Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Pronacja

Pronacja stopy – na czym polega

Jeżeli trafiłeś na tę stronę to znaczy, że chcesz dowiedzieć się, na czym polega pronacja stopy? Polega ona na tym, że w trakcie biegu stopa przetacza się z pięty na palce „idąc” lekko do krawędzi wewnętrznej. Dzięki temu następuje amortyzacja wstrząsów, które wytwarzają się podczas kontaktu masy ludzkiego ciała z podłożem.

Wkładki ortopedyczne
23 stycznia, 2018 r.
Supinacja czy pronacja
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

Ten ruch o ile mieści się w odpowiednim przedziale jest całkowicie normalny. Gorzej, jeżeli stopy podczas biegu za bardzo obciążają krawędzi wewnętrzne. Amortyzacja jest wówczas daleka od idealnej, a wstrząsy odbijają się na stawach skokowych i kolanach. Problemem wielu biegaczy jest więc nie sama pronacja stopy, a nadmierna pronacja. Właśnie z tego powodu pronatorzy cierpią m.in. na nawracające i trudne do wyleczenia kontuzje kolan. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje nadmiernej pronacji i jak sobie z nią skutecznie poradzić?

Nadmierna pronacja to już problem

Jak już zostało wspomniane problemem jest nadmierna pronacja, która może się skończyć przeciążeniami i stanami zapalnymi w obrębie rozcięgna podeszwowego, czy też ścięgna Achillesa. Brak odpowiedniej amortyzacji wstrząsów odbija się też na stawach skokowych i kolanach. Biegacze o stopach nadmiernie pronujących są więc bardziej narażeni na urazy i kontuzje. Jak więc wyrównać nadmierne obciążenia na krawędzie wewnętrzne podczas biegania? Najprostszym rozwiązaniem są specjalne wkładki, wykonane pod konkretne stopy. Celem takich wkładek jest odciążenie stopy na krawędzi wewnętrznej.

Masz pytanie? Zadzwoń!

Pronacja stopy wkładki ortopedyczne

Sytuacja na pewno nie zmieni się jak za dotknięciem różdżki czarodziejskiej po zakupieniu gotowych wkładek dla pronatorów. Dlaczego? Bo każdy człowiek ma inne stopy i inaczej na każdej ze stóp rozkładają się naciski na podłoże. Kupowanie więc gotowych wkładek dla pronatorów mija się z celem. W przypadku gdy pronacja stopy jest nadmierna jedynym sensownym rozwiązaniem są indywidualne wkładki ortopedyczne, najlepiej jeżeli są to wkładki termoplastyczne. Co to znaczy? Są to wkładki wykonane ze specjalnej pianki, które formowane są na ciepło na podstawie badania komputerowego stóp pacjenta. Właśnie dzięki temu, że wykonanie wkładek jest poprzedzone badaniem na podoskopie, zarówno w pozycji statycznej, jak i dynamicznej takie wkładki w największym stopniu „wyrównują” rozkład nacisków, poprawiają amortyzację i chronią stawy przed urazami.

Pronacja? Kup Pan buty dla pronatorów

To zdanie w tej formie lub w tym kontekście bardzo często można usłyszeć w sklepach sportowych. Sprzedawcy często bezwiednie oferują klientom gotowe rozwiązania, czyli buty dla pronatorów. Tymczasem w przypadku nadmiernej pronacji, tak jak w przypadku supinacji dedykowane obuwie na niewiele się zda. Czemu? Jak już zostało wspomniane są różni ludzie i różne stopy. Ciężko, żeby gotowe buty dla pronatora idealnie pasowały różnym ludziom, o różnym wzroście i wadze, no i oczywiście różnych rodzajach stopy (rzymska, grecka, egipska). Poza tym, czy można wybrać wygodne buty tylko na podstawie kilkuminutowej przymiarki? Bez sprawdzenia ich na dystansie choćby 5-10 km? Tak samo jak w przypadku supinacji, lepiej wybrać buty neutralne i do nich wykonać sobie indywidualne wkładki ortopedyczne. Efekt będzie zdecydowanie lepszy, co możemy zagwarantować, ponieważ już wielokrotnie przerabialiśmy ten scenariusz.

Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

15 czerwca, 2023 r.

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego to schorzenie dotyczące stawów skokowych, które powoduje stopniowe pogarszanie się ich funkcjonowania oraz ból. Wraz z postępem choroby, stawy stają się coraz mniej ruchome i trudniejsze w użytkowaniu, co wpływa na jakość życia pacjentów. W artykule zostaną przedstawione przyczyny i objawy choroby, a także metody leczenia.
Więcej

5 czerwca, 2023 r.

Deformacja Haglunda - Przyczyny, Objawy i Metody Leczenia

Deformacja Haglunda, znana również jako choroba Haglunda lub choroba trzewna kości piętowej, jest schorzeniem, które dotyczy struktury kostnej kości piętowej. Stan ten charakteryzuje się bolesnymi zmianami na tylnej części kości piętowej, zwykle na wysokości guza kości piętowej.
Więcej

5 kwietnia, 2023 r.

Jak otyłość wpływa na stawy?

Otyłość to przypadłość, z którą zmaga się duża część społeczeństwa. Znacznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i bardzo mocno wpływa na ogólną kondycję oraz stan zdrowia osób, które z jej tytułu cierpią. Otyłość nie oddziałuje jedynie na układ krwionośny, dla którego jest śmiertelnie niebezpieczna, ponieważ wywołuje nadciśnienie, miażdżycę, a także cukrzycę.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie