Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Ból w stopie po zmianie butów

Ból w stopie po zmianie butów

Czy zdarzyło Ci się, że po zmianie butów w związku ze zmianą pory roku (np. z zimowych na wiosenne, z letnich na jesienne itd.) zaczęła Cię boleć stopa? Jeżeli tak, to nie ma powodów do paniki, zdarza się to bardzo często.

Ból w pięcie
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

W większości przypadków dolegliwości bólowe powinny przejść po kilku – kilkunastu dniach, gdy stopy się przyzwyczają do innych butów. Jeżeli ból nie mija i jest wyraźnie umiejscowiony, może to oznaczać, że konieczna będzie wizyta u specjalisty. Gdy podczas chodzenia boli Cię w obrębie pięty może mieć to związek z ostrogą piętową lub zapaleniem rozcięgna podeszwowego, którego przyczepy znajdują się w okolicy kości piętowej. Jeżeli ból pojawia się w przodostopiu to jest wielce prawdopodobne, że dało o sobie znać płaskostopie poprzeczne. Ból w stopie po zmianie butów może pojawiać się jeszcze w innych miejscach, jednak wspominane powyżej obszary dokuczają najczęściej. Sprawdź, w jaki sposób możesz sobie pomóc, by zmniejszyć ból w stopie i poprawić komfort poruszania się?

wkładki sportowe

Indywidualne wkładki ortopedyczne rozwiązaniem większości problemów

Indywidualne wkładki ortopedyczne zyskują w ostatnich latach coraz więcej zwolenników. Ludzie są bardziej świadomi tego, że problemy z kolanami, z biodrami, a nawet kręgosłupem mogą mieć swój początek w nieprawidłowej biomechanice chodu. Indywidualne wkładki ortopedyczne polecane są także osobom, które cierpią z powodu nawracających odcisków na stopach. Dlaczego? Ponieważ bardzo często odciski związane są z nieprawidłowym rozkładem sił na podłoże. Wzorcowo stopa ludzka powinna opierać się na I i V głowie kości śródstopia oraz na pięcie, tworząc tzw. trójkąt podparcia. Niestety to tylko teoria, bowiem w praktyce zdecydowana większość osób ma płaskostopie poprzeczne i u nich największy nacisk jest na środek przodostopia (II, III i IV głowa kości śródstopia) – płaskostopie poprzeczne jest po prostu skutkiem „wypłaszczenia” się łuku poprzecznego stopy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest chodzenie w źle dobranym obuwiu, najczęściej po twardym podłożu poza domem, jak i w domu (beton, asfalt, parkiet, płytki). Ogromnym problemem jest w tym przypadku również nadwaga. Pacjenci z dodatkowymi kilogramami mają zdecydowanie częściej problemy ze stopami niż osoby szczupłe lub utrzymujące umiarkowaną wagę. Co więcej, ból w stopie u osób z nadwagą przeważnie jest silniejszy.

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Jak pomagają wkładki ortopedyczne modelowane indywidualnie?

W przypadku płaskostopia poprzecznego i halluksów, indywidualne wkładki ortopedyczne są koniecznością. Poprawiają komfort podczas poruszania się, korygują rozkład sił na podłoże, odciążają stopy w miejscach nadmiernie przeciążonych. Ta ostatnia zaleta świetnie sprawdza się też przy ostrogach piętowych, które dotyczą coraz większej liczby osób. Można śmiało stwierdzić, że jest to już choroba cywilizacyjna. Z ostrogami borykają się już nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale też 30-40 latkowie. Ponieważ już sama zmiana obuwia może wywołać dolegliwości bólowe (zapalenie rozcięgna podeszwowego, ostrogi piętowe) dobrym rozwiązaniem są indywidualne wkładki ortopedyczne, które stają się jak gdyby przedłużeniem stopy. Stają się dla stóp swoistym „środowiskiem”. Zmieniając buty np. z letnich na jesienne, wystarczy przełożyć do nich wkładki, by stopa nie odczuła zmian, bądź by były one praktycznie niezauważalne. Ta prosta czynność pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości takich jak ból w stopie, zapobiegając też rozwinięciu się stanu zapalnego np. rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa.

formthotics

Stan zapalny w pięcie wyleczysz falą uderzeniową

Jeżeli u pacjenta doszło już do zapalenia rozcięgna podeszwowego lub też ostroga piętowa podrażniła okoliczne tkanki tworząc stan zapalny skutecznym ratunkiem jest fala uderzeniowa. Jest to terapia o wysokiej skuteczności, około 80%. Zabiegi są nieinwazyjne, choć trochę bolesne. Przerwa pomiędzy zabiegami powinna wynosić co najmniej 5 dni, więc trzeba się przygotować na kilkutygodniową terapię – chodzi o to, żeby tkanki miały czas na regeneracje. Z naszego doświadczenia wynika, że już po kilku zabiegach pacjenci odczuwają poprawę. Jedni większą, inni mniejszą, zależy od danego organizmu. Nie bez znaczenia dla skuteczności terapii jest to, jaki rodzaj pracy wykonuje pacjent na co dzień, czy ma nadwagę oraz w jakim jest wieku? W związku z tym, nie można jednoznacznie stwierdzić przed terapią, ile zabiegów wystarczy u danego pacjenta do wyleczenia. Można jednak śmiało stwierdzić, że skuteczność terapii wzrasta wraz z liczbą przeprowadzonych zabiegów. Czasami przełom następuje po 6, 7 lub 8 zabiegu. Wszystko jest sprawą indywidualną i przed rozpoczęciem zabiegów nie da się przewidzieć, kiedy ból w stopie minie.

Na koniec słów kilka…

Podsumowując, jeżeli masz dość bólu w pięcie podczas chodzenia zacznij terapię falą uderzeniową i cierpliwie czekaj na efekty. Gdy już wyleczysz ostrogę lub zapalenie rozcięgna podeszwowego spraw sobie indywidualne wkładki ortopedyczne, które uchronią Cię przed nawrotem dolegliwości – oczywiście pod warunkiem, że będziesz w nich chodził. Tyle można zrobić w zakresie leczenia zachowawczego. W zdecydowanej większości przypadków to w zupełności wystarcza.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

27 września, 2023 r.

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw, który każdego dnia poddawany jest wyzwaniom stąd też jego narażenie na urazy i kontuzje.
Więcej

21 września, 2023 r.

Potrzebna rehabilitacja kolana w Krakowie?

Codziennie tysiące ludzi w Polsce doświadcza bólu i ograniczeń związanych z kolanami. Dlaczego pojawiają się problemy przeważnie z tym stawem i dlaczego konieczne bywa przeprowadzenie rehabilitacja kolana? Kolano jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie, który odgrywa kluczową rolę w naszej zdolności do poruszania się.
Więcej

15 czerwca, 2023 r.

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego to schorzenie dotyczące stawów skokowych, które powoduje stopniowe pogarszanie się ich funkcjonowania oraz ból. Wraz z postępem choroby, stawy stają się coraz mniej ruchome i trudniejsze w użytkowaniu, co wpływa na jakość życia pacjentów. W artykule zostaną przedstawione przyczyny i objawy choroby, a także metody leczenia.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie