Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Bunionette – koślawość V kości śródstopia

Bunionette – koślawość V kości śródstopia

Bunionette, zwany również koślawością V kości śródstopia, to schorzenie, które dotyka około 10% populacji i dotyczy kości śródstopia piątego palca stopy. Objawia się jako zniekształcenie palca i tworzenie się guzka na zewnętrznej krawędzi stopy. W niniejszym artykule omówimy przyczyny powstawania bunionette, objawy, diagnozę i leczenie.

Wkładki ortopedyczne
15 stycznia, 2023 r.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

Przyczyny powstawania bunionette

Bunionette powstaje na skutek nacisku na zewnętrzną krawędź stopy, co z kolei prowadzi do przesunięcia kości śródstopia piątego palca stopy. Powodem tego nacisku mogą być nieodpowiednie obuwie, jak np. buty na wysokim obcasie lub zbyt ciasne buty, ale także genetyka lub urazy.

Objawy bunionette

Objawami bunionette są m.in. zaczerwienienie, obrzęk, ból i zniekształcenie palca. Guzek, który tworzy się na zewnętrznej krawędzi stopy, może również powodować dyskomfort podczas chodzenia oraz trudności w dopasowaniu butów.

Diagnoza bunionette

Diagnoza bunionette jest dokonywana przez lekarza na podstawie badania fizycznego. W niektórych przypadkach może być potrzebne wykonanie dodatkowych badań obrazowych, takich jak np. rentgen lub MRI, aby wykluczyć inne schorzenia, jak np. złamania.

Leczenie bunionette

Leczenie bunionette zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadkach początkowych stosuje się metody konserwatywne, takie jak np. zmiana obuwia na bardziej przylegające i mniej uciskające, ćwiczenia wzmacniające mięśnie stopy, czy noszenie wkładek ortopedycznych. W przypadkach zaawansowanych konieczna może być interwencja chirurgiczna, która polega na usunięciu guzka i przesunięciu kości w odpowiednie miejsce.

Chirurgia na bunionette jest zwykle przeprowadzana w sposób ambulatoryjny, co oznacza, że ​​pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Podczas zabiegu chirurg usunie guzek i przesunie kość do właściwej pozycji. Po operacji, pacjent musi przestrzegać zaleceń lekarza, które zwykle obejmują okres rekonwalescencji i ćwiczenia fizyczne, aby przywrócić siłę i ruchliwość stopy.

Bunionette to schorzenie, które może powodować dyskomfort i ból, ale zwykle można je leczyć metodami konserwatywnymi. Zmiana stylu życia, noszenie odpowiedniego obuwia i regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w łagodzeniu objawów. W przypadkach zaawansowanych, gdy metody konserwatywne nie przynoszą skutków, operacja może być konieczna. Chirurgia na bunionette jest bezpieczna i przeważnie skuteczna w przywróceniu zdrowia i funkcji stopy. Jednakże, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać indywidualną ocenę sytuacji i wskazówki odnośnie leczenia.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

15 czerwca, 2023 r.

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego to schorzenie dotyczące stawów skokowych, które powoduje stopniowe pogarszanie się ich funkcjonowania oraz ból. Wraz z postępem choroby, stawy stają się coraz mniej ruchome i trudniejsze w użytkowaniu, co wpływa na jakość życia pacjentów. W artykule zostaną przedstawione przyczyny i objawy choroby, a także metody leczenia.
Więcej

5 czerwca, 2023 r.

Deformacja Haglunda - Przyczyny, Objawy i Metody Leczenia

Deformacja Haglunda, znana również jako choroba Haglunda lub choroba trzewna kości piętowej, jest schorzeniem, które dotyczy struktury kostnej kości piętowej. Stan ten charakteryzuje się bolesnymi zmianami na tylnej części kości piętowej, zwykle na wysokości guza kości piętowej.
Więcej

5 kwietnia, 2023 r.

Jak otyłość wpływa na stawy?

Otyłość to przypadłość, z którą zmaga się duża część społeczeństwa. Znacznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i bardzo mocno wpływa na ogólną kondycję oraz stan zdrowia osób, które z jej tytułu cierpią. Otyłość nie oddziałuje jedynie na układ krwionośny, dla którego jest śmiertelnie niebezpieczna, ponieważ wywołuje nadciśnienie, miażdżycę, a także cukrzycę.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie