Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Pękające pięty – co z nimi zrobić?

Pękające pięty – co z nimi zrobić?

Pękające pięty to powszechny problem dermatologiczny, który nie jestem niczym nadzwyczajnym. Borykały się z nimi nasze prababcie, a i obecnie ludzie mają problem z suchą skórą, która pęka na piętach. Należy jednak zauważyć, że nie tylko kwestia estetyczna, ale również zdrowotna. Głębokie pęknięcia w skórze na piętach mogą być przyczyną nie tylko dyskomfortu, ale i prowadzić do bólu, czy w skrajnych przypadkach – infekcji.

Podologia
14 listopada, 2023 r.
Pękające pięty Kraków
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

W poniższym tekście przyjrzymy się temu problemowi bliżej, wytłumaczymy jego przyczyny i sprawdzimy, jak wygląda skuteczne leczenie pękających pięt? W Krakowie przy ul. Kapelanka 13A codziennie przyjmujemy pacjentów z popękanymi piętami. Oczywiście będzie też profilaktyka, czyli kilka zdań o tym, jak zapobiegać pękającym piętom?

Przyczyny pękających pięt

Pękające pięty mogą być wynikiem wielu różnych czynników. Znając przyczynę, łatwiej wdrożysz leczenie. Oto kilka najczęstszych powodów, dla których skóra na piętach pęka:

 • Brak nawilżenia skóry – to zdecydowanie najczęstsza przyczyna pękających pięt. Nic tak nie szkodzi piętom jak brak odpowiedniego nawilżenia skóry stóp. W tym miejscu musimy zaznaczyć, że skóra na stopach jest grubsza niż na innych częściach ciała (na piętach jest obciążenie całego ciała i właśnie od pięty zaczyna się każdy krok, który stawia człowiek) co sprawia, że jest bardziej podatna na utratę wilgoci. Jeśli nie stosujemy regularnie nawilżających kremów lub olejów, nasze pięty mogą łatwo pękać.
 • Niewłaściwe obuwie – chodzenie w złych butach również może również przyczynić się do problemu pękających pięt. Buty, które są za ciasne, źle dopasowane lub wykonane z materiałów nieprzepuszczających powietrza, mogą prowadzić do nadmiernego ucisku na skórę stóp, co z kolei może prowadzić do pęknięć.
 • Długotrwałe stanie lub chodzenie – a więc jednostajny wysiłek obciążający pięty. Osoby, które przez długi czas muszą stać lub chodzić, np. pracownicy restauracji, sklepów czy pielęgniarki, są bardziej narażone na pękające pięty. Długotrwały nacisk na pięty może uszkadzać skórę i sprzyjać pojawianiu się pęknięć.
 • Zaniedbywanie higieny stóp – to niestety też dość częsty powód pękających pięt. Niedostateczna higiena stóp, zwłaszcza brak regularnego mycia i dokładnego osuszenia, może sprzyjać rozwojowi bakterii i grzybów, które to z kolei mogą powodować infekcje i prowadzić do pękającej skóry na piętach.
Pękające pięty Kraków

Pękające pięty zagrożenia dla pacjenta

Popękana skóra na piętach może nieść za sobą różne konsekwencje, zarówno zdrowotne, jak i psychologiczne. W związku z tym tak ważne jest systematyczne leczenie pękających pięt u specjalisty. Oto niektóre z zagrożenie zaniedbania problemu:

1.Ból i dyskomfort – pękające pięty mogą być bardzo bolesne. Skóra, która w kilku warstwach pękła i może krwawić, może być podrażniona i sprawiać ból podczas chodzenia lub stawiania stóp na podłożu.

2.Infekcje – wynikają one z punktu powyżej. Otwarte pęknięcia w skórze stóp są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i grzybów. To z kolei, może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób z osłabionym układem odpornościowym, np. osób starszych lub cierpiących na przewlekłe choroby ogólnoustrojowe jak cukrzyca.

3.Wpływ na samoocenę. Estetyczny aspekt pękających pięt może również wpływać na psychikę osób cierpiących na ten problem. Często prowadzi to do obniżenia poczucia własnej wartości i utraty pewności siebie, a przez to z kolei „cierpi życie towarzyskie” danego pacjenta. Pokazanie się na basenie, w saunie czy na plaży, chodzenie w lecie w odkrytym obuwiu itp. To wszystko dla osoby z pękającymi piętami wydaje się dość odległą perspektywą.

LECZENIE PĘKAJĄCYCH PIĘT KRAKÓW KAPELANKA 13A DOSTĘNE OD STYCZNIA 2024r

Domowe sposoby na pękające pięty

Jeśli zmagasz się z pękającymi piętami przed wizytą u specjalisty możesz spróbować domowych sposobów. Oto kilka przydatnych wskazówek:

 1. Regularna pielęgnacja – to kluczowe, bez tego zapomnij o dobrych efektach. Codzienne mycie stóp, delikatne usuwanie martwego naskórka i aplikowanie nawilżającego kremu pomagają utrzymać skórę na piętach w dobrej kondycji.
 2. Odpowiednie obuwie – jeżeli winę za popękane pięty ponoszą buty wyrzuć je. Wybieraj obuwie, które jest odpowiednio dopasowane do rozmiaru stopy i wykonane z materiałów przewiewnych. Koniecznie unikaj noszenia zbyt ciasnych butów lub tych, które nie pozwalają skórze oddychać, choćby były najpiękniejszymi butami na świecie.
 3. Zdrowa dieta i nawodnienie – urozmaicona dieta bogata w witaminy i minerały może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu, aby uniknąć przesuszenia skóry. Pij około 2 litry wody dziennie i pamiętaj, że jeśli organizmowi brakuje wody to najpierw zabierze ją sobie z jelita grubego (zatwardzenie) i właśnie ze skóry (przesuszenie).

4.Stosowanie specjalistycznych kremów i balsamów – na rynku dostępne są specjalistyczne kremy i balsamy przeznaczone do pielęgnacji pękających pięt. Zawierają one składniki nawilżające i regenerujące skórę, które mogą pomóc w szybszym leczeniu problemu.

Pękające pięty leczenie Kraków, Kapelanka 13A

W sytuacji, gdy domowe sposoby leczenia pękających pięt nie przyniosły pożądanych rezultatów zalecamy wizytę u dobrego podologa, w Krakowie polecamy oczywiście naszą panią podolog, która przyjmuje w centrum medycznym Body Move przy Kapelance 13A. Leczenie pękających pięt u specjalisty przeważnie polega na zmiękczeniu naskórka za pomocą dedykowanych preparatów, a następnie usunięciu martwego, zrogowaciałego naskórka. Usuwanie go jest bezbolesne, a pani podolog jest bardzo delikatna, więc nie masz się czego bać. Do tego procesu używa się specjalnej frezarki, a frezy dobierane są indywidualnie – zależą od głębokości i rodzaju pęknięć. Po zabiegu skóra na piętach jest nawilżana odpowiednimi preparatami. Tak w dużym skrócie wygląda pedicure podologiczny w Krakowie przy Kapelance 13A.

ZABIEG PEDICURE PODOLOGICZNY KRAKÓW KAPELANKA 13A DOSTĘNY OD STYCZNIA 2024

Pękające pięty Kraków

Jak zapobiegać pękającym piętom?

Na koniec kilka informacji o profilaktyce, bowiem zapobieganie pękającym piętom jest równie ważne jak ich leczenie. Oto kilka kroków, które pomogą uniknąć tego problemu:

 1. Zapewnij stopom systematyczną pielęgnację stóp, mamy tu na myśli mycie, delikatne usuwanie martwego naskórka i aplikację nawilżającego kremu.
 2. Wybieraj obuwie, które jest wygodne i odpowiednio dopasowane do twoich stóp. Unikaj obuwia, które może prowadzić do nadmiernego ucisku na pięty.
 3. Unikaj chodzenia na bosaka w miejscach publicznych, takich jak baseny czy prysznice. Stosuj także specjalne preparaty przeciwbakteryjne, jeśli jesteś narażony na ryzyko infekcji.
 4. Regularnie stosuj nawilżające kremy lub oleje na skórę stóp, zwłaszcza przed snem. To pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji, będzie bardziej elastyczna i mniej podatna na pęknięcia.

Jeżeli Tobie lub komuś z rodziny doskwierają popękane pięty zapraszamy serdecznie do centrum medycznego Body Move Kraków do podologa. Nasz specjalista zajmie się problemem, od początku do końca. Opracuje popękane pięty, pomoże znaleźć przyczynę i powie, jak dbać o skórę stóp by była zdrowa i piękna. Nie tylko leczenie pękających pięt, ale również usuwanie odcisków, modzeli, też wchodzą w skład pedicure podologicznego. Warto raz na 2-3 miesiące przeprowadzić u podologa.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

14 listopada, 2023 r.

Klamra na wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć to powszechny problem w społeczeństwie, który może znacząco wpłynąć na komfort życia. Jest to bolesna dolegliwość, która może prowadzić do poważnych komplikacji, jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie pod okiem podologa.
Więcej

7 listopada, 2023 r.

Wrastający paznokieć – wszystko co musisz wiedzieć

Wrastający paznokieć to powszechny problem w społeczeństwie, który może stać się przyczyną wielu dolegliwości. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to czymś błahym, to jednak osoby cierpiące z powodu wrastającego paznokcia wiedzą, jak uciążliwy i bolesny może być to problem.
Więcej

6 listopada, 2023 r.

Potrzebne usuwanie odcisków na stopach w Krakowie?

Wyglądają nieestetycznie, mogą powodować dyskomfort, czy wręcz ból w trakcie chodzenia, powodując u cierpiącego zmianę w sposobie poruszania się. Czasami są też objawem wielu poważnych chorób. Odciski to problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie