Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Haluksy leczenie zachowawcze

Haluksy leczenie zachowawcze

Nie możesz normalnie funkcjonować? Każdy krok sprawia Ci ból? Skoro cierpisz na haluksy leczenie powinno się zacząć od… uzupełnienia informacji, które już zapewne posiadasz. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zmniejszyć obrzęk, pozbyć się bólu i poprawić komfort poruszania się, to koniecznie przeczytaj ten tekst.

Haluks
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

W Body Move zajmujemy się leczeniem haluksów od ponad 10 lat, dlatego w temacie palucha koślawego wiemy wszystko. Stawiamy na wielotorowe leczenie haluksów, ponieważ ograniczanie się tylko do jednej metody nie daje tak dobrych efektów terapeutycznych. W Body Move haluksy leczymy zarówno falą uderzeniową, wkładkami ortopedycznymi, jak i budowaniem świadomości u pacjenta. Dzięki temu osiągamy bardzo dobre rezultaty terapeutyczne. Fala uderzeniowa minimalizuje objawy haluksów, a indywidualne wkładki na haluksy hamują proces deformacji i podnoszą komfort poruszania się. Do tego edukujemy pacjentów. To niezwykle ważne, ponieważ bez zmiany przyzwyczajeń trudno o spektakularne efekty w leczeniu.

Wkładki

Haluksy przyczyny ich powstawania

Haluksy są przeważnie schorzeniem nabytym, skutkiem płaskostopia poprzecznego. Ta deformacja wynika ze spłaszczenia łuku poprzecznego i przeniesienia punktu podparcia z pierwszej kości śródstopia na kość drugą i trzecią. Kości śródstopia się rozchodzą, stopa staje się w tym miejscu szersza, a ciasne obuwie zakończone w szpic deformuje przede wszystkim paluch. Przyczyną płaskostopia poprzecznego, a co za tym idzie również haluksów jest więc chodzenie w niewygodnym obuwiu. Wąskie noski i obcasy to główna przyczyna schorzenia. Bardzo rzadko haluksy zdarzają się u młodych dziewcząt, które jeszcze nie chodziły w butach na obcasie. Wówczas przyczyna leży w genach, odziedziczonych przez mamę lub babcię. W młodym wieku wkładki ortopedyczne na haluksy są więc nieodzowne. Mimo obciążeń genetycznych potrafią skutecznie zahamować ich rozwój. By nie cierpieć na haluksy leczenie należy podjąć już przy pierwszych oznakach palucha koślawego.

Nabyte haluksy, a płaskostopie poprzeczne

Jak już zostało wspomniane powyżej haluksy przeważnie biorą się z chodzenia na wysokim obcasie, z wąskimi noskami. Na skutek rozwijającego się płaskostopia poprzecznego rozluźnia się aparat więzadłowy stopy, co negatywnie wpływa na jej biomechanikę. Również zbyt długa druga oraz trzecia kość śródstopia w porównaniu z pierwszą kością śródstopia może być przyczyną płaskostopia poprzecznego. Na rozwój tego schorzenia wpływa też obniżenie drugiej i trzeciej kości śródstopia. Wszystkie te nieprawidłowości związane są przeważnie z chodzeniem w niewygodnym obuwiu. Znacznie rzadziej są skutkiem wad wrodzonych.

Jak rozpoznać płaskostopie poprzeczne?

Ponieważ haluksy widoczne są gołym okiem i polegają na wykrzywieniu palucha do wewnątrz, a I kości śródstopia do zewnątrz skupmy się na płaskostopiu poprzecznym. Jeżeli nie masz haluksów, ale doskwierają Ci bóle w obrębie stóp, kostek, łydek czy kolan to może się okazać, że cierpisz właśnie na płaskostopie poprzeczne. Także nawracające modzele i nagniotki na stopach mogą świadczyć o nieprawidłowej biomechanice stóp. By zdiagnozować płaskostopie poprzeczne musisz wykonać u specjalisty badanie komputerowe stóp. Przeprowadza się je w pozycji stojące oraz podczas chodu, na specjalnie do tego przeznaczonym urządzeniu – podoskopie. Wyniki kilkuminutowego badania poddaje się szczegółowej analizie, która bardzo dokładnie wskazuje wszelkie odchylenia od norm. Nie ma idealnych stóp, pozbawionych defektów, dlatego jeżeli to możliwe, spraw sobie indywidualne wkładki ortopedyczne. Takie wkładki noszone codziennie zahamują postęp deformacji i uchronią Cię przed haluksami. Wkładki ortopedyczne na haluksy wydatnie poprawią też komfort poruszania się i zredukują ból, może nawet do zera. Ogarnij haluksy leczenie wkładkami to naprawdę dobra metoda.

Haluks

Haluksy leczenie falą uderzeniową

Skoro cierpisz na haluksy leczenie falą uderzeniową powinno być pierwszą metodą od której zaczniesz. Terapia daje bardzo dobre rezultaty nawet wtedy, gdy schorzenie jest w zaawansowanym stadium. Terapia ESWT bardzo dobrze rozluźnia tkanki i pobudza je do regeneracji. Poprawia się też cyrkulacja krwi w obszarze poddanym zabiegowi. Chociaż terapia falą uderzeniową trochę boli, to nieinwazyjne zabiegi są krótkie i każdy je bez problemu wytrzymuje. Pacjenci cierpiący na haluksy odczuwają poprawę już po 2-3 sesjach, a znaczna poprawa następuje przeważnie po około miesiącu terapii falą uderzeniową. Skuteczne leczenie haluksów tą metodą polega na wzięciu przeważnie 5-7 krótkich zabiegów na przestrzeni kilku tygodni. Efekty terapii są trwałe, dolegliwości bólowe znikają i pacjent znowu może cieszyć się swobodą poruszania.

Masz pytanie? Zadzwoń!

Haluksy leczenie – specjalne wkładki 

Drugim obok fali uderzeniowej nieodzownym elementem leczenia palucha koślawego są wkładki na haluksy. Są to zarazem wkładki na płaskostopie poprzeczne, ponieważ jak już zostało ustalone, to właśnie płaskostopie poprzeczne sprzyja występowaniu haluksów. Dzięki wkładkom na płaskostopie poprzeczne blokujemy rozwój haluksów. Zastanawiasz się, co to za cudowne wkładki? To nie ma nic wspólnego z cudami. To zaawansowana technologa sprawia, że wkładki na haluksy dają tak doskonałe efekty. Formuje się je na ciepło, na podstawie badania komputerowego stóp pacjenta. Dzięki temu są idealnie dopasowane do jego stóp. Na tym polega cały fenomen naszych wkładek na haluksy i płaskostopie poprzeczne. By podnieść obniżony łuk poprzeczny stosujemy we wkładkach tzw. pelotę, która ma zadbać o prawidłowy rozkład nacisków na podłoże. Wciąż masz wątpliwości, czy warto wykonać sobie takie wkładki? Wielu naszych pacjentów takie wkładki uratowały przez operacją na haluksy. Więc chyba warto, prawda? Skoro masz haluksy leczenie zachowawcze rozważ w pierwszej kolejności. Zawsze lepiej uniknąć interwencji chirurgicznej, zgodzisz się?

Indywidualne wkładki ortopedyczne w pół godziny

Umów się na wizytę w Body Move i wykonaj dla siebie indywidualne wkładki ortopedyczne.  Zrobienie wkładek wraz z badaniem komputerowym stóp zajmie tylko pół godziny! Jeżeli borykasz się z bólem, a poruszanie się kończy grymasem na twarzy to czas najwyższy to zmienić. Mamy ponad 10 lat doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu wad stóp. Jesteśmy przekonani, że mamy dla Ciebie rozwiązania, które sprawią, że podczas chodzenia na Twojej twarzy znowu zagości uśmiech. Jeżeli chcesz uniknąć operacji haluksów i żmudnej rehabilitacji to umów się na wizytę w Body Move. My zajmiemy się resztą. Dołącz do szerokiego grona naszych zadowolonych pacjentów.

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

27 września, 2023 r.

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw, który każdego dnia poddawany jest wyzwaniom stąd też jego narażenie na urazy i kontuzje.
Więcej

21 września, 2023 r.

Potrzebna rehabilitacja kolana w Krakowie?

Codziennie tysiące ludzi w Polsce doświadcza bólu i ograniczeń związanych z kolanami. Dlaczego pojawiają się problemy przeważnie z tym stawem i dlaczego konieczne bywa przeprowadzenie rehabilitacja kolana? Kolano jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie, który odgrywa kluczową rolę w naszej zdolności do poruszania się.
Więcej

15 czerwca, 2023 r.

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego to schorzenie dotyczące stawów skokowych, które powoduje stopniowe pogarszanie się ich funkcjonowania oraz ból. Wraz z postępem choroby, stawy stają się coraz mniej ruchome i trudniejsze w użytkowaniu, co wpływa na jakość życia pacjentów. W artykule zostaną przedstawione przyczyny i objawy choroby, a także metody leczenia.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie