Ostroga piętowa objawy przyczyny leczenie

Ten artykuł napisaliśmy z myślą o osobach, które zmagają się ze schorzeniem o nazwie ostroga piętowa. Jest to dość popularna dolegliwość w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Dlatego też coraz więcej pacjentów szuka sposobu, jak poradzić sobie z objawami ostrogi piętowej. Są to głównie ból pod piętą lub z tyłu pięty, ból przy chodzeniu, najsilniejszy przeważnie rano. Niestety te objawy mogą świadczyć również o innych schorzeniach. Przykład? Zapalenie rozcięgna podeszwowego, pęknięciem kości piętowej, czy też zapalenie ścięgna Achillesa. To też mogą być przyczyny bólu w pięcie. W związku z tym ważne, by schorzenie zostało prawidłowo zdiagnozowane przez specjalistę. Dzięki temu będzie łatwiej dobrać optymalny sposób leczenia. Jeżeli za ból pięty odpowiada ostroga piętowa to najlepszym rozwiązaniem terapeutycznym jest wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych oraz terapia falą uderzeniową. Takie połączenie wydatnie zmniejsza dolegliwości bólowe i pozwala szybko wrócić pacjentowi do codziennych obowiązków.

Ostroga piętowa dolna czy górna?

Ostroga piętowa to niewielkie zwapnienie w kształcie haczyka powstałe pod kością piętową lub z tyłu pięty. Jeżeli zwapnienie jest pod piętą mamy do czynienia z ostrogą piętową dolną. Z kolei gdy zwapnienie znajduje się z tyłu pięty, to jest to ostroga piętowa górna. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku ból umiejscowiony jest w okolicach pięty, charakterystyczny kłujący, który pacjenci opisują jakby ostry kamyk wpadł im do buta. To właśnie zwapnienie w kształcie haczyka drażniące rozcięgno podeszwowe w przypadku ostrogi piętowej dolnej. W przypadku ostrogi piętowej górnej zwapnienie drażni początek ścięgna Achillesa, które rozciąga się od pięty aż do łydki.

Ostroga piętowa przyczyny

Ostroga piętowa to w zdecydowanej większości przypadków skutek nieleczonego przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa dolna) lub ścięgna Achillesa (ostroga piętowa górna). To bezpośrednia przyczyna schorzenia. Z kolei wyżej wymienione stany zapalne mogą być efektem chodzenia w źle dobranym obuwiu, z fabrycznymi, niewygodnymi wkładkami. Przyczyną mogą być też mikro-urazy będące wynikiem nadmiernej aktywności sportowej, nie poprzedzonej prawidłowo wykonaną rozgrzewką. Również osoby cierpiące na nadwagę mają problemy zarówno z rozcięgnem podeszwowym jak i ścięgnem Achillesa. Leczenie ostrogi piętowej powinno się więc opierać nie tylko na zniesieniu objawów, ale także na eliminacji przyczyny. W przeciwnym razie to uciążliwe schorzenie powróci, a pacjent znowu będzie cierpiał z bólu. Męczy Cię ostroga piętowa? Sprawdź, w jaki sposób leczymy ją w Body Move.

ostroga piętowa

Skontaktuj się już teraz!

Ostroga piętowa leczenie falą uderzeniową

Jak już zostało wspomniane ostroga piętowa musi być leczona wielotorowo. W ten sposób efekty terapeutyczne przyjdą szybciej i będą trwałe. Zwapnienie w kształcie haczyka traktujemy falą uderzeniową. Jest to metoda o wysokiej skuteczności, sięgającej nawet 80%! Doskonale rozbija zwapniałe fibroblasty i poprawia cyrkulację krwi. Dzięki tej terapii wzrasta też produkcja naturalnego kolagenu koniecznego do odbudowy tkanek miękkich. Terapia falą uderzeniową jest zupełnie nieinwazyjna i praktycznie nie boli. By rozpocząć terapię falą uderzeniową na ostrogę piętową nie musisz mieć skierowania od lekarza. Wystarczy, że przyjdziesz do nas ze zdjęciem RTG, potwierdzających schorzenie. My zajmiemy się resztą. Większość pacjentów odczuwa wyraźną poprawę już po 2-3 krótkich zabiegach, a 6-7 sesji wystarcza przeważnie do pełnego wyleczenia. Jeżeli dotychczasowe metody leczenia nie pomogły Ci, a nie próbowałeś jeszcze fali uderzeniowej, to koniecznie umów się na wizytę. Ostroga piętowa już niebawem będzie dla Ciebie tylko złym wspomnieniem.

Ostroga piętowa wkładki ortopedyczne

Wyleczenie objawów ostrogi piętowej to jedno. Inną kwestią pozostaje profilaktyka, by schorzenie nie powróciło. W tym celu powinno się wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne. Te, które robimy w naszej pracowni są tak wygodne, że minimalizują dolegliwości bólowe od pierwszych dni używania. Doskonale trzymają stopy w obuwiu zapewniając optymalny rozkład nacisków na podłoże. Są tak cienkie i lekkie, że nawet nie poczujesz, że masz cokolwiek w butach. Ostroga piętowa to schorzenie, które wymaga prawidłowej profilaktyki, a indywidualne wkładki ortopedyczne takową zapewniają. Pacjenci, którzy dali się namówić na wykonanie wkładek przy okazji terapii falą uderzeniową byli bardzo zadowoleni z efektów. Niektórzy byli nawet trochę źli, że tak długo cierpieli, próbując bez powodzenia ultradźwięków, czy lasera. Po ponad 10 latach w branży jesteśmy w 100% pewni, że połączenie terapii falą uderzeniową i idealnie dopasowanych wkładek ortopedycznych daje najlepsze efekty. Ostroga piętowa może zostać wyleczona permanentnie!

Ból pięty przy chodzeniu

Musisz wiedzieć, że ból pięty przy chodzeniu nie zawsze oznacza ostrogę piętową. Dlatego też, konieczne jest zawsze wykonanie zdjęcia RTG. Jeżeli będzie na nim widoczne zwapnienie w kształcie haczyka to jest to ostroga piętowa. Jeżeli nie, to przyczyny bólu pięty trzeba szukać dalej. Jak już zostało wspomniane, za ból pięty może odpowiadać zapalenie rozcięgna podeszwowego. Także zapalenie ścięgna Achillesa może być przyczyną bólu w pięcie. Powodem dolegliwości bólowych może być też pęknięta lub złamana kość piętowa. Na zdjęciu rentgenowskim będzie to dobrze widoczne. Jeżeli rentgen nic nie wykaże to przyczyna bólu pięty wyjdzie zapewne podczas badania USG, a będzie nią najpewniej stan zapalny rozcięgna lub Achillesa.

ostroga piętowa

Oddział Kraków

Krowoderska 46 (wejście od ul. Szlak), 31-158 Kraków
Pn-Pt 10.00 – 20.00
krakow@bodymove.pl

BodyMove Kraków

Krowoderska 46/10 31-158 Kraków

Pin It on Pinterest

Share This

Pomocny artykuł?

Jeżeli tak to zapraszamy Ciebie abyś udostępnij go znajomym!