Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Leczenie nietrzymania moczu Kraków

Leczenie nietrzymania moczu Kraków

Leczenie nietrzymania moczu to konieczność, bowiem mimowolne mikcje utrudniają codzienne funkcjonowanie i są niekorzystne nie tylko z punktu widzenia funkcjonowania układu moczowego, ale również psychiki. Nietrzymanie moczu to nadal wstydliwy temat, czy to wśród kobiet, czy mężczyzn.

Nietrzymanie moczu leczenie
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie

Osoby, które mają problemy z utrzymaniem moczu z dnia na dzień zmieniają swoje życie zawodowe i towarzyskie bo nie są w stanie tak funkcjonować. Pisząc ten artykuł zakładamy, że jeżeli czytasz ten artykuł to problem nietrzymania moczu nie jest ci obcy. Wiesz, że masz problemy z mikcją i szukasz sposobu rozwiązania tego, w bezpieczny, jak najmniej inwazyjny sposób. Zajmuje się tym wykwalifikowany fizjoterapueta uroginekologiczny. W naszym gabinecie przy ul. Kapelanka 13a w Krakowie leczenie nietrzymania moczu przeprowadzamy też przy użyciu indukcyjnej stymulacji elektromagnetycznej. Jest to metoda o niewielu przeciwwskazaniach, polecana przez urologów, ginekologów i urofizjoterapeutów. Zapraszamy do lektury.

Nietrzymanie moczu przyczyny

Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne, dlatego można je podzielić ze względu na rodzaje nietrzymania moczu. Są to

  • odruchowe nietrzymanie moczu
  • naglące nietrzymanie moczu
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu
  • nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia

Wśród głównych przyczyn nietrzymania moczu wymienia się:

  • osłabione bądź nadmiernie napięte mięśnie dna miednicy
  • choroby układu nerwowego
  • urazy kręgosłupa
  • otyłość
  • zmiany hormonalne
  • choroby układu moczowego
  • interwencje chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej

Wprawdzie czynnikiem zwiększającym problemy z nietrzymaniem moczu może być wiek (powyżej 80. roku życia na nietrzymanie moczu cierpi 50% kobiet i ponad 30% mężczyzn!), jednak fakty są takie, że nietrzymanie moczu dotyczy osób w każdym wieku, bez względu na płeć. Częściej jednak problemy z mimowolną mikcją mają kobiety, co wiąże się z przebytymi porodami, zmianami hormonalnymi oraz częstszymi chorobami układu moczowego. U panów nietrzymanie moczu związane jest przeważnie z chorobami prostaty (np. rak prostaty) i związanymi z nimi interwencjami chirurgicznymi.

Nietrzymanie moczu – rodzaje

Pierwszym typem nietrzymania moczu jakim się w tym teście zajmiemy jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest ono najczęściej spotykane wśród pacjentów i jest ono ściśle związane z osłabieniem mięśni dna miednicy. Mięśni, które powinny zaciskać cewkę moczową, ale właśnie ze względu na to, że są osłabione tego nie robią. Drugi rodzaj nietrzymania moczu związany jest z naglącym parciem i skorelowane jest to bezpośrednio z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza. Czasem wystarczy zmiana pozycji ciała, czy nawet dźwięk lejącej się wody by chory poczuł silne parcie i natychmiastową konieczność oddania moczu. Lekarze specjaliści przeważnie diagnozują to jako tzw. zespół nadpobudliwego (nadreaktywnego) pęcherza. Innymi przyczynami, które mogą prowadzić do naglących parć i nietrzymania moczu są choroby gruczołu krokowego, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Trzeci rodzaj nietrzymania moczu z kolei związany jest z przepełnieniem pęcherza. Powodem takiego stanu rzeczy jest przeszkoda w odpływie mikcji z pęcherza, który jest pełny i rozciągnięty, a mocz sam z siebie wycieka. Ten rodzaj nietrzymania moczu występuje u mężczyzn z powiększoną prostatą.

Rodzaje nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu leczenie Kraków

Jeżeli masz problemy z mikcją koniecznie musisz odwiedzić specjalistę. Urolog lub ginekolog powinien Cię zbadać (wykonać odpowiednią diagnostykę) i ocenić przyczynę występowania problemu jak również zalecić skuteczne leczenie nietrzymania moczu. Kraków, ul. Kapelanka 13a to właśnie pod tym adresem mamy gabinet, w którym leczymy nietrzymanie każdego rodzaju, zarówno wysiłkowe nietrzymanie moczu jak i to związane z naglącym parciem. Oczywiście najlepiej byłoby usunąć przyczynę nietrzymania moczu, jeżeli jednak problemu nie da się usunąć i jedynym sposobem na poprawę komfortu życia jest leczenie to warto zawsze w pierwszej kolejności rozważyć leczenie zachowawcze. Na interwencję chirurgiczną zawsze znajdzie się czas.

Fizjoterapia uroginekologiczna Kraków

Nietrzymanie moczu to jeden z najczęściej spotkanych problemów, z którym zgłaszają się do nas pacjenci na fizjoterapię uroginekologiczną. Nasza fizjoterapeutka za pomocą terapii manualnej oraz nauki odpowiednich ćwiczeń jest w stanie takiego pacjenta wyprowadzić z nietrzymania moczu, niekiedy nawet w ciągu zaledwie kliku sesji. Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo młodą dziedziną ale zainteresowanie pacjentów jest nią ogromne, bo niestety bardzo wiele osób ma problemy w obrębie miednicy, które rzutują na jakość życia codziennego. My, każdego dnia staramy się tę jakość przywrócić, a że działamy wielotorowo osiągamy bardzo dobre rezultaty.

Nietrzymanie moczu leczenie stymulacją elektromagnetyczną

W gabinecie Body Move przyjmujemy pacjentów cierpiących na nietrzymanie moczu. Leczenie w Krakowie przy ul. Kapelanka 13a obejmuje cykl nieinwazyjnych zabiegów na specjalnie do tego przeznaczonym urządzeniu, które wykorzystuje elektromagnetyczną stymulację przesyłając precyzyjne impulsy w dno miednicy. Jak już wspomnieliśmy takie działanie jest skuteczne na każdy z trzech rodzajów nietrzymania moczu. Dobre rezultaty uzyskiwane są także u mężczyzn, u których nietrzymanie moczu wynika z rozrostu prostaty. Warto w tym miejscu dodać, że poza leczeniem nietrzymania moczu stymulacja elektromagnetyczna stosowana jest właśnie w leczeniu chorób prostaty (niebakteryjne zapalenie prostaty, prostadynia, rozrost gruczoły krokowego).

Elektrostymulacja dna miednicy

Leczenie nietrzymania moczu przeprowadza się w określonym protokole, do którego przyporządkowana jest konkretna stymulacja. Czas zabiegu wynosi 20 minut i zaleca się przeprowadzenie do trzech zabiegów tygodniowo. Terapia powinna trwać 4-5 tygodni w zależności od rodzaju nietrzymania moczu. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu zaleca się jeszcze ćwiczenie mięśni Koegla. Jeżeli nie wiesz na czym polegają to nasz fizjoterapeuta dokładnie to objaśni podczas wizyty.

Niestety nie każdy może poddać się terapii stymulacją elektromagnetyczną, ponieważ istnieją przeciwwskazania takie jak: ciąża oraz okres karmienia, aktywna choroba nowotworowa, rozrusznik serca, pompa insulinowa, zakrzepica żylna, obecność metalowych implantów (biodro), infekcja, nieuregulowane ciśnienie, które przeprowadzenie zabiegu uniemożliwiają.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

19 stycznia, 2024 r.

Fala uderzeniowa na zapalenie prostaty

Cierpisz z powodu uciążliwego bólu w kroczu? Musisz często korzystać z toalety? Twoje życie seksualne jest w rozsypce? Jest rozwiązanie. Fala uderzeniowa na zapalenie prostaty, które zostało zdiagnozowane jako niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego stosowana jest z powodzeniem od wielu lat, na całym świecie u coraz większej rzeszy pacjentów.
Więcej

9 stycznia, 2024 r.

Bolesne miesiączki – cichy problem kobiet

Endometrioza, mięśniaki, stany zapalne czy też zrosty. To często przyczyny uciążliwych, bolesnych miesiączek. Rzadziej ból może być powiązany z wadami anatomicznymi, takimi jak choćby tyłozgięcie macicy, czy też z nowotworami rozwijającymi się w obrębie narządów rodnych. Jeżeli cierpisz na bolesne miesiączki koniecznie przeczytaj ten tekst.
Więcej

6 stycznia, 2024 r.

Polecana fizjoterapia uroginekologiczna w Krakowie

Na początek kilka słów wyjaśnienia, bo pewnie zastanawiasz się skąd w ogóle pomysł na taki buńczuczny, czy wręcz bezczelny tytuł? Po prostu w Body Move pacjentów przyjmuje świetna specjalistka od dna miednicy, Justyna Gucwa, do której nie ma szans zapisać się z dnia na dzień, czy nawet z tygodnia na tydzień, a z każdym miesiącem przybywa pacjentek i pacjentów z polecenia.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Kapelanka 13A (II piętro)
30-347 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 133 opinii.
Zobacz opinie