Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Ostroga piętowa leczenie

Ostroga piętowa leczenie

Do napisania tego tekstu skłonili nas ludzie zmagający się z problemem, który powszechnie występuje pod nazwą „ostroga piętowa”. Osoby cierpiące z powodu ostrogi piętowej to największa grupa naszych pacjentów. Możemy śmiało stwierdzić, że jest to jakieś 70% wszystkich pacjentów leczonych w Body Move w Krakowie.

Fala uderzeniowa
24 maja, 2018 r.
Ostroga piętowa
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

Poważne kłopoty z chodzeniem, ostry, przenikliwy ból na każdym kroku, najgorszy rano, zaraz po wstaniu z łóżka. To główne objawy bardzo uciążliwego schorzenia, jakim niewątpliwie jest ostroga piętowa Leczenie operacyjne wiąże się z długą i żmudną rehabilitacją. Na szczęście są metody zachowawczego leczenia ostrogi piętowej, które pozwalają na dłuższy czas pozbyć się problemu i wrócić do normalnego życia – bez bólu.

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa jest małym zwapnieniem o haczykowatym kształcie. Tworzy się ono na skutek przewlekłego stanu zapalnego, czy to przyczepu ścięgna Achillesa (ostroga piętowa górna), czy też przyczepu rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa dolna). Takie haczykowate zwapnienie drażni okoliczne tkanki miękkie wywołując stan zapalny i dolegliwości bólowe. Niekiedy może pojawić się obrzęk, a chory może mieć problemy nie tylko z chodzeniem, ale wręcz z ubraniem buta. Jak już zostało wspomniane powyżej głównym objawem jest ból w pięcie, typowo kłujący. Dolegliwości bólowe potrafią skutecznie wyłączyć z życia codziennego, dlatego zaleca się leczenie ostrogi piętowej metodami zachowawczymi zanim jedynym wyjściem będzie operacja. Tej oczywiście lepiej uniknąć. Jeżeli gnębi Cię ostroga piętowa leczenie rozpocznij jak najszybciej.

Jakie są przyczyny ostrogi piętowej?

Bezpośrednią przyczyną powstania ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny w obrębie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa dolna) lub ścięgna Achillesa (ostroga piętowa górna). O tym już wspomnieliśmy. Teraz czas na pośrednie przyczyny ostrogi piętowej, czyli wszystko to, co doprowadziło do stanu zapalnego w obrębie pięty. Ludzka stopa nie jest przystosowana do chodzenia po twardym podłożu (beton, asfalt), a tymczasem codziennie po nim chodzimy, często w niewygodnym obuwiu. To pierwsza przyczyna problemu. Kolejną jest nadwaga. Z przykrością musimy napisać, że zdecydowana większość pacjentów, którzy trafiają do nas na leczenie ostrogi piętowej ma „bagaż” zbędnych kilogramów. To wszystko sprawia, że nacisk na stopy jest o wiele większy od tego, który stopy mogłyby znieść, bez konsekwencji zdrowotnych. Także mikro-urazy w obrębie przyczepów rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa powstałe na skutek aktywności fizycznej możemy zaliczyć do przyczyn powstania ostrogi piętowej. Źle dopasowane obuwie sportowe, wyczerpujący trening, brak odpowiedniej regeneracji. To wszystko może się skończyć stanem zapalnym, który nie leczony będzie najpewniej skutkować zwapnieniami w obrębie pięty.

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Ostroga piętowa leczenie falą uderzeniową

W Body Move w Krakowie leczenie ostrogi piętowej przeprowadzamy przede wszystkim przy pomocy fali uderzeniowej. Terapia ESWT daje bardzo dobre rezultaty w zachowawczym leczeniu ostrogi piętowej. Skuteczność tej terapii falą radialną sięga 80% a falą skupioną nawet 90% przy wykonaniu pełnej serii zabiegów. Już 8-10 zabiegów falą uderzeniową wystarcza, by na dłuższy czas pozbyć się dolegliwości związanych z ostrogą piętową, a już po kilku zabiegach część pacjentów odczuwa zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jak działa terapia falą uderzeniową? Przede wszystkim wpływa na poprawę cyrkulacji krwi w danym obszarze, a także na wzrost produkcji naturalnego kolagenu, który jest budulcem tkanek miękkich. Przyspiesza regenerację, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową jest metodą nieinwazyjną, choć trochę bolesną. W porównaniu do ultradźwięków i lasera jest metodą o dużo większej skuteczności co potwierdzają nasi pacjenci.

Ostroga piętowa leczenie wspomagające wkładkami ortopedycznymi

Gdy z pomocą fali uderzeniowej pozbędziemy się bólu i stanu zapalnego dobrze byłoby zabezpieczyć stopę przed nawrotem dolegliwości. Jak? Za pomocą indywidualnych wkładek. Można je wykonać zarówno na początku leczenia ostrogi piętowej, jak i po zakończeniu terapii falą uderzeniową. Warto jednak zaznaczyć, że gdy pacjent od razu chodzi w wygodnych wkładkach wymodelowanych konkretnie pod jego stopy to terapia falą uderzeniową daje szybsze efekty, procesy regeneracyjne przebiegają szybciej, a dolegliwości bólowe szybciej ustępują. Połączenie indywidualnych wkładek ortopedycznych z falą uderzeniową to obecnie najlepsze „combo” w zachowawczym leczeniu ostrogi piętowej – daje najbardziej zauważalne i szybkie efekty terapeutyczne pozwalając na powrót do codziennych obowiązków.

Zapraszamy do Body Move na leczenie ostrogi piętowej w Krakowie, przy Krowoderskiej 46 (wejście od ul. Szlak)

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

27 września, 2023 r.

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw, który każdego dnia poddawany jest wyzwaniom stąd też jego narażenie na urazy i kontuzje.
Więcej

21 września, 2023 r.

Potrzebna rehabilitacja kolana w Krakowie?

Codziennie tysiące ludzi w Polsce doświadcza bólu i ograniczeń związanych z kolanami. Dlaczego pojawiają się problemy przeważnie z tym stawem i dlaczego konieczne bywa przeprowadzenie rehabilitacja kolana? Kolano jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie, który odgrywa kluczową rolę w naszej zdolności do poruszania się.
Więcej

5 kwietnia, 2023 r.

Jak otyłość wpływa na stawy?

Otyłość to przypadłość, z którą zmaga się duża część społeczeństwa. Znacznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i bardzo mocno wpływa na ogólną kondycję oraz stan zdrowia osób, które z jej tytułu cierpią. Otyłość nie oddziałuje jedynie na układ krwionośny, dla którego jest śmiertelnie niebezpieczna, ponieważ wywołuje nadciśnienie, miażdżycę, a także cukrzycę.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie