane z układem kostno-szkieletowym, często wywołane są przeciążeniem wynikającym z nadmiernego użytkowania lub braku właściwej opieki. Choroby i urazy nadgarstków wywołane są najczęściej intensywnym ich użytkowaniem przy braku zachowania właściwej pozycji. Duże znaczenie dla kondycji nadgarstków mają również wiek oraz tryb życia – im więcej aktywności i ruchu, a także nieostrożnego korzystania z nich, tym większe zachodzi ryzyko urazu mechanicznego, który oznaczać może zwichnięcie lub złamanie nadgarstka. Duże znaczenie w kontekście wystąpienia urazów nadgarstka mają indywidualne predyspozycje wynikające z genetyki i budowy organizmu, ale warto mieć na uwadze, że nadgarstki zbudowane są z drobnych kostek, o których uszkodzenie lub przeciążenie nie należą do dużych wyzwań. Trudno jest jednoznacznie wskazać przyczyny, które doprowadzić mogą do urazów nadgarstka, ponieważ wystarczy odrobina nieuwagi, aby zaszła konieczność unieruchomienia nadgarstka w gipsie lub temblaku.

Kto jest narażony na wystąpienie urazów i chorób nadgarstków?

Dotychczas najbardziej narażeni na problemy z chorobami i urazami nadgarstków byli sportowcy, którzy intensywnie trenują ramiona w celu uzyskania odpowiedniej siły oraz kondycji. W dobie komputerów i wielogodzinnej pracy przed komputerem narażeni są na nie również pracownicy biurowi, gamerzy oraz osoby spędzające większą część doby przed klawiaturą notebooka lub komputera. Jedną z grup najbardziej narażonych na wystąpienie urazów nadgarstków są również muzycy – szczególnie ci grający na instrumentach dętych i strunowych, które wymagają wzmożonej aktywności nadgarstków w celu wydobycia odpowiedniego tonu z instrumentu. Warto pamiętać, że osoby, które już przebyły uraz nadgarstka, są w grupie wzmożonego ryzyka, co związane jest z tym, że nawet kompleksowe leczenie nie przywraca pełnej sprawności i wyjściowej kondycji uszkodzonych wcześniej kości. Ci, którzy mieli już uszkodzony nadgarstek mierzyć się mogą z przykrymi tego konsekwencjami, wśród których znajdują się między innymi zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka takie jak ścieńczenie chrząstek stawowych, powstawanie przejściowych wysięków, tworzenie się wyrośli kostnych, a także zwapnień.

Jakie są najpoważniejsze choroby nadgarstków?

Do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych chorób nadgarstków należą:

  • zespół cieśni nadgarstka, czyli ucisk pasma łącznotkankowego na ścięgna zginaczy ręki i nerwy tj. promieniowy i pośrodkowy,
  • zespół de Quervaina, czyli zapalenie przyczepów ścięgien i torebki ścięgnistej w obrębie nadgarstka.

Zarówno jedna, jak i druga choroba objawia się początkowo drętwieniem palców i trudnościami z ich poruszaniem, a następnie w występującymi w okolicach nadgarstków opuchnięciami i obrzękami. Dodatkowo wśród ich pierwszych objawów znajdują się dolegliwości bólowe, które znacznie wpływają na komfort w codziennym funkcjonowaniu i oddziałują na zdolności motoryczne osoby zmagającej się z wstępnymi stadiami pierwszego lub drugiego schorzenia. Najczęściej choroby te dotyczą osób pracujących przy komputerze, co związane jest z tym, że praca na klawiaturze wymaga intensywnej pracy palców i nierzadko trudno jest ją wykonywać przy poprawnym ułożeniu nadgarstków, które często w czasie pracy trzymane są nad powierzchnią klawiatury.

Leczenie nadgarstków – Body Move Kraków

Leczenie nadgarstków i chorób, które ich dotyczą to specjalność ortopedów i fizjoterapeutów przyjmujących w klinice Body Move Kraków. Nasz zespół poszczycić się może wieloletnią wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie, a poza tymi aspektami dysponujemy również zapleczem technologicznym i urządzeniami, które pozwalają nam na przeprowadzanie bezbolesnego i efektywnego leczenia chorych nadgarstków. Na naszą pomoc mogą liczyć zarówno sportowcy, którzy podczas aktywności fizycznej lub treningu odnieśli urazy mechaniczne, jak również pracownicy biurowi, studenci oraz osoby zmagające się z chorobami nadgarstków wynikającymi z ich stylu życia. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i umówienia się na wizytę do specjalisty, który pomoże wyleczyć nawet najpoważniejsze urazy i choroby nadgarstków.  Na wizytę do naszych specjalistów umówić się można telefonicznie, mailowo, poprzez formularz kontaktowy, a także osobiście, w naszej placówce przy ul. Szlak 12 w Krakowie.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

27 listopada, 2024 r.

Skuteczna terapia wisceralna w Krakowie - rewolucyjne podejście do zdrowia trzewiowego

Wiele osób cierpi na dolegliwości, które pozornie wydają się być trudne do wyleczenia. Należą do nich…
Więcej

27 listopada, 2024 r.

Leczenie refluksu w Krakowie - kompleksowe podejście osteopatyczne

Tradycyjne leczenie farmakologiczne często sprowadza się do stosowania leków neutralizujących kwas żołądkowy lub blokujących jego wydzielanie.…
Więcej

27 września, 2023 r.

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw, który każdego dnia poddawany jest wyzwaniom stąd też jego narażenie na urazy i kontuzje.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 251 opinii.
Zobacz opinie