Czujesz ból nad piętą lub w łydce podczas biegania albo chodzenia? Nie możesz stanąć na palcach bo Cię boli noga na wysokości pięty lub łydki? To prawdopodobnie zapalenie ścięgna Achillesa. Schorzenie dość częste, nie tylko u sportowców, ale też u ludzi nieaktywnych.
Przyczyny stanu zapalnego w najdłuższym ścięgnie ludzkiego organizmu są różne, dlatego by przeprowadzić skuteczne leczenie konieczne jest wyeliminowanie czynników sprawczych. Nie próbuj leczyć zapalenia ścięgna Achillesa na własną rękę. Gdy schorzenie przejdzie w stan przewlekły nie dość, że będzie trudniejsze do wyleczenia to w dodatku osłabieniu mogą ulec struktury ścięgna. Może dojść do jego naderwania lub nawet zerwania. Sprawdź, w jaki sposób skutecznie leczymy zapalenie ścięgna Achillesa w Body Move?
Dolegliwości bólowe w obrębie pięty oraz nad nią, a także w łydce są najczęstszym objawem zapalenia ścięgna Achillesa. Chory nie jest także w stanie wspiąć się na palcach. Na początku ból pojawia się tylko w trakcie aktywności fizycznej lub po jej ukończeniu. Z czasem się nasila i uniemożliwia nawet zwyczajne chodzenie. Szczególnie trudne i bolesne staje się wchodzenie po schodach i schodzenie. Dolegliwościom bólowym może dodatkowo towarzyszyć uczucie sztywności w łydce, może pojawić się również obrzęk i tkliwość. W przypadku wystąpienia objawów należy bezwzględnie zaprzestać aktywności fizycznej. Przeciwnie, powinno się w jak największym stopniu oszczędzać chorą nogę i jak najszybciej umówić się na wizytę do ortopedy. Wykonanie badania USG jest kluczowym elementem diagnostyki niebezpiecznego schorzenia jakim jest zapalenie ścięgna Achillesa.
Zapalenie ścięgna Achillesa jest skutkiem nawarstwiających się mikro-urazów w obrębie ścięgna, które z czasem przechodzą w stan zapalny. U sportowców zapalenie ścięgna Achillesa wynika z przeważnie zbyt dużej intensywności treningowej, rzadziej z nieprawidłowej techniki biegu, czy też braku odpowiedniej rozgrzewki. Brak rozgrzania ścięgna Achillesa to częsty powód kontuzji u osób, które uprawiają sport amatorsko. Przyczyn rozwoju schorzenia może być jednak więcej. Są to :
Wyeliminowanie przyczyn stanu zapalnego pozwoli na przyszłość uniknąć nawrotów tego schorzenia. W pierwszej kolejności jednak należy w pełni wyleczyć zapalenie ścięgna Achillesa.
Masz pytanie? Zadzwoń!
Zapalenie ścięgna Achillesa nie jest łatwym schorzeniem do wyleczenia. Proces naprawczy w obrębie struktur ścięgna może potrwać nawet kilka tygodni. Ważne, by w okresie rehabilitacji nie nadwyrężać chorej kończyny, a wręcz ją odciążyć. Zapalenie ścięgna Achillesa na pewno należy poddać terapii falą uderzeniową. To jedna z najskuteczniejszych metod w leczeniu stanów zapalnych tkanek miękkich i bólu. Leczenie falą uderzeniową polega na serii krótkich, nieinwazyjnych zabiegów przy użyciu fal ukierunkowanej energii, które docierają do chorych tkanek i stymulują ich regenerację. Po zabiegach poprawia się cyrkulacja krwi, wzrasta też poziom naturalnego kolagenu, który jest niezbędny do odbudowy tkanek. Pacjenci przeważnie już po kilku zabiegach czują zmniejszenie dolegliwości bólowych. Na ogół wystarcza wykonanie pełnej serii zabiegów falą uderzeniową by wyleczyć stan zapalny. Po paru tygodniach od zakończenia leczenia falą dochodzi do odbudowy struktur w obrębie ścięgna Achillesa. Co ważne, na leczenie falą uderzeniową nie potrzeba skierowania od lekarza. Trzeba mieć jednak wynik badania obrazowego (USG lub rezonans). W przypadku leczenia się na, którekolwiek z przeciwskazań do zabiegu (pełna lista przeciwskazań dostępna jest w zakładce fala uderzeniowa), konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Problem dotyczy również Ciebie? Skontaktuj się już teraz!
12 grudnia, 2024 r.
9 października, 2024 r.
28 lipca, 2024 r.