Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Ból barku przyczyny objawy leczenie

Przyczyny bólu barku, objawy oraz sposoby leczenia

Odczuwasz ból barku? Dolegliwości są tak silne, że uniemożliwiają wykonywanie najprostszych, codziennych czynności lub nie dają zasnąć? Koniecznie odwiedź ortopedę i wykonaj badanie USG barku. Dlaczego? Ponieważ przyczyny bólu barku mogą być rozmaite i odpowiedzialne może być za nie wiele różnych schorzeń.

Fala uderzeniowa
5 lutego, 2018 r.
Ból w barku
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

Dlatego też tak ważne jest, by zdiagnozował Cię specjalista. Z wynikiem przyjdź do Body Move na kompleksową rehabilitację. Doskonale łączymy terapię manualną z zabiegami fizjoterapeutycznymi, takimi np. terapia falą uderzeniową. Wiemy nie tylko, jak wyleczyć Cię z uciążliwego bólu barku, ale również, jak poradzić sobie ze stanem zapalnym. Pomożemy Ci również wzmocnić osłabione struktury w obrębie stawu barkowego. To niezwykle ważne, by kontuzja i dolegliwością z nią związane nie powróciły. Mamy ponad 10 lat doświadczenia w leczeniu urazów i schorzeń stawu barkowego dlatego wiemy, czego potrzebujesz, by wrócić do pełnej sprawności.

Przyczyny bólu barku – „zamrożony bark”?

Silny, wręcz przeszywający ból barku, mogący promieniować do szyi lub ramienia, któremu towarzyszy bardzo ograniczona ruchomość ramienia może oznaczać zrostowe zapalenie torebki stawowej stawu ramienno-łopatkowego. Inaczej tzw. zamrożony bark. Przyczyn tego schorzenia może być bardzo wiele, np. zapalenie torebki stawowej, zapalenie kaletki podbarkowej, zapalenie ścięgien stożka rotatorów. Także odkładanie się złogów wapniowych w ścięgnach i kaletce podbarkowej mogą być przyczyną bólu barku i rozwoju „zamrożonego barku”. Chorzy przeważnie mają problemy z prowadzeniem samochodu, szczotkowanie włosów, czy sięgnięciem do tylnej kieszenie spodni. W leczeniu stosuje się zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak krioterapię, falę uderzeniową, czy ultradźwięki. Pomocny bywa również kinesiotaping, który zmniejsza ból barku i zabezpiecza staw przed pogłębianiem się urazu. Inne przyczyny bólu barku znajdziesz w dalszej części tekstu.

Masz pytanie? Zadzwoń!

Ból barku przy podnoszeniu ręki

Ból barku przy podnoszeniu ręki towarzyszy praktycznie wszystkim schorzeniom w obrębie stawu barkowego. Może być on przyczyną zapalenia kaletki podbarkowej, zapalenia kaletki podnaramiennej, czy też wspomnianego już zrostowego zapalenia torebki stawowej stawu ramienno-łopatkowego. Schorzenie powodujące ból barku przy podnoszeniu ręki podczas wykonywania nawet prostych codziennych czynności powinno zostać zdiagnozowane u ortopedy, który wykona badanie USG stawu barkowego, przeprowadzi nieinwazyjne testy. Tylko w ten sposób uda się określić konkretny powód i przyczyny bólu barku podczas podnoszenia ręki. Jak już zostało wspomniane to dość częsty objaw przy wielu schorzeniach, w obrębie stawu barkowego.

Zamrożony bark

Przyczyny bólu barku – uszkodzenie stożka rotatorów?

Jeżeli ból barku ma charakter kłujący, a dolegliwości są tak silne, że nie pozwalają zasnąć lub wybudzają ze snu to mogło dojść do uszkodzenia stożka rotatorów. To grupa połączonych ze sobą ścięgien, które pokrywają przód, tył oraz górną powierzchnię stawu ramienno – łopatkowego. Chorzy skarżą się też na osłabienie siły mięśniowej oraz ograniczony zakres ruchów w barku. Przyczyny bólu barku wynikające z uszkodzenia stożka rotatorów to przede wszystkim nawarstwiające się mikro-urazy. Do chodzi do nich przeważnie podczas powtarzających się czynności, takich jak wymachy rękami. Choć jest to kontuzja, która zdarza się najczęściej u sportowców uprawiających siatkówkę, squash, tenis, piłkę ręczną czy pływanie, to jednak może również dopaść osoby nie uprawiające sportu, a wykonujące podczas pracy konkretne, powtarzające się ruchy rękami. Skuteczne leczenie bólu barku w tym przypadku polega na zabiegach falą uderzeniową oraz ćwiczeniach wzmacniających. Oczywiście na okres rehabilitacji należy odłożyć na bok wszelką aktywność fizyczną, angażującą ramiona.

Przyczyny bólu barku – a może zapalenie kaletki podbarkowej?

Za ból barku może odpowiadać również zapalenie kaletki podbarkowej. Jest to schorzenie, do którego dochodzi na skutek powtarzających się ucisków na kaletkę. Powstaje stan zapalny, pojawia się obrzęk i dochodzi do tzw. zespołu ciasnoty podbarkowej. Chory odczuwa ból podczas dotyku, osłabienie mięśni oraz sztywność. Pojawiają się problemy z podniesieniem ramienia powyżej 90 stopni, co jest szczególnie dotkliwe podczas mycia głowy, czesania, czy wieszania firanek. Stan zapalny w obrębie kaletki podbarkowej sam nie przejdzie. Trzeba się wybrać do ortopedy i wykonać USG ortopedyczne. W leczeniu bólu barku za który odpowiada zapalenie kaletki podbarkowej stosuje się często terapię falą uderzeniową. Jest to metoda, która bardzo dobrze znosi dolegliwości bólowe i zmniejsza stan zapalny w obrębie kaletki. W ramach rehabilitacji zaleca się również ćwiczenia wzmacniające rotatory stawu barkowego. Niestety mogą być też inne przyczyny bólu barku, o czym przeczytasz poniżej.

Inne przyczyny bólu barku – zapalenie kaletki podnaramiennej?

Innym schorzeniem odpowiedzialnym za ból barku może być zapalenie kaletki podnaramiennej. Dolegliwości bólowe w obrębie barku występują przeważnie po wysiłku fizycznym, a najbardziej bolesne jest unoszenie ramion nad głowę. Ograniczone są również ruchy ramion, co uniemożliwia niekiedy wykonywanie prostych czynności. Przyczyna stanu zapalnego kaletki podnaramiennej związane są z nawarstwiającymi mikrourazami w obrębie stawu. Chory powinien unikać wszelkiej aktywności angażującej ramiona i umówić się do ortopedy na badanie USG. Leczenie tej dolegliwości polega na iniekcjach z kortykosteroidów oraz rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty. W przypadku zapalenia kaletki podnaramiennej można zastosować terapię falą uderzeniową, która działa doskonale przeciwbólowo na ból barku i przeciwzapalnie. Tę metodą można z powodzeniem zastąpić kortykosteroidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne, co na pewno będzie z korzyścią dla żołądka.

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

27 września, 2023 r.

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw, który każdego dnia poddawany jest wyzwaniom stąd też jego narażenie na urazy i kontuzje.
Więcej

21 września, 2023 r.

Potrzebna rehabilitacja kolana w Krakowie?

Codziennie tysiące ludzi w Polsce doświadcza bólu i ograniczeń związanych z kolanami. Dlaczego pojawiają się problemy przeważnie z tym stawem i dlaczego konieczne bywa przeprowadzenie rehabilitacja kolana? Kolano jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie, który odgrywa kluczową rolę w naszej zdolności do poruszania się.
Więcej

5 kwietnia, 2023 r.

Jak otyłość wpływa na stawy?

Otyłość to przypadłość, z którą zmaga się duża część społeczeństwa. Znacznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i bardzo mocno wpływa na ogólną kondycję oraz stan zdrowia osób, które z jej tytułu cierpią. Otyłość nie oddziałuje jedynie na układ krwionośny, dla którego jest śmiertelnie niebezpieczna, ponieważ wywołuje nadciśnienie, miażdżycę, a także cukrzycę.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie