Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Supinacja

Supinacja – o co w tym chodzi?

Kupując obuwie sportowe dowiedziałeś się od sprzedającego, że dolega Ci supinacja? Powiedziano Ci, że musisz kupić wkładki ortopedyczne? Brzmi to jak kiepski dowcip, przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, czy zanim wydano opinię, że cierpisz na supinację ktokolwiek zbadał Twoje stopy na podoskopie, zarówno w pozycji statycznej, jak i dynamicznej?

Wkładki ortopedyczne
29 stycznia, 2018 r.
Od pronacji do supinacji
Logotyp Google
4.9
na podstawie 166 opinii.
Zobacz opinie

Po drugie, dlaczego gotowe wkładki miałyby pasować jak ulał do Twoich stóp? Dlatego tylko, że są w tym samym rozmiarze? Przecież każdy człowiek ma inne stopy i różne rozłożenie nacisków na podłoże. To oznacza, że nie da się kupić gotowych wkładek, które będą idealnie dopasowane do Twoich stóp. Wkładki wykonywane taśmowo według gotowej formy są jak aparat na zęby kupiony w supermarkecie. Nie zostały zrobione konkretnie pod Twoje stopy więc dlaczego miałyby do nich pasować i korygować ich ustawienie w bucie? Używając gotowych wkładek możesz nabawić się np. zapalenia rozcięgna podeszwowego. Sprawdź na czym polega supinacja i czy ją faktycznie masz? 

Supinacja stopy – na czym polega?

Supinacja stopy oraz pronacja stopy to tematy, które bez przerwy przewijają się w serwisach dla biegaczy, na forach itp. Temat jest ważny, a ciężar gatunkowy dość duży, ponieważ właśnie na stopach każdego dnia dźwigamy masę całego ciała. Jeżeli rozkład nacisków na podłoże nie jest prawidłowy, czyli stopa nie opiera się na I oraz V kości śródstopia i pięcie, to wówczas zakłócona jest jej biomechanika. Nieprawidłowy rozkład nacisków odbija się na stawach skokowych, kolanach, biodra, a nawet kręgosłupie. Często właśnie z powodu złego rozkładu nacisków nogi szybciej się męczą. Supinacja stopy występuje wtedy, gdy podczas poruszania się (chodzenia, czy biegania) cały nacisk wywierany jest na zewnętrzną krawędź stopy. U osób, z dużą supinacją widać wręcz gołym okiem, że zewnętrzne krawędzie ich obuwia są bardziej zniszczone. O tym, jakie mogą być konsekwencje supinacji przeczytasz poniżej.

Masz pytanie? Zadzwoń!

Pronacja supinacja

Supinacja – konsekwencje

Czy wiesz z jakimi konsekwencjami wiąże się supinacja stopy? Przede wszystkim supinatorzy nie mają właściwiej amortyzacji podczas poruszania się. Ma to szczególne znaczenie przy bieganiu ponieważ siły oddziałujące na stopy są o wielokrotnie większe niż podczas chodzenia. Co więcej, brak odpowiedniej stabilność, związany z „lądowaniem” na krawędziach zewnętrznych może skończyć się skręceniem stawu skokowego. Jest to dość częsta kontuzja u biegaczy cierpiących na supinację. Co więc zrobić w przypadku stopy supinującej? Najprostszym rozwiązaniem są wkładki ortopedyczne. W kolejnym akapicie przeczytasz o tym, na co powinno się zwrócić uwagę przy zakupie wkładek dla stopy supinującej.

Supinacja – wkładki dla biegaczy i nie tylko

Jeżeli Twoich problemem jest supinacja, czyli rotacja zewnętrzna podczas przetaczania stopy od piety do palców to może powinieneś zapoznać się z wkładkami termoplastycznymi? Są to wkładki wykonane ze specjalnej pianki, formowane na ciepło na podstawie komputerowego badania stóp pacjenta. To najlepsza z ogólnodostępnych metod wytwarzania wkładek ortopedycznych. Tą metodą wykonuje się wkładki dla biegaczy, w tym także maratończyków i ultramaratończyków. Z wkładek termoplastycznych Formthotics korzystają sportowcy różnych dyscyplin na całym świecie. Zanim jednak wykona się wkładki pod stopy pacjenta, to robi się precyzyjne badanie komputerowe stóp. Test przeprowadza się zarówno w pozycji stojącej, jak i w trakcie chodu, dzięki czemu wyniki są pełniejsze niż w przypadku badania statycznego. Supinacja podczas badania statycznego nie wyjdzie, dlatego konieczne jest badanie dynamiczne, by uchwycić nieprawidłowości w rozłożeniu nacisków na podłoże.

Supinacja – buty do biegania

W przypadku supinacji stopy nie ma sensu kupować butów przeznaczonych dla supinatorów. Te buty i tak nie będą idealnie dopasowane. Lepszym rozwiązaniem jest kupienie butów neutralnych i wykonanie do nich wkładek termoplastycznych, precyzyjnie dopasowanych do każdej ze stóp. Dzięki temu supinacja przestanie być problemem, a stawy skokowe nie będą tak narażone na urazy. Zapewnisz sobie przy okazji lepszą amortyzację, za co wdzięczne będą Ci kolana, zwłaszcza gdy najczęściej biegasz po twardych podłożach.

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

19 lipca, 2024 r.

Płaskostopie poprzeczne i podłużne - kompendium wiedzy

Aby zrozumieć istotę płaskostopia, warto najpierw poznać prawidłową budowę stopy. Zdrowa stopa posiada dwa główne łuki:…
Więcej

15 czerwca, 2023 r.

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego to schorzenie dotyczące stawów skokowych, które powoduje stopniowe pogarszanie się ich funkcjonowania oraz ból. Wraz z postępem choroby, stawy stają się coraz mniej ruchome i trudniejsze w użytkowaniu, co wpływa na jakość życia pacjentów. W artykule zostaną przedstawione przyczyny i objawy choroby, a także metody leczenia.
Więcej

5 czerwca, 2023 r.

Deformacja Haglunda - Przyczyny, Objawy i Metody Leczenia

Deformacja Haglunda, znana również jako choroba Haglunda lub choroba trzewna kości piętowej, jest schorzeniem, które dotyczy struktury kostnej kości piętowej. Stan ten charakteryzuje się bolesnymi zmianami na tylnej części kości piętowej, zwykle na wysokości guza kości piętowej.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 166 opinii.
Zobacz opinie