Terapia manualna w Body Move

maj 22, 2018 | Bez kategorii

Cierpisz na dolegliwości bólowe w obrębie pleców? A może doznałeś kontuzji i potrzebujesz dojść do pełnej sprawności? Przedstawiamy ciekawą rozmowę, której tematem jest terapia manualna oraz mnogości jej zastosowań. Na pytania odpowiada nasz fizjoterapeuta.

Co to jest terapia manualna?

Większości ludzi terapia manualna kojarzy się z masażem, chociaż generalnie masaż to to nie jest. Terapia manualna to bardziej specjalistyczne zabiegi manualne, które wykonuje fizjoterapeuta za pomocą rąk. Celem jest zniesienie dolegliwości bólowych i ingerencja w struktury tkankowe. Działanie na mięśniach, na ścięgnach, na ich przyczepach, na tkance powięziowej, czy też oddziaływanie na układ nerwowy. Terapia manualna to po prostu bardzo duży „worek” różnego rodzaju technik manualnych, które stosuje się w zależności od tego, co potrzebuje pacjent.

Na co pomaga terapia manualna?

Największa grupa moich pacjentów, to osoby z problemami bólowymi, typu coś mi „strzyknęło”, coś mnie zabolało i od tego czasu cały czas boli. Inna grupa ludzi, którzy zgłaszają się na terapię manualną skarży się na mrowienia palców, rąk, nóg. Są także osoby aktywne sportowo, które chcą zwiększyć swoje osiągi. Generalnie można powiedzieć, że terapia manualna jest dobra w przypadku zdecydowanej większości dolegliwości w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego.  Im większe doświadczenie ma terapeuta, tym lepiej jest w stanie wykorzystać konkretne techniki manualne, by pomóc pacjentowi.

terapia-manualna-krakow

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Czy terapia manualna pomaga na schorzenia nie związane bezpośrednio z układem ruchu?

Oczywiście, są przecież techniki terapii manualnej od organów wewnętrznych, można też manualnie oddziaływać na układ nerwowy poprzez kręgosłup, przez korzenie nerwowe, przez odpowiednie nerwy (np. przy ustawianiu przepony). Zaburzeniami czynnościowymi organów wewnętrznych zajmuje się terapia wisceralna, to także część terapii manualnej. Dzięki odpowiednim technikom można sobie poradzić z zaburzeniami czynnościowymi, w przypadku których nierzadko farmakologia bywa bezsilna.

terapia-manualna-barku

A czym jest słynna rwa kulszowa, na którą skarżą się pacjenci? Jakie są jej przyczyny?

Rwa kulszowa to kolejny „wielki worek”, problem który dotyczy nerwu kulszowego. Objawia się bólem, który promieniuje od kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego poprzez pośladek, tylną część uda aż do stopy. Rwa kulszowa może być to wywołana wieloma czynnikami. To może być problem ucisku nerwu poza kręgosłupem, np. przez mięsień gruszkowaty. Może być to też problem korzeni nerwowych przez np. niewłaściwe ułożenie kręgosłupa albo niewłaściwą jego pracę. W przypadku ataków rwy kulszowej również można pomyśleć o „manualce”, która daje bardzo dobre efekty.

Komu polecana jest terapia manualna?

Terapia manualna polecana jest przede wszystkim osobom, które cierpią na kontuzje, na bóle pourazowe, czy też bóle napięciowe, np. od siedzącego trybu życia. Terapię manualną stosuje się także po operacjach, w ramach rehabilitacji – np. po wszczepieniu endoprotezy biodra, po rekonstrukcji więzadeł ACL. Sposobów wykorzystania terapii manualnej na układzie ruchowym jest bardzo wiele i tak jak powiedziałem wcześniej do każdego konkretnego przypadku można zastosować inne techniki manualne.

Czyli osoby siedzące cały dzień przy biurku powinny zastanowić się nad terapią manualną, jeżeli zmagają się z dolegliwościami bólowymi?

Jak najbardziej, trzon pacjentów, których przyjmuję w Body Move to są ludzie pracujący w biurach, których bolą okolice karku lub lędźwi, co jest związane właśnie z posturą przyjmowaną podczas pracy przy komputerze. W ich przypadku techniki manualne bardzo dobrze się sprawdzają. Za ich pomocą można szybko rozluźnić spięte mięśni szyi i pleców, zmniejszając, czy wręcz eliminując dolegliwości bólowe. Trzeba jednak pamiętać, że terapia manualna nie jest lekarstwem na całe zło i uzyskane podczas terapii efekty trzeba po prostu przekuć w ruch, być aktywnym sportowo. W ten sposób najłatwiej utrwalić efekty terapii manualnej.

terapia-manualna-kolana

Jak często można uczestniczyć w terapii manualnej?

Wszystko zależy od technik stosowanych przez terapeutę. Są techniki, których nie powtarza się zbyt często, bo polegają na ostrej ingerencji w struktury tkankowe, trzeba więc zachować odpowiedni odstęp czasowy. Są też techniki, które można wykonywać codziennie. Wszystko zależy od pacjenta, od konkretnego przypadku. Terapia manualna zawsze powinna być dostosowana w pełni do pacjenta, bo tylko wtedy można uzyskać optymalne efekty, znacząco poprawić stan pacjenta.

Czy są jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii manualnej?

Zasadniczo przeciwwskazań bezwzględnych nie ma. Terapii manualnej nie przeprowadza się na pewno przypadku np. ostrej infekcji dróg oddechowych, czy też układu pokarmowego oraz gorączce. W przypadku choroby nowotworowej zawsze warto skonsultować się ze swoim onkologiem, gdyż podczas terapii manualnej pobudza się krążenie krwi oraz limfy, co w części przypadków jest niewskazane.

Zobacz również

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw,...

Potrzebna rehabilitacja kolana w Krakowie?

Codziennie tysiące ludzi w Polsce doświadcza bólu i ograniczeń związanych z kolanami. Dlaczego pojawiają się problemy przeważnie z tym stawem i dlaczego konieczne bywa przeprowadzenie rehabilitacja kolana? Kolano jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w...

Gdzie jest dobra rehabilitacja w Krakowie?

Zadając to pytanie na pewno masz na myśli specjalistów z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem w rehabilitacji pacjentów z różnymi kontuzjami i pacjentów w różnym wieku. Pisząc o wieku trzeba mieć świadomość, że inaczej może wyglądać rehabilitowanie aktywnego...

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego to schorzenie dotyczące stawów skokowych, które powoduje stopniowe pogarszanie się ich funkcjonowania oraz ból. Wraz z postępem choroby, stawy stają się coraz mniej ruchome i trudniejsze w użytkowaniu, co wpływa na jakość życia...

Deformacja Haglunda – Przyczyny, Objawy i Metody Leczenia

Deformacja Haglunda, znana również jako choroba Haglunda lub choroba trzewna kości piętowej, jest schorzeniem, które dotyczy struktury kostnej kości piętowej. Stan ten charakteryzuje się bolesnymi zmianami na tylnej części kości piętowej, zwykle na wysokości guza...

Jak otyłość wpływa na stawy?

Otyłość to przypadłość, z którą zmaga się duża część społeczeństwa. Znacznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i bardzo mocno wpływa na ogólną kondycję oraz stan zdrowia osób, które z jej tytułu cierpią. Otyłość nie oddziałuje jedynie na układ krwionośny, dla...

Oddział Kraków

Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków

Pon-Pt 8:00 – 20:00, Sb 9:00 - 14:00
krakow@bodymove.pl

Zadzwoń teraz
Zapisz się online