Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to schorzenie, które dotyka bardzo wielu osób o czym przekonujemy się każdego dnia w naszej placówce w Krakowie. Stan zapalny rozcięgna przeważnie związany jest z chodzeniem w źle dobranym obuwiu oraz z mikrourazami, do których dochodzi na skutek codziennego użytkowania tej struktury.

Fala uderzeniowa skupiona w Krakowie
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

Zapalenie rozcięgna podeszwowego może być również wynikiem zbytniej aktywności fizycznej, zwłaszcza gdy wcześniej nie przeprowadzi się odpowiedniej rozgrzewki. Rozcięgno podeszwowe można porównać do taśmy rozpiętej pomiędzy piętą, a głowami palców u stóp. Ta „taśma” napina się i rozluźnia przy każdym kroku, dlatego tak bardzo narażona jest na przeciążenia. Jeżeli podczas poruszania się czujesz ból stopy od strony podeszwy lub ból pięty to jest duże prawdopodobieństwo, że cierpisz właśnie na zapalenie rozcięgna podeszwowego. Sprawdź, co należy zrobić, by wyleczyć to schorzenie i jak zapobiec mu w przyszłości? Nieleczone zapalenie rozcięgna podeszwowego przejdzie w stan przewlekły, znacznie trudniejszy do wyleczenia.

Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego daje dość charakterystyczne objawy. Należą do nich przede wszystkim ból podczas chodzenia, który odczuwalny jest najbardziej w okolicach pięty.

Pacjenci opisują go jako kłucie i porównują do obecności ostrego kamyka w bucie. Dolegliwości bólowe są najsilniejsze rano, zaraz po wstaniu z łóżka i słabną z każdym kolejnym krokiem. Niestety nie znikają zupełnie, a wręcz przeciwnie – nasilają się, gdy stopy zostaną poddane dużemu wysiłkowi.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego ma bardzo zbliżone objawy do ostrogi piętowej. Zdaniem wielu specjalistów to właśnie omawiane schorzenie jest bezpośrednią przyczyną powstania ostrogi piętowej. Dzieje się tak wtedy, gdy zapalenie rozcięgna podeszwowego przejdzie w stan przewlekły i na kości piętowej zrobią się zwapnienia W Krakowie praktycznie non stop mamy pacjentów właśnie ze stanem zapalnym rozcięgna.

Masz pytanie? Zadzwoń!

Zapalenie rozcięgna podeszwowego Kraków – przyczyny

Jak już zostało wspomniane przyczyną zapalenia rozcięgna podeszwowego może być nieprawidłowo dobrane obuwie. Zbyt ciasne buty uniemożliwiają stopie prawidłową biomechanikę podczas chodzenia, natomiast za luźne obuwie nie trzyma odpowiednio stopy narażając ją na mikrourazy. Zapalenie rozcięgna podeszwowego nie rozwija się z dnia na dzień i nie dojdzie do niego w skutek jednego czy dwóch mikrourazów. Organizm ludzki ma wspaniałe zdolności regeneracyjne, dlatego sobie z pojedynczymi mikrourazami poradzi. Gorzej, gdy systematycznie się one powtarzają. Wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Oprócz źle dobranego obuwia przyczyną omawianego schorzenia najczęściej są też: nadmierna aktywność fizyczna (dotyczy głównie sportowców), nadwaga, wielogodzinna praca w pozycji stojącej, a także nieprawidłowości w budowie stóp, np. nadmierna pronacja. Zapamiętaj ten adres jeżeli cierpisz na zapalenie rozcięgna podeszwowego Kraków, Kapelanka 13A. To tu leczymy schorzenie nowoczesnymi, skutecznymi metodami.

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego falą uderzeniową

Leczenie takiego schorzenia jak zapalenie rozcięgna podeszwowego powinno się przeprowadzić wielotorowo. Chodzi o to, by nie tylko wyleczyć objawy schorzenia, a więc ból i stan zapalny. By choroba nie nawracała konieczna jest także poprawa komfortu stóp podczas chodzenia. W związku z tym zaleca się wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. Wracając jednak do leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego to fizykoterapię należy oprzeć o terapię falą uderzeniową. Jest to metoda o wysokiej skuteczności, sięgającej  80% w przypadku leczenia falą rozproszoną (radialną) i nawet 90% gdy użyjemy fali skupionej. Oczywiście są to statystyki w przypadku wykonania pełnej serii zabiegów. Fala uderzeniowa doskonale sprawdza się nawet przy bardzo silnym bólu. Zaledwie kilka krótkich i nieinwazyjnych zabiegów wystarcza, by ból się zmniejszył, podobnie jak obszar stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową w leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego powinna być pierwszym wyborem w leczeniu tego uciążliwego schorzenia. W Body Move każdego miesiąca wykonujemy kilkaset nieinwazyjnych zabiegów falą uderzeniową. W naszej opinii to najlepszy sposób leczenia objawów jakie daje stan zapalny w obrębie rozcięgna podeszwowego.

Wkładki ortopedyczne na zapalenie rozcięgna podeszwowego

Indywidualne wkładki ortopedyczne na zapalenie rozcięgna podeszwowego Kraków to nie tylko szybsze leczenie schorzenia. To także profilaktyka, zapobieganie nawrotom choroby. Nigdy nie kupisz idealnych butów w sklepie, takich z których każdy byłby perfekcyjnie dopasowany do każdej z Twoich stóp. Nie ma też sensu wymieniać całego obuwia. Można jednak wykonać dla siebie parę indywidualnych wkładek ortopedycznych marki Formthotics. Takie wkładki nie tylko doskonale trzymają stopy w butach, ale też znacznie poprawiają komfort chodzenia. Są tak lekkie, że w o ogóle ich nie czujesz w butach. Są higieniczne i hypoalergiczne. Poprawiają pracę rozcięgna podeszwowego, ścięgna Achillesa, zapewniając prawidłową biomechanikę całej stopy. Można je przekładać z butów do butów, więc nie musisz kupować od razu kilku par wkładek ortopedycznych. Wkładki ortopedyczne Formthotics wykonuje się na podstawie aktualnego badania komputerowego w ciągu zaledwie 30 minut. Jeżeli chcesz wyleczyć zapalenie rozcięgna podeszwowego raz na zawsze to indywidualne wkładki ortopedyczne są jedynym słusznym rozwiązaniem. W naszej ofercie mamy wkładki ortopedyczne zarówno do obuwia sportowego lub codziennego, jak również do butów wizytowych.

Uzupełniające leczenie – terapia manualna i kinesiotaping

Poza falą uderzeniową w leczeniu rozcięgna podeszwowego można wykorzystać terapię manualną. W naszym gabinecie przyjmuje bardzo utalentowany fizjoterapeuta specjalizujący się właśnie w leczeniu tej dolegliwości technikami manualnymi. Warto również rozważyć kinesiotaping. Do niedawna „kolorowych taśm” używali tylko sportowcy, jednak ich zalety sprawiły, że używa się ich także w leczeniu kontuzji u normalnych ludzi. Kinesiotaping przyspiesza regenerację tkanek miękkich, a przy okazji delikatnie unieruchamia kończynę, zapobiegając pogłębianiu się urazu.

Rozcięgno podeszwowe skuteczna rehabilitacja

W naszych gabinetach pracujemy tylko na najnowocześniejszym sprzęcie. Mamy własną pracownię wkładek ortopedycznych, które są niezbędne w skutecznym leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego. W zasadzie to możemy napisać, że specjalizujemy się w leczeniu tego schorzenia. Jeżeli więc czujesz w okolicach pięty przeszywający ból, nie możesz chodzić, o bieganiu już nie wspominając to koniecznie wykonaj badanie obrazowe. Z wynikiem USG, RTG lub rezonansu magnetycznego przyjdź do nas na rehabilitację rozcięgna podeszwowego.

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

27 września, 2023 r.

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw, który każdego dnia poddawany jest wyzwaniom stąd też jego narażenie na urazy i kontuzje.
Więcej

21 września, 2023 r.

Potrzebna rehabilitacja kolana w Krakowie?

Codziennie tysiące ludzi w Polsce doświadcza bólu i ograniczeń związanych z kolanami. Dlaczego pojawiają się problemy przeważnie z tym stawem i dlaczego konieczne bywa przeprowadzenie rehabilitacja kolana? Kolano jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie, który odgrywa kluczową rolę w naszej zdolności do poruszania się.
Więcej

15 czerwca, 2023 r.

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego to schorzenie dotyczące stawów skokowych, które powoduje stopniowe pogarszanie się ich funkcjonowania oraz ból. Wraz z postępem choroby, stawy stają się coraz mniej ruchome i trudniejsze w użytkowaniu, co wpływa na jakość życia pacjentów. W artykule zostaną przedstawione przyczyny i objawy choroby, a także metody leczenia.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie