Czy zabieg falą uderzeniową boli?

lis 8, 2019 | Fala uderzeniowa

Pytanie: czy zabieg falą uderzeniową boli zadaje nam przeciętnie co drugi, trzeci pacjent przed wejściem do gabinetu. Odpowiedź nie jest łatwa ponieważ doświadczanie bólu uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim od nasilenia dolegliwości, umiejscowienia stanu zapalnego/bólu, parametrów ustawionych na aparacie, czy też oczywiście indywidualnego progu bólu, który ma każdy z nas. Najprościej będzie, jeżeli napiszemy: tak, zabieg jest bolesny, ale jest to ból punktowy, zdecydowanie do wytrzymania bez jakiegokolwiek znieczulenia. Co więcej, ból ustaje w momencie zakończenia zabiegu i taki stan może utrzymywać się do kilku godzin, już po pierwszym zabiegu. Oczywiście dolegliwości bólowe wrócą, dlatego też nigdy nie wykonuje się pojedynczego zabiegu, tylko minimum 6-7, zachowując między nimi kilkudniowe przerwy. Zawsze zalecamy wykonanie pełnej serii zabiegów. To terapia, a nie pojedyncza akcja, jak ma to miejsce w przypadku np. blokady sterydowej. Poniżej nie będziemy już się rozpisywać na temat tego, czy zabieg falą uderzeniową boli, czy nie, tylko napiszemy o zaletach, wskazaniach i przeciwwskazaniach do terapii.

Jak działa fala uderzeniowa ESWT?

Fala uderzeniowa ESWT (Extracorporeal Shockwave Therapy) to nieinwazyjna metoda leczenia tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, pochewek) polegająca na emitowaniu do chorego obszaru fal akustycznych wytwarzanych pod ciśnieniem. Fala uderzeniowa stymuluje proces zdrowienia poprzez poprawę metabolizmu komórek, poprawienie cyrkulacji krwi, zwiększenie produkcji kolagenu, który jest głównym budulcem tkanek miękkich. Dodatkowo fala uderzeniowa zmniejsza napięcie mięśniowe co nie jest bez znaczenia w procesie rekonwalescencji. Precyzyjne i szybkie działanie fali uderzeniowej znajduje zastosowanie w medycynie od dłuższego czasu, zarówno w leczeniu zachowawczym jak i w okresie rehabilitacji po operacyjnej.

jak-dziala-fala-uderzeniowa

Czy fala uderzeniowa jest skuteczna?

Tu odpowiedź na pytanie jest łatwa: fala uderzeniowa jest skuteczna. Skuteczność fali radialnej szacuje się na około 80% w przypadku pełnej serii 10 zabiegów, z kolei skuteczność fali skupionej w przypadku pełnej serii 8 zabiegów ocenia się na nawet 90% – to doskonały wynik! Co więcej, niektóre schorzenia, zwłaszcza gdy są „świeże” można wyleczyć mniejszą liczbą zabiegów. Np. gdy boli Cię łokieć lub pięta od dwóch tygodni to wtedy 5-6 zabiegów może załatwić sprawę, ale nie w przypadku gdy chodzisz z bólem miesiąc, czy dwa. Po prostu nie ma cudów, leczenie będzie trwało dłużej. Nie bez znaczenia jest też wiek organizmu. 20-30 latek szybciej regeneruje się niż 60-latek i nie ma w tym nic dziwnego, tak skonstruowana jest natura. Nie znaczy to jednak, że z fali uderzeniowej nie mogą korzystać osoby starsze – przeciwnie. W ich przypadku schorzenia jak np. ostroga piętowa są bardzo częste i fala uderzeniowa jest niemal „ostatnią deską ratunku” gdy inne metody leczenia zawiodły. Podsumowując, jednemu pacjentowi, który przyszedł z dolegliwościami bólowymi utrzymującymi się od tygodnia wystarczy 5 zabiegów do wyleczenia, a inny będzie musiał zrobić 10 zabiegów bo ma stan zapalny przewlekły od dwóch miesięcy. Tak czy inaczej warto, bo różnica przed, a po terapii jest wyraźnie zauważalna!

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

czy-zabieg-fala-uderzeniowa-boli

Zabieg falą uderzeniową krok po kroku

Jeżeli nigdy nie miałaś/łeś zabiegu falą uderzeniową i nie wiesz czego się spodziewać pozwól, że opowiemy Ci, jak to mniej więcej wygląda u nas.

  1. Przychodzisz na umówiony termin.
  2. W gabinecie fizjoterapeuta przeprowadza z Tobą wywiad medyczny, ogląda dokumentację medyczną (badanie USG, RTG, wynik rezonansu itp.) i objaśnia na czym będzie polegał zabieg.
  3. Sam zabieg trwa kilka minut w zależności od parametrów ustawionych na aparacie. Chore miejsce posmarowane zostaje żelem na bazie wody, żeby głowica urządzenia miała lepszy poślizg. Rozpoczyna się zabieg, w trakcie którego fizjoterapeuta na bieżąco monitoruje stan pacjenta.
  4. Po zabiegu wycierasz ręcznikiem papierowym resztki żelu, ubierasz się i umawiasz na kolejny zabieg, za kilka dni.

To wszystko. Jak widzisz nie ma się czego bać! Zobaczysz, że zaraz po zabiegu będziesz się czuć lepiej niż przed, a po skończonej terapii poprawa będzie zauważalna.

W przypadku wystąpienia silnego bólu podczas zabiegu można go przerwać. Dzięki temu terapię można przeprowadzić nawet u osób, które mają niski próg bólu.

fala-uderzeniowa-na-ostroge

Fala uderzeniowa wskazania

Jak już zostało wspomniane fala uderzeniowa jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą leczenia zachowawczego tkanek miękkich. Doskonale sprawdza się w leczeniu tzw. ostróg piętowych, stanów zapalnych ścięgien, zwapnień, napięcia mięśniowego, czy też haluksów (działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe). Zobacz, w przypadku ilu schorzeń można skorzystać z fali uderzeniowej:

Jak widać, lista wskazań do terapii falą uderzeniową jest długa, a zastosowanie tej metody bardzo szerokie. Dlatego też, nie ma sensu martwić się na zapas i zastanawiać, czy zabieg falą uderzeniową boli, tylko trzeba umówić się na wizytę, przyjść i przekonać się na własnej skórze, że wcale nie taki diabeł straszny jak go malują.

fala-uderzeniowa-wskazania

Fala uderzeniowa przeciwskazania

Przeciwwskazaniem do wykonania fali uderzeniowej są przede wszystkim: choroby nowotworowe, osteoporoza, zakrzepica żylna lub tętnicza, hemofilia czyli problemy z krzepliwością krwi oraz ciąża. Również osoby po przebytym zawale i z wszczepionym rozrusznikiem serca nie mogą skorzystać z tej formy terapii. Zabiegu nie wykonuje się w obrębie jamy brzusznej, kręgosłupa, głowy oraz narządów rodnych. W przypadku leczenia sterydami również nie jest wskazane leczenie falą uderzeniową.  Wprawdzie zdarza się, że pierwsze zabiegi falą uderzeniową są bolesne, jednak warto kontyuować terapię, bo efekty które prędzej czy później przyjdą wynagrodzą każdą chwilę bólu. Dodatkowo fala uderzeniowa jest bardzo często (obok iniekcji z osocza bogatopłytkowego) ostatnią deską ratunku przed operacją.

 

Zobacz również

Usuwanie cellulitu falą uderzeniową Kraków

Chcesz usunąć cellulit z pośladków? A może twoją zmorą jest cellulit na udach? Bez względu na obszar występowania „pomarańczowych skórek” mamy dla Ciebie rozwiązanie: usuwanie cellulitu falą uderzeniową. W Krakowie, w naszym gabinecie w ścisłym centrum od lat...

Fala uderzeniowa skupiona w Krakowie już u nas!

Cierpisz na ostrogi piętowe? Masz problemy z łokciem tenisisty albo innym stanem zapalnym w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego? Pewnie większość z Was słyszała już o zabiegu nazywanym fala uderzeniowa radialna, prawda? To dość popularna już metoda...

Leczenie pięty Haglunda Kraków

Dokucza Ci ból z tyłu pięty, pojawił się w tym miejscu obrzęk, przez co każdy kolejny krok stanowi wyzwanie? Wśród kilku schorzeń, które mogą dawać opisane wyżej objawy jest właśnie tzw. pięta Haglunda, nazywana też jałową martwicą kości piętowej. Chcesz...

Jaka jest skuteczność fali uderzeniowej?

Do napisania tego artykułu skłoniły nas częste pytania pacjentów o skuteczność fali uderzeniowej. O co najczęściej nas pytacie? Przede wszystkim: „Czy te zabiegi są skuteczne?” „Czy mi te zabiegi pomogą?” „Ile muszę wziąć takich zabiegów?” Skuteczność...

Kolano biegacza – rehabilitacja Kraków

Czujesz ból kolana z przodu albo po bokach? Odczuwasz trzeszczenie albo pojawił się obrzęk? To prawdopodobnie kolano biegacza. Podobnie jak kolano skoczka, któremu poświęciliśmy poprzedni tekst na naszym blogu, również i w tym wypadku schorzenie dotyka...

Kolano skoczka leczenie Kraków

Doskwiera Ci kłujący ból w kolanie? Jest on szczególnie odczuwalny podczas schodzenia po schodach, kucania lub podskakiwania? Masz wrażenie sztywności w stawie kolanowym, ale jednocześnie na każdym kroku czujesz jakby ci to kolano uciekało? To może być...

Oddział Kraków

Krowoderska 46, wejście od ul. Szlak (narożna kamienica, dawniej ul.Szlak 12)
Pon-Pt 8:00 – 20:00, Sb 9:00 - 14:00
krakow@bodymove.pl

Pin It on Pinterest

Share This

Pomocny artykuł?

Jeżeli tak to zapraszamy Ciebie abyś udostępnij go znajomym!

Zadzwoń teraz
Zapisz się online