Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Łokieć tenisisty leczenie

Łokieć tenisisty leczenie

Ostry ból w łokciu po stronie zewnętrznej, zmniejszenie siły w ręce, przede wszystkim w nadgarstku, a także problem z wykonywaniem podstawowych czynności jak przekręcenie klucza w zamku, czy też trzymanie szklanki.

Fala uderzeniowa
29 maja, 2018 r.
Ból łokcia
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

To charakterystyczne objawy zapalenia bocznego nadkłykcia kości ramiennej, potocznie określanego jako łokieć tenisisty Leczenie nie jest łatwe i może zająć kilka tygodni, jednak przy pomocy nowoczesnych metod można pozbyć się problemu. Co ciekawe, na to schorzenie nie cierpią zawodowi tenisiści. „Łokieć tenisisty” głównie jest domeną pracowników biurowych, którzy całymi dniami posługują się myszką i piszą na klawiaturze. Także wszelkiego rodzaju monterzy narażeni są na rozwinięcie się stanu zapalnego bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Jaka jest przyczyna? Omawiane schorzenie jest wynikiem nawarstwiających się mikro-urazów. Te z kolei wynikają z powtarzających się ruchów, jak np. klikanie myszką, wkręcanie śrubokrętem, wykręcanie śrub itp. Tak właśnie dochodzi do powstania stanu zapalnego. Sprawdź, jakie leczenie łokcia tenisisty daje najlepsze efekty?

Łokieć tenisisty przyczyny

Za rozwinięcie się stanu zapalnego w obrębie bocznego nadkłykcia kości ramiennej odpowiadają nawarstwiające się mikro-urazy. Te jak już zostało wspomniane są one wynikiem powtarzających się ruchów, wykonywanych np. podczas pracy przy komputerze, w trakcie działań monterskich lub innych czynnościach sprawiających, że biomechanika stawu jest nieprawidłowa. To jest przyczyna „łokcia tenisisty”. Najlepiej byłoby zaprzestać tych czynność, aczkolwiek gdy ktoś ma taką pracę to trudno, żeby ją rzucił, prawda? Na szczęście są skuteczne metody leczenia łokcia tenisisty, ale o tym później.

Łokieć tenisisty leczenie

Łokieć tenisisty objawy

Teraz przejdźmy do objawów schorzenia, ponieważ są one dość charakterystyczne i łatwo rozpoznać po nich, że ktoś cierpi właśnie na zapaleni bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Jak już zostało wspomniane objawy łokcia tenisisty to przede wszystkim ból, który może promieniować do przedramienia, a w skrajnych przypadkach do nadgarstka. Ponadto, okolica łokcia może być ocieplona, może też pojawić się obrzęk. Bardzo często występuje również spadek siły w ręce. Jeżeli dokuczają Ci wyżej wymienione objawy, to prawdopodobnie cierpisz właśnie na „łokieć tenisisty”. Przejdźmy zatem do sedna sprawy, łokieć tenisisty leczenie – jak powinno zostać przeprowadzone?

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Łokieć tenisisty leczenie falą uderzeniową

Jeszcze nie tak dawno w leczeniu łokcia tenisisty stosowano leki przeciwzapalne i zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak ultradźwięki, czy laser. Obecnie już wiadomo, że niesteroidowe leki przeciwzapalne i tradycyjne zabiegi fizykoterapeutyczne są mało skutecznie. O wiele lepsza metodą leczenia jest terapia falą uderzeniową. Nie obciąża ona układu pokarmowego, jak leki przeciwzapalne, ma też lepszą skuteczność w leczeniu stanu zapalnego niż ultradźwięki czy laser. Fala uderzeniowa działa też przeciwbólowo, choć sama w sobie jest zabiegiem trochę bolesnym. Mimo to, jest to metoda nieinwazyjna co też nie jest bez znaczenia. Na czym polega terapia? Leczenie łokcia tenisisty falą uderzeniową polega na poprawie cyrkulacji krwi w obszarze objętym stanem zapalnym. Po zabiegach wzrasta też produkcja naturalnego kolagenu, który jest głównym budulcem tkanek miękkich. Fala uderzeniowa oprócz działania przeciwbólowego ma również działanie rozluźniające, dzięki czemu doskonale radzi sobie ze zwiększonym napięciem mięśni prostowników. Zaletą terapii jest fakt, że nie potrzeba na nią skierowania. Wystarczy przyjść na zabieg ze zdjęcie USG.

Łokieć tenisisty leczenie – ile trwa terapia falą uderzeniową?

Szacuje się, że skuteczność terapii falą uderzeniową rozproszoną (radialną wynosi około 80% z kolei falą uderzeniową skupioną nawet 90%. Oczywiście jak sama nazwa wskazuje jest to terapia, więc jeden czy dwa zabiegi nie wyleczą pacjenta. W przypadku łokcia tenisisty konieczne może być wykonanie 8-10 zabiegów, by mieć względną pewność, że schorzenie zostanie wyleczone. Zabiegi falą uderzeniową wykonuje się raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od rodzaju fali uderzeniowej i zaleceń rehabilitanta. To bardzo ważne, by tkanki po zabiegu miały czas na regenerację. Przeważnie „łokieć tenisisty” można wyleczyć w przeciągu paru tygodni terapii falą uderzeniową, oczywiście pod warunkiem, że się go odciąży, od codziennych zajęć. Jeśli nie, terapia może wymagać większej liczby zabiegów i wydłuży się w czasie. W przypadku „łokcia tenisisty” można również pomyśleć o włączeniu do leczenia terapii manualnej wykonywanej przez fizjoterapeutę. Wówczas efekty terapeutyczne będą jeszcze lepsze, a stan zapalny uda się wyleczyć szybciej.

Łokieć tenisisty leczenie Kraków, Krowoderska 46 – umów się na terapię falą uderzeniową

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

27 września, 2023 r.

Gdzie jest skuteczna rehabilitacja barku w Krakowie?

Przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas doświadczył bólu fizycznego. Czy to na skutek urazu lub też chronicznej choroby czy przeciążenia danej struktury. Okazuje się, że jednym z najbardziej kontuzjogennych miejsc w ciele człowieka jest bark. To skomplikowany staw, który każdego dnia poddawany jest wyzwaniom stąd też jego narażenie na urazy i kontuzje.
Więcej

21 września, 2023 r.

Potrzebna rehabilitacja kolana w Krakowie?

Codziennie tysiące ludzi w Polsce doświadcza bólu i ograniczeń związanych z kolanami. Dlaczego pojawiają się problemy przeważnie z tym stawem i dlaczego konieczne bywa przeprowadzenie rehabilitacja kolana? Kolano jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie, który odgrywa kluczową rolę w naszej zdolności do poruszania się.
Więcej

5 kwietnia, 2023 r.

Jak otyłość wpływa na stawy?

Otyłość to przypadłość, z którą zmaga się duża część społeczeństwa. Znacznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i bardzo mocno wpływa na ogólną kondycję oraz stan zdrowia osób, które z jej tytułu cierpią. Otyłość nie oddziałuje jedynie na układ krwionośny, dla którego jest śmiertelnie niebezpieczna, ponieważ wywołuje nadciśnienie, miażdżycę, a także cukrzycę.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie