Leczenie łokcia golfisty – metody zachowawcze
Łokieć ze względu na swoją budowę oraz pełnioną rolę narażony jest często na przeciążenia i kontuzje. Te z kolei mogą uprzykrzać nie tylko życie codzienne, ale również uniemożliwiać wykonywanie obowiązków zawodowych. Najczęściej problem dotyczy przyczepów ścięgien mięśni, co bezpośrednio łączy się z takimi schorzeniami jak łokieć tenisisty, czy też omawianym w tym tekście łokciem golfisty. Co ciekawe jest to schorzenie, na które cierpią nie tyle zawodowi golfiści, co zwyczajne osoby, które każdego dnia wykonują powtarzające się ruchy jak np. malowanie, szycie, montowanie, praca na komputerze itp. Jest więc to problem, który dotyczy konkretnych zawodów, opartych na określonych czynnościach i ruchach. Jeżeli doskwiera Ci ból po wewnętrznej stronie łokcia to koniecznie sprawdź, jak wygląda nieoperacyjne leczenie łokcia golfisty? W Krakowie jesteśmy w czołówce jak chodzi o leczenie tego schorzenia.
„Łokieć golfisty” – co to jest za schorzenie?
Tzw. łokieć golfisty to entezopatia, czyli stan zapalny nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Przeważnie choroba dotyczy ręki dominującej, czyli tej, którą wykonujemy większość codziennych czynności. Ostry, przeszywający ból, a niekiedy również obrzęk pojawiają się po wewnętrznej stronie stawu łokciowego, czyli po przeciwnej niż w przypadku łokcia tenisisty. Brak leczenia może prowadzić do powstania zwapnień w obrębie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, a także martwicy tkanek. Konsekwencją nieleczonego łokcia golfisty jest osłabienie funkcji stawu i problemy z wykonywaniem podstawowych, codziennych czynności. Sprawdź, jakie są przyczyny schorzenia i jak wygląda leczenie łokcia golfisty?

Leczenie łokcia golfisty falą uderzeniową skupioną
Przyczyny „łokcia golfisty”?
Objawowe leczenie łokcia golfisty to jedna kwestia i zaraz to omówimy, natomiast bardzo istotne jest, by poznać przyczyny tego uciążliwego schorzenia. Jak już zostało wspomniane problem dotyczy w większości przypadków ręki dominującej, czyli tej, którą każdego dnia wykonujemy większość czynności. Do powstania stanu zapalnego przyczyniają się mikro-urazy, do których dochodzi podczas powtarzających się ruchów. Jeżeli ktoś pracuje przez wiele godzin jako stolarz, malarz, informatyk, mechanik, czy krawiec to każdego dnia zmuszony jest do powtarzania tych samych ruchów. Przeciążenia struktur mogą być też związane z pracami przydomowymi, jak prace ogrodowe, czy też po prostu sprzątanie, mycie okien, ścieranie powierzchni itp.
Masz pytanie? Zadzwoń!
Jesteśmy dla Państwa już w 3 miastach,
dziękujemy za zaufanie!
Oddział Warszawa | +48 (22) 300 15 77 |
Oddział Kraków | +48 (12) 300 48 84 |
Oddział Skierniewice | +48 (46) 816 77 77 |
Charakterystyka łokcia golfisty objawy
Jeżeli pojawił się ból w obrębie łokcia, którego nie możesz przypisać do żadnej jednorazowej sytuacji, konkretnego urazu to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z przeciążeniem, któremu może towarzyszyć stan zapalny. Jeżeli cierpisz na łokieć golfisty to możesz odczuwać takie dolegliwości jak:
- ból oraz tkliwość po wewnętrznej stronie łokcia
- sztywność w łokciu
- drętwienie albo mrowienie w palcach
- zmniejszenie siły mięśniowej przy uchwycie (np. przy podawaniu komuś ręki)
- ból promieniujący do przedramienia, nadgarstka, a nawet palców
- ból podczas obrotowi ręki do wewnątrz
Jeżeli więc zaobserwowałeś u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów to po prostu odwiedź dobrego specjalistę, który podejmie decyzję co do sposobu leczenia.

Łokieć golfisty anatomia schorzenia, stan zapalny od strony wewn. łokcia
Diagnozowanie łokcia golfisty
Z uwagi na dość charakterystyczne objawy schorzenia bardzo często wystarczy wybrać się do dobrego ortopedy, czy nawet fizjoterapeuty. Na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania palpacyjnego można bez większych problemów odróżnić łokieć golfisty od innych schorzeń. Wprawny specjalista nie potrzebuje do tego badania USG. Jeżeli istnieje podejrzenie, że entezopatii mogą towarzyszyć zwapnienia to wówczas można wykonać dodatkowo badanie ultrasonograficznie.
Leczenie łokcia golfisty – bez operacji
Leczenie łokcia golfisty zawsze powinno się rozpocząć od metod zachowawczych, operacja to zawsze ostateczność, w sytuacji gdy wszelkie inne dostępne metody zawiodły. Po pierwsze, leczenie łokcia golfisty powinno uwzględniać odciążenie chorej ręki, dzięki temu rehabilitacji będzie przebiegać szybciej. Bardzo dobre rezultaty w przypadku tego schorzenia daje terapia manualna pod okiem wykwalifikowanego terapeuty, który ponadto może zalecić pacjentowi dodatkowe ćwiczenia do domu. Można również schładzać chory łokieć po kilkanaście minut dziennie, tylko należy pamiętać o tym, by woreczek z lodem przykładać przez szmatkę, aby nie doszło do odmrożenia. Doskonałe rezultaty w leczeniu łokcia golfisty daje jedna z nowszych metod fizykoterapii, a więc fala uderzeniowa – szczegóły terapii poniżej.
Fala uderzeniowa na łokieć golfisty
Terapia falą uderzeniową na łokieć golfisty działa podobnie jak leczenie falą uderzeniową łokcia tenisisty. Celem jest działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne w obszarze objętym entezopatią. Terapia falą uderzeniową poprawia cyrkulację krwi i podnosi produkcję naturalnego kolagenu, który jest głównym budulcem tkanek miękkich, dzięki czemu proces regeneracji trwa krócej. Skuteczność tej metody to około 80%, w przypadku fali radialnej i nawet 90% z użyciem fali skupionej. Więcej o fali uderzeniowej można przeczytać tutaj. Jeżeli więc masz problem z omawianych schorzeniem koniecznie rozpocznij leczenie. Zapraszamy do naszego gabinetu rehabilitacji w Krakowie na zabiegi przy użyciu fali uderzeniowej. Oprócz terapii falą uderzeniową łokieć golfisty można ustabilizować za pomocą specjalnych taśm. Kinesiotaping od dawna jest stosowany przy leczeniu tego typu schorzeń.
Zapamiętaj: nieoperacyjne leczenie łokcia golfisty w Krakowie – Krowoderska 46, wejście od ul. Szlak
Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!
Zobacz również
Oddział Kraków
Krowoderska 46, wejście od ul. Szlak (narożna kamienica, dawniej ul.Szlak 12)
Pon-Pt 8:00 – 20:00, Sb 9:00 - 14:00
krakow@bodymove.pl