Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Jaka jest skuteczność fali uderzeniowej?

Jaka jest skuteczność fali uderzeniowej?

Do napisania tego artykułu skłoniły nas częste pytania pacjentów o skuteczność fali uderzeniowej. O co najczęściej nas pytacie? Przede wszystkim:

  • „Czy te zabiegi są skuteczne?”
  • „Czy mi te zabiegi pomogą?”
  • „Ile muszę wziąć takich zabiegów?”
Fala uderzeniowa
17 czerwca, 2019 r.
Fala uderzeniowa ESWT
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

Skuteczność terapii falą uderzeniową radialną szacuje się na około 80% to znaczy, że w przypadku 8 na 10 pacjentów przy wykonaniu pełnej serii zabiegów fala uderzeniowa przynosi dobry lub bardzo dobry efekt terapeutyczny. W tym miejscu jednak warto zwrócić uwagę, że skuteczność terapii zależy od liczby zabiegów. Po pojedynczym zabiegu trudno oczekiwać jakichkolwiek rezultatów w przypadku np. zapalenia ścięgna Achillesa, czy też ostrogi piętowej. Dlatego też przeważnie wykonuje się serię zabiegów, 6, 8 a nawet 10 zabiegów. Wszystko zależy od schorzenia, tego od jakiego czasu utrzymują się dolegliwości, wagi pacjenta, wieku i charakteru pracy wykonywanej na co dzień. Te wszystkie czynniki mają duże znaczenie dla procesu rehabilitacji.

Co to jest terapia falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową to zabieg fizykoterapeutyczny, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Podczas zabiegu poprawia się miejscowo cyrkulacja krwi, przez co tkanki są lepiej odżywione. Wzrasta też produkcja naturalnego kolagenu, który jest głównym budulcem tkanek miękkich – dzięki temu regeneracja przebiega szybciej. Fala uderzeniowa bardzo dobrze radzi sobie ze stanami zapalnymi w obrębie stawów, mięśni, ścięgien, jak również ze zwapnieniami powstałymi na skutek przewlekłego stanu zapalnego. Fala uderzeniowa uznawana jest obecnie za jeden z najskuteczniejszych zabiegów fizykoterapeutycznych dostępnych na rynku usług rehabilitacyjnych. Zabiegi wykonuje się w regularnych odstępach 5-7 dniowych w przypadku fali radialnej, oraz 3-4 dniowych w przypadku fali skupionej, co jest optymalne dla procesu zdrowienia.

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Ból w kolanie - kolano skoczka

Skuteczność fali uderzeniowej, a wiek pacjenta

Z wiekiem umiejętności regeneracyjne organizmu spadają. U 60-70 latka tkanki miękkie nie odbudowują się tak szybko jak u 20-latka, co jest zupełnie normlane, taka jest natura. W związku z tym w przypadku osób starszych, w przypadku których nie ma przeciwwskazań do wykonania terapii falą uderzeniową zaleca się przeprowadzenie pełnej serii 8 zabiegów falą skupioną lub 10 zabiegów falą radialną, bez względu na to czy problemem jest ostroga piętowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, łokieć tenisisty, czy inna entezopatia w obrębie aparatu mięśniowo-szkieletowego. W przypadku pacjentów sile wieku zazwyczaj 6-8 zabiegów wystarcza do wyleczenia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że każdy organizm jest inny, więc kwestia liczby zabiegów będzie sprawą zawsze indywidualną.

Skuteczność fali uderzeniowej, a waga pacjenta

Waga pacjenta ma szczególne znaczenie w przypadku schorzeń, które dotyczą kończyn dolnych, a więc ostrogi piętowej, zapalenia rozcięgna podeszwowego, zapalenia ścięgna Achillesa, czy stanów zapalnych w obrębie kolan. Im większa waga, tym większy nacisk. Im większy nacisk, tym gorsza regeneracja i dłuższy proces leczenia. W przypadku pacjentów z nadwagą zalecamy zawsze pełną serię, a więc 10 zabiegów falą radialną lub 8 zabiegów skupioną, co jest po prostu związane z utrudnionym procesem leczenia.

Skuteczność fali uderzeniowej, a biomechanika kończyny

Nierzadko oporność w leczeniu spowodowana jest nieprawidłową biomechaniką np. stóp. Ma to duże znaczenie w rehabilitacji takich schorzeń jak zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa, ostroga piętowa, stany zapalne w obrębie stawów kolanowych. Poprawić biomechanikę można poprzez wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych lub/i systematyczne wykonywanie specjalnie dobranych ćwiczeń. Te działania poprawią skuteczność samej terapii i pozwolą (w przypadku ćwiczeń) na wykształcenie prawidłowych nawyków.

Skuteczność fali uderzeniowej, a aktywność fizyczna

Jeżeli masz problem z zapaleniem rozcięgna podeszwowego, zapaleniem ścięgna Achillesa lub ostrogą piętową, a na co dzień trenujesz lub pracujesz fizycznie to koniecznie powinieneś pomyśleć o zwolnieniu lekarskim z pracy, czy też przerwaniu treningów. W przeciwnym razie terapia falą uderzeniową nie będzie mieć większego sensu, ponieważ to, co uda się podleczyć w trakcie zabiegów zostanie zaprzepaszczone w skutek aktywność fizycznej. Chodzi przecież o to, żeby danej strukturze stworzyć optymalne warunki do regeneracji, a nie stale ją nadwyrężać. Brak zaniechania czynności, które doprowadziły do rozwinięcia się schorzenia sprawi, że terapia falą uderzeniową będzie nieskuteczna lub jej skuteczność znacząco spadnie. Zresztą nie ma na świecie metody leczenia, która działałaby jak cudowna pigułka, dawała 100% efektów przy braku jakichkolwiek zaleceń i uwagi ze strony pacjenta.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

27 września, 2023 r.

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw, który każdego dnia poddawany jest wyzwaniom stąd też jego narażenie na urazy i kontuzje.
Więcej

21 września, 2023 r.

Potrzebna rehabilitacja kolana w Krakowie?

Codziennie tysiące ludzi w Polsce doświadcza bólu i ograniczeń związanych z kolanami. Dlaczego pojawiają się problemy przeważnie z tym stawem i dlaczego konieczne bywa przeprowadzenie rehabilitacja kolana? Kolano jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie, który odgrywa kluczową rolę w naszej zdolności do poruszania się.
Więcej

5 kwietnia, 2023 r.

Jak otyłość wpływa na stawy?

Otyłość to przypadłość, z którą zmaga się duża część społeczeństwa. Znacznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i bardzo mocno wpływa na ogólną kondycję oraz stan zdrowia osób, które z jej tytułu cierpią. Otyłość nie oddziałuje jedynie na układ krwionośny, dla którego jest śmiertelnie niebezpieczna, ponieważ wywołuje nadciśnienie, miażdżycę, a także cukrzycę.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie